Spór o CETA

15 października 2016

Kanadyjscy komentatorzy przyglądający się wizycie premiera Kanady Justina Trudeau w Europie wskazują, że ostrzega on przed protekcjonizmem i chwali Unię Europejską jako ważnego partnera. Uważnie analizowane są jego wypowiedzi na temat NATO.

Parlament francuskojęzycznego belgijskiego regionu Walonia zagłosował w piątek za zaakceptowaniem CETA - porozumieniem handlowym między Unią Europejską a Kanadą. Ta decyzja kończy sprzeciw Belgów, który groził całkowitym zawieszeniem umowy.

Ponad 200 osób protestowało w czwartek po południu przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli, sprzeciwiając się zawarciu umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą. W czasie manifestacji doszło do niegroźnych przepychanek z policją.

Ambasadorowie państw UE zaakceptowali wypracowaną w belgijskich negocjacjach deklarację ws. umowy o wolnym handlu UE-Kanada, otwierając tym samym drogę do podpisania CETA - poinformowały źródła unijne.

Wszystko wskazuje na to, że ostatecznie dojdzie do podpisania umowy handlowej UE - Kanada. Belgijski region Walonia zgodził się w czwartek ostatecznie na to, by władze centralne ratyfikowały CETA. Jednak w Polsce przybywa przeciwników tej umowy. Kukiz'15 będzie się domagał, by Sejm nie zgodził się na ratyfikację CETA, a PSL stwierdziło, że rząd bierze za nią 100 procent odpowiedzialności, bo zgodził się bez żadnych warunków na podpisanie umowy. Premier Beata Szydło podkreślała natomiast, że rząd nie zgodzi się na rozwiązania, które byłyby dla Polski niekorzystne, a jakiekolwiek decyzje w sprawie CETA muszą być w Polsce ratyfikowane w Sejmie większością 2/3 głosów.

Szczyt UE-Kanada ws. podpisania umowy o wolnym handlu CETA nie odbędzie się w czwartek, jak planowano - podał rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann.

Ze względu na stanowisko Belgii Unia Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają - poinformował w środę w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wstrzymanie ratyfikacji umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) wskazuje na szerszy problem: czy wspólna polityka handlowa UE, jedno z największych historycznych osiągnięć kilku dekad europejskiej integracji, się rozpada - pisze Paul Taylor na portalu Politico.

Rozmowy belgijskich polityków nie przyniosły przełomu w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu UE-Kanada. Premier tego kraju Charles Michel poinformował szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że nie może dać zielonego światła do zawarcia CETA.

Belgia otrzymała od Unii Europejskiej (UE) dodatkowy czas, by przekonać władze Walonii (region Belgii) do poparcia porozumienia CETA - informuje Reuters, powołując się na źródło zbliżone do unijnych urzędników. Bruksela czeka na odpowiedź do poniedziałkowego popołudnia. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, w tym obszarze, to zaplanowany na najbliższy tydzień szczyt - z udziałem premiera Kanady - zostanie anulowany.

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie.

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność sprzeciwia się podpisaniu umowy CETA w obecnym kształcie i domaga się od rządu podjęcia działań zmierzających do zablokowania przyjęcia tej umowy, a także przeprowadzenia publicznej debaty - podali przedstawiciele Komisji.

Umowa o wolnym handlu UE z Kanadą (CETA) jest korzystna dla polskich producentów żywności, gdyż Polska ma większe szanse na sprzedaż produktów spożywczych w Kanadzie niż odwrotnie - uważa dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

"Ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm" - czytamy w odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na list Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych ws. CETA. Przedstawiciel organizacji zaprezentował w nim swój sprzeciw i obawy rolników dotyczących umowy handlowej z Kanadą.

Rząd nie powinien podpisywać umowy CETA. To śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych obywateli - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Umowa CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu - uważa z kolei dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula, członek partii Nowoczesna.