Trzecie dziecko książęcej pary

29 kwietnia 2018
PAP/EPA/Andy RainKsiężna Kate urodziła synka

Żona księcia Cambridge Williama, księżna Kate urodziła syna - poinformował 23 kwietnia 2018 roku Pałac Kensington. Louis Arthur Charles jest piąty w linii sukcesji po księciu Karolu, swoim ojcu i rodzeństwie - pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte.

Chłopiec urodził się o godz. 11.01 czasu lokalnego (godz. 12.01 w Polsce), kilka godzin po przyjęciu księżnej do szpitala św. Marii w zachodnim Londynie, gdzie w 2013 i 2015 roku przyszły na świat poprzednie dzieci Williama i Kate. Według komunikatu chłopiec ważył 3,83 kg, a zarówno matka, jak i dziecko czuli się dobrze. Przy porodzie był obecny ojciec, książę William - drugi w kolejności do brytyjskiego tronu. Księżna jeszcze tego samego dnia opuściła szpital.

Imię nowo narodzonego księcia ogłoszono 27 kwietnia. Chłopiec otrzymał imiona Louis Arthur Charles i będzie przedstawiany jako książę Cambridge Louis.

Wybór pierwszego imienia prawdopodobnie ma na celu uhonorowanie lorda Louisa Mountbattena, wuja księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. Lord Mountbatten był m.in. admirałem brytyjskiej marynarki, dowódcą brytyjskich sił morskich i pierwszym gubernatorem generalnym niepodległych Indii. To dzięki niemu królowa Elżbieta II poznała swojego męża podczas zorganizowanej w 1939 roku wizyty króla Jerzego VI w królewskim kolegium morskim w Dartmouth. Mountbatten jest także uważany za jednego z najważniejszych mentorów następcy tronu, księcia Karola, który określał go mianem "honorowego dziadka".

Trzeci potomek książęcej pary

Louis jest piąty w linii sukcesji - po księciu Karolu, swoim ojcu Williamie i rodzeństwie: pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte, a przed młodszym bratem Williama, Harrym. Dzięki wprowadzonej w 2013 roku reformie córka Williama i Kate - Charlotte - zachowała swoje miejsce przed bratem z racji wieku. Zgodnie z obowiązującym uprzednio prawem wszyscy chłopcy i mężczyźni mieli pierwszeństwo w sukcesji tronu przed swoimi siostrami, nawet jeśli były one od nich starsze.

Objęcie tronu przez trzecie dziecko pary z rodziny królewskiej jest niezwykle rzadkie i nie zdarzyło się jeszcze nigdy w rodzie Windsorów. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1830 roku, kiedy królem został 64-letni Wilhelm IV, syn Jerzego III i królowej Szarlotty.

Księżna Kate urodziła

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Andy Rain

Książę William i księżna Kate opublikowali dwa pierwsze zdjęcia ich niedawno narodzonego syna Louisa - powiadomił w niedzielę Pałac Kensington. Na jednej fotografii jest sam Louis, a na drugiej widać, jak przytula go starsza siostra, trzyletnia księżniczka Charlotte.

Najmłodszy syn księżnej Kate i księcia Williama będzie nosił imiona Louis Arthur Charles, czyli Ludwik Artur Karol - poinformował Pałac Kensington.

W poniedziałek księżna Cambridge Kate urodziła syna. Przy porodzie obecny był jej mąż, książę William. Kilka godzin po narodzinach trzeciego dziecka pary następca brytyjskiego tronu opuścił szpital. Jak się okazało, pojechał po dwójkę starszych dzieci, George'a i Charlotte.

Kilka godzin po porodzie księżna Cambridge Kate wyszła przed szpital ze swoim nowo narodzonym synem na rękach. Towarzyszył jej mąż, książę William. Wspólnie pozdrowili zgromadzone tłumy. Chwilę później para odjechała do Pałacu Kensington.