Światowe Dni Młodzieży

26 lipca 2016
Papież Franciszek w drodze na krakowskie Błonia
tvn24Tanecznym krokiem przez Światowe Dni Młodzieży. Wasze zdjęcia i nagrania

Msza posłania w Brzegach była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie. Oto najważniejsze punkty wizyty Franciszka nad Wisłą.

Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. ŚDM oficjalnie rozpoczęły się 26 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów Franciszek odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Tuż po przylocie do Polski papież Franciszek odwiedził Wawel, gdzie wygłosił swoje pierwsze przemówienie w naszym kraju. Później w cztery oczy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się także z biskupami.

Pierwsze przemówienie z okna na Franciszkańskiej

Na koniec pierwszego dnia swojej wizyty papież przemówił do młodych z okna na Franciszkańskiej 3. - Pozdrawiam was, widząc tyle entuzjazmu i radości - rozpoczął papież przemówienie. Franciszek poprosił o chwilę ciszy, a następnie przedstawił sylwetkę wolontariusza, Macieja Cieśli, pracującego przy organizacji ŚDM, który przez raka stracił nogę i zmarł 2 lipca. - Pomyślmy o naszym przyjacielu z naszej ludzkiej drogi życia - powiedział papież i poprosił o modlitwę. - On jest tutaj z nami - dodał.

- Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. Teraz bądźcie szczęśliwi i radośni. To jest nasz obowiązek. Tych, którzy idą za Jezusem - mówił.

Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiej

Światowe Dni Młodzieży na wideo 360 stopni

Odwiedziny u kard. Macharskiego

Drugiego dnia swojej pielgrzymki papież odwiedził ciężko chorego kardynała Franciszka Macharskiego. Tego punku w ogóle nie było w planie wizyty Ojca Świętego. Udał się tam tuż po odwiedzinach w klasztorze sióstr prezentek, w drodze do Częstochowy.

28.07.2016 | Papież niespodziewanie odwiedził w szpitalu kardynała Franciszka Macharskiego

Jasna Góra

Kolejny punkt drugiego dnia wizyty Franciszka w Polsce to Jasna Góra. - Niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - powiedział papież Franciszek w homilii podczas mszy św.

Na czwartkowe spotkanie z młodzieżą na Błoniach papieża Franciszka dowiózł "Papal Tram", jak MPK ochrzciło specjalny tramwaj. - Powiedzieć wraz z wami "miłosierdzie", to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia - powiedział papież Franciszek na krakowskich Błoniach.

Milczenie w Auschwitz-Birkenau

Wizyta Ojca Świętego - piątek

Jednym z najbardziej poruszających momentów była wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, podczas której papież nie wygłosił żadnego przemówienia, a jedynie w skupieniu zwiedził obóz i modlił się. Milczenie Franciszka, który jako trzeci papież - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - odwiedził to miejsce, odbiło się szerokim echem.

Komentatorzy w Polsce i za granicą nazywali milczenie Franciszka w Auschwitz-Birkenau m.in. "największym krzykiem", mocnym przesłaniem szacunku wobec ofiar obozu, lekcją pokory.

Papież w Miejscu Pamięci Auschwitz

Papież Franciszek w celi śmierci o. Kolbego

Następnie papież udał się do szpitala w Prokocimiu. Franciszek podkreślał, że chciałby zatrzymać się przy każdym z dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i "posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań". Papież udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa, a następnie podszedł do każdego dziecka, które przyszło na spotkanie z nim. Od jednej z dziewczynek otrzymał laurkę. Dzieci dostały różańce.

Następnie wrócił do Krakowa, gdzie udał się na Błonia. Z jego udziałem odbyła się tam po godz. 18 Droga Krzyżowa.

Droga Krzyżowa

Każda stacja dotyczyła jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat – m.in. biedy, głodu i cierpienia.

W zamyśle autorów oprawy, Droga Krzyżowa miała zwracać uwagę nie tylko na męczeństwo Jezusa, ale - nawiązując do przesłania Światowych Dni Młodzieży – przedstawiać drogę miłosierdzia. Nabożeństwo było wzorowane na Drodze Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.

Droga krzyżowa na krakowskich Błoniach

Papież w Łagiewnikach

Franciszek czwartego dnia wizyty udał się rano do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie modlił się przed grobem św. Faustyny. W Sanktuarium św. Jana Pawła II papież odprawił mszę, w której uczestniczyło około 2 tysiące duchownych. Podczas homilii przypomniał im, że są bożymi sługami, których posłano, by nieść dobrą nowinę. Wezwał ich również do porzucenia wygód i przyzwyczajeń. - Jezus wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń - tłumaczył Franciszek.

W Łagiewnikach wyspowiadał też osiem osób.

Msza Posłania w Brzegach

2,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na niedzielnej mszy św. w Campusie Misericordiae kończącej Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Papież Franciszek w trakcie mszy wygłosił homilię. - Z waszym uśmiechem i z otwartymi ramionami wy głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jednej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie - mówił do młodych pielgrzymów.

Papież podkreślił, że w pewnym sensie Światowy Dzień Młodzieży "rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu". - Jezus nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście, albo w miłych wspomnieniach ze Światowych Dni Młodzieży, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu - mówił papież do młodych zebranych na mszy św. w Brzegach.

Na zakończenie liturgii papież wręczył sześciorgu młodym ludziom reprezentującym wszystkie kontynenty Iskrę Miłosierdzia, z którą powrócą do swoich krajów.

O godz. 19.30 w niedzielę samolot LOT-u, którym papież wrócił do Rzymu, odleciał z części wojskowej lotniska w Balicach.

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie.

"Zaufajcie pamięci Boga. Nie jest twardym dyskiem"

"W chwili, gdy wyruszam z Polski w drogę powrotną do Rzymu pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność Jego Ekscelencji i całemu narodowi polskiemu za hojne przyjęcie i gościnność" - napisał papież w depeszy adresowanej do prezydenta i rozpowszechnionej przez watykańskie biuro prasowe. O swoich wrażeniach z Polski papież opowiadał także później dziennikarzom na pokładzie samolotu.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Przesłania Franciszka

W czasie swojej podróży do Polski Franciszek poruszył szereg kwestii, m.in. imigracji miejsca Kościoła we współczesnym świecie.

Problem imigracji i uchodźców przewijał się w wielu przemówieniach i modlitwach Franciszka. Już na początku wizyty papież wzywał do poszanowania godności osoby w "sposobie zarządzania złożonym zjawiskiem migracyjnym", co - jak mówił - "wymaga dodatkowo mądrości i miłosierdzia, aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro". - Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary – mówił Franciszek na Wawelu.

Kościół ma "wychodzić i iść do świata" – uważa Franciszek – bo tego "od samego początku" pragnie Jezus, który "posyła" swoich uczniów. Dla kapłanów i osób konsekrowanych powołanych do wypełniania dzieł miłosierdzia – według papieża – oznacza to m.in. ryzyko, porzucanie wygód, brak własnego domu, przekraczanie własnych ograniczeń, ale i radość ewangelizacji. - Życie Jego najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy i my powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli ze służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie istnieją przestrzenie zamknięte ani własności prywatne, dla własnej wygody. Albo przynajmniej nie powinny takie istnieć – mówił Franciszek w Łagiewnikach.

Całe przemówienie papieża na Wawelu

Papież odprawia mszę w Łagiewnikach

Podsumowania

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na wyjątkowo spokojny przebieg ŚDM. "Sprawnie i płynnie odbył się proces napełniania, a następnie opróżniania miejsca uroczystości w Brzegach” - dodał. Podkreślił zdyscyplinowanie i życzliwe podejście pielgrzymów, którzy wykonywali polecenia funkcjonariuszy.

W zabezpieczenie ŚDM było zaangażowanych ponad 20 tys. policjantów w Częstochowie, Krakowie i Brzegach.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił, że służby nie kończą swojej pracy po wyjeździe ojca świętego. "Utrzymujemy dodatkowe patrole na dworcach kolejowych, w centrach handlowych, na lotniskach, w miejscach zgromadzeń ludzi. Uważamy, że jest to istotne, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju i tych, którzy do nas przyjeżdżają" - podkreślił Błaszczak.

Wszystkim, którzy pracowali przy zabezpieczeniu ŚDM podziękowała też premier Beata Szydło.

Gen. Andrzej Pawlikowski zeznawał w poniedziałek w warszawskiej prokuraturze. Został przesłuchany w śledztwie dotyczącym działania na szkodę PKP SA. Chodzi o warte dwa miliony złotych zlecenie firmie Sensus Group ochrony dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży.390 funkcjonariuszy m.in. policji, straży granicznej i straży pożarnej, w tym 150 policjantów przyjęło w sobotę w Legionowie wyróżnienia za pracę związaną ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. - Chylę czoła przed waszym profesjonalizmem i zaangażowaniem – mówił prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy. - Państwo polskie przestało być państwem teoretycznym - ocenił z kolej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

- Mieliśmy sygnały od naszych partnerów z zagranicy o osobach, które mogą mieć związek z terroryzmem i chcą przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży; wszystkie te informacje były szczegółowo weryfikowane – mówi w rozmowie z PAP szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

- Są parafie z zamkniętymi drzwiami i parafie z drzwiami otwartymi. Dziś parafia-biuro nie wychodzi! Ludzie, jeśli nie będziecie ich szukać, jeśli się do nich nie zbliżycie, nie przyjdą - mówił do polskich biskupów papież Franciszek. 27 lipca Ojciec Święty spotkał się z nimi w Katedrze na Wawelu i odpowiadał na zadawane pytania.

Zatrzymany podczas Światowych Dni Młodzieży 28-letni obywatel Austrii został wydalony we wtorek z Polski na mocy przepisów tzw. ustawy antyterrorystycznej - poinformował tego dnia wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński po spotkaniu zespołu podsumowującego ŚDM.

18-letnia mieszkanka Rzymu, która uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zmarła w drodze powrotnej w poniedziałek w Wiedniu na zapalenie opon mózgowych. Zalecono profilaktykę osobom, które miały z nią kontakt. Działania profilaktyczne podjęto również w Polsce.

Nauczanie Franciszka o uchodźcach, pomocy najsłabszym i wezwanie do odrzucenia konsumpcjonizmu skierowane były szczególnie do rządu Polski i wszystkich innych krajów postkomunistycznych - piszą amerykańskie dzienniki. Hiszpańskie dzienniki zwracają z kolei uwagę na to, jak papież wspaniale komunikuje się z młodymi ludźmi. Tak #PisząoPolsce i papieskiej pielgrzymce.

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu, że Polska jest "piękna i specjalna", a witający go Polacy byli pełni entuzjazmu. Przestrzegł, że "nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą".

Premier Beata Szydło po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży podziękowała tym, "którzy włożyli tak bardzo dużo pracy w to, żeby ta radość mogła być rzeczywiście spełnieniem wszystkich oczekiwań". "By było bezpiecznie, by ludzie się bawili, by byli ze sobą razem, szczęśliwi" - dodała.

- Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie, sławie - ja od pół roku mam jedno marzenie, chciałbym po prostu żyć - to przesłanie Maćka Cieśli, wolontariusza, który zmarł na raka, odczytał na spotkaniu papieża Franciszka z wolontariuszami jego brat Michał.