Światowe Dni Młodzieży

26 lipca 2016
Papież Franciszek w drodze na krakowskie Błonia
Papież Franciszek w drodze na krakowskie Błonia
tvn24
Tanecznym krokiem przez Światowe Dni Młodzieży. Wasze zdjęcia i nagraniatvn24

Msza posłania w Brzegach była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie. Oto najważniejsze punkty wizyty Franciszka nad Wisłą.

Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. ŚDM oficjalnie rozpoczęły się 26 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów Franciszek odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Tuż po przylocie do Polski papież Franciszek odwiedził Wawel, gdzie wygłosił swoje pierwsze przemówienie w naszym kraju. Później w cztery oczy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się także z biskupami.

Szef BOR zeznawał ws. afery w PKP. Przesłuchanie z uprzedzeniem

Gen. Andrzej Pawlikowski zeznawał w poniedziałek w warszawskiej prokuraturze. Został przesłuchany w śledztwie dotyczącym działania na szkodę PKP SA. Chodzi o warte dwa miliony złotych zlecenie firmie Sensus Group ochrony dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży."To były dni waszej chluby". Prezydent wręczył wyróżnienia za ŚDM i szczyt NATO

390 funkcjonariuszy m.in. policji, straży granicznej i straży pożarnej, w tym 150 policjantów przyjęło w sobotę w Legionowie wyróżnienia za pracę związaną ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. - Chylę czoła przed waszym profesjonalizmem i zaangażowaniem – mówił prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy. - Państwo polskie przestało być państwem teoretycznym - ocenił z kolej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Osoby związane z terroryzmem na ŚDM? Policja: były takie sygnały

- Mieliśmy sygnały od naszych partnerów z zagranicy o osobach, które mogą mieć związek z terroryzmem i chcą przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży; wszystkie te informacje były szczegółowo weryfikowane – mówi w rozmowie z PAP szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Papież do polskich biskupów: młodzi są nudni, to wymaga cierpliwości

- Są parafie z zamkniętymi drzwiami i parafie z drzwiami otwartymi. Dziś parafia-biuro nie wychodzi! Ludzie, jeśli nie będziecie ich szukać, jeśli się do nich nie zbliżycie, nie przyjdą - mówił do polskich biskupów papież Franciszek. 27 lipca Ojciec Święty spotkał się z nimi w Katedrze na Wawelu i odpowiadał na zadawane pytania.

Wpadł w ręce policji na ŚDM. Austriak wydalony z Polski

Zatrzymany podczas Światowych Dni Młodzieży 28-letni obywatel Austrii został wydalony we wtorek z Polski na mocy przepisów tzw. ustawy antyterrorystycznej - poinformował tego dnia wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński po spotkaniu zespołu podsumowującego ŚDM.

Zmarła Włoszka wracająca z ŚDM. Zaniepokojenie wśród pielgrzymów

18-letnia mieszkanka Rzymu, która uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zmarła w drodze powrotnej w poniedziałek w Wiedniu na zapalenie opon mózgowych. Zalecono profilaktykę osobom, które miały z nią kontakt. Działania profilaktyczne podjęto również w Polsce.

Aluzje papieża do polskiego rządu i chrześcijaństwo jak pokemony. #PisząoPolsce

Nauczanie Franciszka o uchodźcach, pomocy najsłabszym i wezwanie do odrzucenia konsumpcjonizmu skierowane były szczególnie do rządu Polski i wszystkich innych krajów postkomunistycznych - piszą amerykańskie dzienniki. Hiszpańskie dzienniki zwracają z kolei uwagę na to, jak papież wspaniale komunikuje się z młodymi ludźmi. Tak #PisząoPolsce i papieskiej pielgrzymce.

Papież podzielił się wrażeniami z Polski

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu, że Polska jest "piękna i specjalna", a witający go Polacy byli pełni entuzjazmu. Przestrzegł, że "nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą".

"Było bezpiecznie, było wspaniale". Premier Szydło dziękuje za ŚDM

Premier Beata Szydło po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży podziękowała tym, "którzy włożyli tak bardzo dużo pracy w to, żeby ta radość mogła być rzeczywiście spełnieniem wszystkich oczekiwań". "By było bezpiecznie, by ludzie się bawili, by byli ze sobą razem, szczęśliwi" - dodała.

"Chciałbym po prostu żyć". Papież wzruszony listem Maćka Cieśli

- Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie, sławie - ja od pół roku mam jedno marzenie, chciałbym po prostu żyć - to przesłanie Maćka Cieśli, wolontariusza, który zmarł na raka, odczytał na spotkaniu papieża Franciszka z wolontariuszami jego brat Michał.