Prokurator pisze do RPO ws. śmierci Blidy

31 maja 2013

Sprawa Blidy: były oficer ABW uniewinniony, rodzina zaskoczona

Były oficer ABW Grzegorz S. jest już prawomocnie uniewinniony od zarzutu niedopełnienia obowiązków w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. Prokuratura, która pierwotnie odwołała się od uniewinnienia, we wtorek przed sądem odwoławczym cofnęła apelację.

"Z tym prokuratorem generalnym mam wrażenie, że wyczerpaliśmy dialog"

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz powiedziała, że wyczerpała dialog z Prokuraturą Generalną ws. Barbary Blidy. Oceniła, że jej sukcesem było doprowadzenie do opublikowania przez śledczych białej księgi sprawy i zapowiedziała powrót do niej, jeśli kiedyś zmieni się szef prokuratury.

RPO podtrzymuje wątpliwości ws. śmierci Blidy. Prokuratura publikuje "białą księgę"

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz nie zmienia swojego stanowiska ws. śmierci Barbary Blidy. - Podtrzymuję w pełni moje wątpliwości co do tego, że relacje między prokuratorami i najwyższymi rangą funkcjonariuszami ABW były tego rodzaju, że budziły wątpliwości co do bezstronności prokuratury w sprawie przeciwko Blidzie - oceniła w poniedziałek Lipowicz, odnosząc się do majowego stanowiska Prokuratury Generalnej. Jednocześnie w poniedziałek prokuratura opublikowała "białą księgę" dotyczącą śmierci byłej posłanki SLD.

Ziobro chce dymisji RPO za pismo ws. Blidy

Zbigniew Ziobro zażądał dymisji Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz. Zdaniem lidera Solidarnej Polski, jej pismo do prokuratora generalnego ws. okoliczności śmierci Barbary Blidy należy interpretować jako "wsparcie dla korupcji w Polsce". - List jest pełen insynuacji i nieprawdziwych stwierdzeń - dodał europoseł.

Miller: Seremet stoi po stronie kolegów, a nie prawdy

- Bardzo mi przykro, że pan prokurator Seremet stoi po stronie swoich kolegów, a nie stoi po stronie prawdy - w ten sposób szef SLD Leszek Miller skomentował informację, że prokurator generalny stwierdził w piśmie do Rzecznik Praw Obywatelskich, iż okoliczności śmierci Barbary Blidy badane były "rzetelnie i wszechstronnie".

Prokurator generalny: Śledztwo ws. śmierci Blidy "rzetelne i wszechstronne"

Okoliczności śmierci Barbary Blidy badane były rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo - uważa prokurator generalny Andrzej Seremet. To odpowiedź na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Decyzje podejmowane przez śledczych mają zostać opublikowane w formie "białej księgi" - zapowiada Seremet.