Spór o nazwę kraju

16 czerwca 2018

Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.

Wybory prezydenckie w Macedonii Północnej wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski. W drugiej turze zdobył 436 212 głosów, czyli 51,7 procent - ogłosiła państwowa komisja wyborcza.

Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia przyszłej Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie kraj ten zawarł z Grecją, co zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Grecki parlament niewielką większością głosów poparł w piątek porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obydwoma państwami. Premierom obu krajów Aleksisowi Ciprasowi i Zoranowi Zaewowi pogratulował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Premier Grecji Aleksis Cipras będzie zabiegał o wotum zaufania dla swego gabinetu. Został do tego zmuszony po odejściu z rządu ministra obrony Panosa Kammenosa, który był przeciwny umowie z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tego kraju. Kammenos wyprowadził z rządzącej koalicji swoją partię, prawicowych Niezależnych Greków (ANEL).

Macedonia mogłaby wejść do NATO na początku 2020 roku, o ile zrealizuje porozumienie z Grecją o zmianie nazwy kraju na Macedonia Północna - powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Palmer. Porozumienie takie zawarte zostało w czerwcu.

- Rosja uważnie śledzi sytuację wokół niedzielnego referendum w Macedonii i ma nadzieję, że wszystkie zachodzące tam procesy będą zgodne z prawem - powiedział rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.- Jest to historyczna szansa nie tylko na pojednanie w regionie, ale też na to, aby Macedonia wkroczyła na ścieżkę do członkostwa w Unii Europejskiej - oświadczyła z kolei Komisja Europejska dzień po referendum zorganizowanym przez władze w Skopje.

Niska frekwencja w referendum konsultacyjnym w Macedonii w sprawie zmiany nazwy tego kraju to "gorzka porażka" Unii Europejskiej. Rosja może natomiast ją uznać za "zwycięstwo etapowe" - pisze w poniedziałek na swoim portalu niemiecki tygodnik "Die Zeit".

Mimo fiaska niedzielnego referendum w Macedonii premier Grecji Aleksis Cipras pochwalił szefa rządu tego kraju Zorana Zaewa za jego wysiłki na rzecz wdrożenia umowy Skopje-Ateny w sprawie zmiany nazwy państwa - poinformowały greckie media. Innego zdania jest szef partii współtworzącej w Grecji rządzącą koalicję. Panos Kammenos sprzeciwia się porozumieniu między państwami i fiasko referendum przyjął z zadowoleniem.