Turcy zestrzelili rosyjski samolot

24 listopada 2015
Rejon, w którym został zestrzelony rosyjski Su-24tvn24.pl

Tureckie F-16 zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24. To pierwszy taki incydent, od kiedy Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Syrii. To precedens również dlatego, że nawet w czasie zimnej wojny nie zdarzyło się, by samolot NATO otworzył ogień do rosyjskiej maszyny.

Rosyjski samolot Su-24 został zestrzelony przez tureckie myśliwce 24 listopada 2015 r. nad granicą turecko-syryjską. Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że maszyna znajdowała się na wysokości 6 tys. metrów, gdy trafił w nią pocisk powietrze-powietrze. Bombowiec rozbił się w górach w syryjskiej prowincji Latakia, gdzie toczą się walki sił prorządowych i rebeliantów.

Leżąca nad Morzem Śródziemnym Latakia to bastion reżimu AsadaShutterstck / TVN24
Zestrzelony samolot spadł po syryjskiej stronie granicy
Zestrzelony samolot spadł po syryjskiej stronie granicyENEX

Dlaczego samolot został zestrzelony?

Ankara i Moskwa prezentują odmienne wersje przyczyn strącenia bombowca.

Stosunki Turcji z Rosją lepsze, ale w sprawie Krymu Ankara zdania nie zmieni

"Poprawa stosunków z Rosją nie zmieni naszego stanowiska w sprawie Krymu" – miał zapewnić prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Obydwaj spotkali się w Nowym Jorku, gdzie uczestniczą w 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. O spotkaniu poinformowała służba prasowa Poroszenki.

Tajne rozmowy, które miały doprowadzić do pojednania

Rosja i Turcja prowadziły tajne rozmowy w Taszkencie, stoicy Uzbekistanu, które doprowadziły do pojednania obu krajów przy mediacji tureckiego biznesmena i kazachskiego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa - poinformowała we wtorek turecka prasa.

Erdogan "otwiera nowy rozdział" w stosunkach z Kremlem

Przed dzisiejszą wizytą w Petersburgu Recep Tayyip Erdogan powiedział, że "Władimir Putin jest jego przyjacielem i że w stosunkach Turcji z Rosją zostanie otwarty nowy rozdział". Prezydent turecki udzielił obszernego wywiadu agencji TASS. Jego wizyta ma być dowodem, że impas w stosunkach Ankary z Moskwą został ostatecznie przełamany.

Turcja udostępni Rosji bazę lotniczą Incirlik? Minister koryguje wypowiedź

Ankara może udostępnić Rosjanom bazę lotniczą Incirlik do atakowania pozycji tzw. Państwa Islamskiego - poinformowały rosyjskie agencje. Powołują się na wypowiedź ministra spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w tureckiej telewizji TRT. Szef tureckiej dyplomacji twierdzi jednak, że takich słów nie wypowiedział.

Putin zadzwonił do Erdogana, Rosja znosi sankcje

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Rosyjskie i tureckie media relacjonują, że była "bardzo pozytywna". "Prezydent Turcji i przywódca Rosji wyrazili determinację, by ożywić dwustronne stosunki i razem zwalczać terroryzm" - poinformowało biuro Erdogana w komunikacie.

Erdogan zrobił to, czego chcieli Rosjanie. "Przeprosił"

Recep Erdogan napisał do Władimira Putina i wyraził żal w związku z zestrzeleniem rosyjskiego bombowca Su-24. Rosjanie od dawna się tego domagali, ale bez efektu. Według rzecznika tureckiego prezydenta, wyraził on "głęboki smutek" i wezwał do poprawy wzajemnych relacji.

Rosja chce dobrych relacji z Turcją, ale Ankara musi przeprosić

Rosja chce powrotu dobrych relacji z Turcją, ale to Ankara musi zrobić pierwszy krok i przeprosić za zestrzelenie rosyjskiego samolotu - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. We wtorek prezydent Turcji wyraził nadzieję na normalizację stosunków.

Zabójca rosyjskiego pilota zatrzymany? Turcy: nic nie wiemy

Mężczyzna podejrzany o zabójstwo rosyjskiego pilota, którego bombowiec został zestrzelony w listopadzie ubiegłego roku przez turecki myśliwiec w pobliżu granicy Turcji z Syrią, został zatrzymany w związku z innym zdarzeniem - podała agencja Dogan.