Rozwód Putina

7 czerwca 2013

Prezydent Władimir Putin nie wykluczył, że "za jakiś czas" przedstawi Rosjanom nową pierwszą damę. Odpowiadając na pytanie dotyczące życia osobistego podczas telekonferencji z obywatelami zaznaczył, że "wprawdzie rzadko, ale widuje się z byłą żoną Ludmiłą".

Starsza córka Władimira Putina Maria mieszka w Rosji, niedawno urodziła córeczkę, a jej mąż rzeczywiście jest Holendrem. Dużo podróżuje: lubi wypoczywać na luksusowym jachcie podczas rejsu po Morzu Śródziemnym, w Japonii uczyła się kaligrafii i tańca, a w Niemczech ma wielu przyjaciół. Do niedawna Maria Faassen mieszkała w Moskwie, w bliskim sąsiedztwie ambasady USA.

19 stycznia portal Sobiesiednik poinformował, że była żona Władimira Putina ponownie wyszła za mąż. Po tym, jak wiadomość o zmianie nazwiska przez Ludmiłę Putin podchwycili i zweryfikowali aktywiści z utworzonego przez Aleksieja Nawalnego Funduszu Walki z Korupcją, media zainteresowały się wybrańcem byłej żony prezydenta Rosji. Według nich, jest nim 38-letni szef Centrum Rozwoju Relacji Interpersonalnych Artur Oczeretny. Wiadomo o nim niewiele, choć na jego profilu na Facebooku pojawia się wiele tekstów, które "lubi" Ludmiła Putin.

"Ludmiła Putin dwukrotnie po rozwodzie z prezydentem Rosji zmieniła nazwisko i w styczniu ub.r. wyszła za mąż za 37-letniego biznesmena" - poinformował w poniedziałek rosyjski tabloid "Sobiesiednik". Portal wywnioskował to na podstawie informacji o własności mieszkania Władimira Putina w Sankt Petersburgu.

Starsza córka Władimira Putina, Maria, jest endokrynologiem i mieszkała w Holandii wraz z mężem - poinformowała agencja Reutera. Dzień wcześniej dziennikarze agencji opublikowali wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego młodszej córki prezydenta Rosji, Katieriny Tichonowej, której majątek szacuje się na dwa miliardy dolarów.

Katierina Tichonowa, dyrektor organizacji Innopraktika, prorektor głównej rosyjskiej uczelni MGU, jest córką prezydenta Rosji Władimira Putina - donosi Reuters. W rozmowie z agencją prezes zarządu Gazprombanku Andriej Akimow nie tylko potwierdził tożsamość młodszej córki prezydenta Rosji, ale ujawnił też, że majątek, którym dysponuje ona i jej mąż, szacowany jest na 2 mld dolarów.

Brytyjska korporacja BBC Worldwide z powodu sankcji USA i Unii Europejskiej przeciwko Rosji odmówiła sprzedania do tego kraju licencji na swoje reality show "Tumble" - poinformował w środę dziennik "Kommiersant", powołując się na ustalenia pisma "Forbes".

Nokautowała rywalki na ringu, teraz podbiła serce Władimira Putina? W rosyjskich - i nie tylko - mediach aż huczy w ostatnich dniach od plotek o rzekomo nowej partnerce prezydenta. Co ciekawe, bokserka Natalia Ragozina jest podobno bliską przyjaciółką gimnastyczki Aliny Kabajewej, którą od wielu lat wiązano z Putinem.

Była żona najbogatszego rosyjskiego oligarchy, Władimira Potanina, domaga się połowy jego majątku. Historia małżeństwa i rozstania najbogatszego Rosjanina z małżonką od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron rosyjskich gazet. Choć szanse są nikłe, Potanina przekonuje, że w przypadku wygrania sprawy odda wszystkie akcje spółki Norylski Nikiel rosyjskiemu rządowi.

Władimir Putin jest "przerażony nadciągającą starością", dlatego "przeszedł lifting twarzy", który miał nadać jego rysom bardziej "dynamiczny" charakter - twierdzą twórcy filmu dokumentalnego o prezydencie Rosji, który pokazała we wtorkowy wieczór niemiecka telewizja ZDF. Według twórców filmu były agent KGB w latach 80. był też "skrytym alkoholikiem" i "leniwym szpiegiem".

Mimo że od czasu wyniesienia go na pozycję prezydenta przez Borysa Jelcyna minęło już kilkanaście lat, o życiu rodzinnym Władimira Putina wiadomo niewiele. Kreml wiernie dba o wizerunek przywódcy wręcz "zaślubionego Rosji", na wzór brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Starania o to trwają zwłaszcza od czerwca 2013 r., momentu, w którym Putin oficjalnie poinformował o tym, że rozwodzi się z żoną Ludmiłą. Ubiegłego lata pojawiły się informacje o córce Putina Marii, rzekomo żyjącej w Holandii. Teraz więcej światła padło na jego drugą córkę, Jekaterinę. Ile wiadomo o rodzinie Władimira Władimirowicza Putina?

"Odnalazła się córka Putina" - to zdanie zelektryzowało w czwartek rosyjski internet. I szybko pojawiło się w depeszach agencyjnych - wszak wszelkie informacje dotyczące prywatnego życia prezydenta Rosji są na wagę złota. Niezależny dziennikarz Oleg Kaszyn skojarzył fakty, sprawdził dokumenty i dane kilku instytucji, by w końcu ogłosić, że młodsza córka Władimira Putina to Jekaterina Tichonowa, dyrektorka centrum Innopraktika, które zaangażowano w projekt wart 1,7 mld dolarów.

Słynna rosyjska gimnastyczka Alina Kabajewa, rzekoma wieloletnia partnerka Władimira Putina, zrezygnowała z zasiadania w rosyjskim parlamencie. Odchodzi na własne życzenie "w związku z przejściem do nowej pracy". Została przewodniczącą rady dyrektorów holdingu medialnego Narodowa Grupa Medialna, w której skład wchodzą m.in. Lifenews i REN-TV.

O życiu małżeńskim Ludmiły i Władimira Putinów niewiele wiadomo i nigdy wiedza ta, strzeżona niczym tajemnica państwowa, nie była zbyt obfita. Tym ciekawsze są nieliczne publikacje, które dają wgląd w związek - były już - prezydenta i Pierwszej Damy Rosji. Jedną z takich historii przypomina "Moscow Times".

Po oficjalnej informacji o rozstaniu się Władimira Putina i jego żony Ludmiły Rosjanie rzucili się do plotkowania z kim żyje teraz prezydent. Jak mówi korespondent Faktów TVN w Moskwie, Andrzej Zaucha, Kreml stara się ze wszelkich sił przekonywać, że Putin jest tak zajęty rządzeniem, iż nie ma czasu na kobiety.