Unia Europejska na podsłuchu?

1 lipca 2013

Śledztwo w sprawie podsłuchiwania polityków przez USA umorzone

Niemieccy prokuratorzy zamknęli śledztwo dotyczące rzekomych amerykańskich i brytyjskich działań szpiegowskich, które miały polegać na podsłuchiwaniu niemieckich polityków. Nie znaleziono dowodów na dokonanie czynów kryminalnych w tej sferze - stwierdzono w czwartek.

Wikileaks: NSA szpiegowała także Japończyków

Demaskatorski portal Wikileaks opublikował dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilowała przedstawicieli władz Japonii i japońskie koncerny.

Podsłuchiwali Schroedera, by wiedzieć o Putinie. Kreml: mieliśmy tego świadomość

Żadną nowością dla Rosji nie była wiadomość, że Amerykanie podsłuchiwali niemieckich kanclerzy - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował w zeszłym tygodniu dokumenty, z których wynika, że NSA podsłuchiwała nie tylko kanclerz Angelę Merkel, ale także jej poprzedników - Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla oraz wielu innych członków niemieckiego rządu.

WikiLeaks: Amerykanie podsłuchiwali troje kanclerzy Niemiec

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) inwigilowała otoczenie kanclerz Angeli Merkel, a także poprzednich kanclerzy Niemiec: Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla - podał w środę portal WikiLeaks. Jak na razie nie udało się potwierdzić tych informacji.

Amerykański wywiad uspokaja Francuzów

Stany Zjednoczone nie wykorzystują swych możliwości wywiadowczych, aby szpiegować na korzyść amerykańskich przedsiębiorstw - poinformowała amerykańska dyrekcja wywiadu (DNI) po publikacji doniesień o zbieraniu przez USA informacji gospodarczych we Francji.

"Nie namierzamy prezydenta Hollande'a". Afera podsłuchowa

Sekretarz stanu John Kerry zapewnił w środę, że służby specjalne USA nie podsłuchiwały rozmów prezydenta Francji Francois Hollande'a, ani innych przedstawicieli władz tego kraju. Podkreślił jednocześnie, że Waszyngton nie szpieguje "przyjaciół".

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Obrony. Francuzi potępiają USA

Francja potępiła szpiegostwo jako "niedopuszczalne między sojusznikami", po ujawnieniu przez portal Wikileaks, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji, w tym Francois Hollande'a.

Niemiecki wywiad sam pomagał USA szpiegować?

Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza (BND) pomagała amerykańskiej NSA szpiegować niemieckie firmy i polityków. Współpraca była prowadzona na podstawie amerykańskiego-niemieckiego memorandum z 2002 roku dotyczącego zwalczania terroryzmu - podał niemiecki "Der Spiegel".

Amerykański wywiad będzie inwigilował mniej?

Na tydzień przed wizytą kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie administracja USA ogłosiła zaostrzenie niektórych zasad stosowanych w masowej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez wywiad USA, tak by zwiększyć ochronę danych obcokrajowców.

Niemcy podsłuchali Johna Kerry'ego. Też "przez przypadek"?

Niemiecki wywiad zagraniczny BND przyechwycił co najmniej jedną rozmowę telefoniczną amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Niemcy inwigilują także swojego partnera z NATO, Turcję. Ankara jest co najmniej od 2009 roku oficjalnym celcem działań wywiadowyczych.

Londyn dopuszcza inwigilację serwisów społecznościowych

Inwigilacja portali społecznościowych Facebook i Twitter, serwisu YouTube oraz wyszukiwarki Google jest dopuszczalna, gdyż należą do firm zagranicznych, a brytyjskie prawo nie uznaje korzystania z ich usług za komunikację wewnątrz kraju - uważa brytyjskie MSW.