Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.
W związku z brakiem zgody państw Unii Europejskiej na otwarcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną premier tego kraju Zoran Zaew zapowiedział w sobotę, że zaproponuje rozpisanie przedterminowych wyborów. Podkreślił, że jest "rozczarowany i oburzony" unijną decyzją.
Komisja Europejska ponownie zarekomendowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Jak przekonywała w środę w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły postępy w reformach.
Wybory prezydenckie w Macedonii Północnej wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski. W drugiej turze zdobył 436 212 głosów, czyli 51,7 procent - ogłosiła państwowa komisja wyborcza.
Prozachodni polityk Stewo Pendarowski wygrywa niedzielną drugą turę wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej - poinformowała rządząca w tym kraju partia socjaldemokratyczna, której jest on kandydatem.
Premier Grecji Aleksis Cipras przybył we wtorek z pierwszą w historii wizytą do Macedonii Północnej. Ma ona zakończyć okres napiętych relacji między tymi krajami. Ich przyczyną był trwający od prawie 30 lat spór o nazwę byłej jugosłowiańskiej republiki.
Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.
Rząd w Skopje poinformował w wydanym we wtorek oświadczeniu, że z tym dniem Macedonia, w ramach porozumienia z Grecją, oficjalnie zmienia nazwę na Macedonię Północną, a od środy nowa nazwa pojawi się na znakach drogowych.
Grecki parlament ratyfikował w piątek wieczorem protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO, po trwającym 27 lat sporze między obydwoma krajami o nazwę Macedonii.
Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia przyszłej Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie kraj ten zawarł z Grecją, co zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął ratyfikację w greckim parlamencie porozumienia w sprawie zmiany nazwy Macedonii, podkreślając, że z niecierpliwością czeka na przystąpienie przyszłej Republiki Macedonii Północnej do Sojuszu.
Grecki parlament niewielką większością głosów poparł w piątek porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obydwoma państwami. Premierom obu krajów Aleksisowi Ciprasowi i Zoranowi Zaewowi pogratulował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Parlament Grecji będzie głosował w czwartek w sprawie porozumienia ze Skopje zmieniającego nazwę Macedonii na "Republika Macedonii Północnej" - poinformowała w poniedziałek grecka agencja ANA.
Premier Grecji Aleksis Cipras uzyskał w parlamencie wotum zaufania, co otwiera drogę do ratyfikacji porozumienia ze Skopje. Ma ono zakończyć długoletni spór o nazwę Macedonii.
Decyzja parlamentu Macedonii, który przegłosował zmianę nazwy kraju na "Republika Macedonii Północnej", została narzucona z zewnątrz i nie odzwierciedla woli narodu - wskazało w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu MSZ w Moskwie.
Premier Grecji Aleksis Cipras będzie zabiegał o wotum zaufania dla swego gabinetu. Został do tego zmuszony po odejściu z rządu ministra obrony Panosa Kammenosa, który był przeciwny umowie z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tego kraju. Kammenos wyprowadził z rządzącej koalicji swoją partię, prawicowych Niezależnych Greków (ANEL).