Księżna Kate urodziła chłopca

Aktualizacja:

Kilka godzin po porodzie księżna Cambridge Kate wyszła przed szpital ze swoim nowo narodzonym synem na rękach. Towarzyszył jej mąż, książę William. Wspólnie pozdrowili zgromadzone tłumy. Chwilę później para odjechała do Pałacu Kensington.

Chłopiec urodził się o 11.01 czasu lokalnego (godz. 12.01 czasu polskiego), kilka godzin po tym, jak Kate została przyjęta do szpitala św. Marii w zachodnim Londynie. W tym samym szpitalu w 2013 i 2015 roku przyszły na świat poprzednie dzieci pary.

Jak poinformowano, najmłodszy potomek książęcej pary waży 3,83 kilograma. Zarówno matka, jak i dziecko czują się dobrze. Przy porodzie był obecny ojciec, książę William - drugi w kolejności do brytyjskiego tronu.

Trzeci potomek książęcej pary

Pałac Kensington napisał w oświadczeniu, że królowa Elżbieta II i reszta rodziny królewskiej są "zachwyceni" wiadomością o narodzinach trzeciego dziecka pary książęcej.

Imię dziecka zostanie podane opinii publicznej w ciągu najbliższych dni.

Przed godziną 18 (19 czasu polskiego) księżna Kate wyszła przed szpital z nowo narodzonym synem na rękach. Towarzyszył jej mąż. Wspólnie pozowali do zdjęć i pozdrawiali zgromadzone tłumy. Chwilę później para odjechała do Pałacu Kensington.

Gratulacje

"Gorące gratulacje" Kate i Williamowi złożyła premier Wielkiej Brytanii Theresa May, życząc całej rodzinie "wielkiego szczęścia w przyszłości".

Z kolei szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson napisał: "Olbrzymie gratulacje dla Ich Książęcych Wysokości księcia i księżnej Cambridge z okazji bezpiecznych narodzin ich syna".

W ramach świętowania narodzin najnowszego członka rodziny królewskiej mierząca 191 metrów londyńska wieża BT Tower zaświeciła się na niebiesko z napisem: "To chłopiec!".

Przed pałacem Buckingham pojawiła się też w poniedziałkowe popołudnie oficjalna informacja o narodzinach kolejnego członka rodziny królewskiej.

Trzecie Royal Baby

Po tym, jak w październiku 2017 roku poinformowano oficjalnie o tym, że Kate jest w ciąży, brytyjski tabloid "The Sun" zamieścił na pierwszej stronie zdjęcie pary książęcej z przyjęcia w Łazienkach Królewskich, spekulując, iż postarała się o trzecie dziecko, będąc w Polsce. "Akt warszawski" - żartował wówczas dziennik.

Podobnie jak przy dwóch poprzednich ciążach, także w trakcie tej księżna cierpiała na poważne nudności, co doprowadziło do znaczącego ograniczenia jej udziału w wydarzeniach publicznych. Od końca marca znajdowała się na urlopie macierzyńskim.

Długa kolejka do tronu

Trzecie dziecko Williama i Kate jest piąte w linii do brytyjskiego tronu, po księciu Walii Karolu, księciu Williamie i dwójce dzieci pary - blisko pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte. Objęcie tronu przez trzecie dziecko pary z rodziny królewskiej jest niezwykle rzadkie i nie zdarzyło się jeszcze nigdy w rodzie Windsorów. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1830 roku, kiedy królem został 64-letni William IV, syn Jerzego III i królowej Charlotte.

Według bukmacherów najbardziej prawdopodobnymi imionami dla nowego dziecka są Arthur, James, Albert, Frederick albo Philip.

Autor: momo/adso,kg / Źródło: PAP, tvn24.pl, BBC, Reuters

Tagi:
Raporty: