Napięcie w Strefie Gazy

15 maja 2018

Dwudniowa operacja militarna w Strefie Gazy "zakończyła się" - oświadczył rzecznik izraelskiej armii, potwierdzając tym samym informacje o zawieszeniu broni ogłoszone wcześniej przez organizację bojową Palestyński Islamski Dżihad. Wątpliwości co do zgody Izraela na odstąpienie od ataków wzbudziła wypowiedź szefa dyplomacji Jisraela Kaca.

Sekretarz generalny ONZ Antoni Guterres nie kryje zaniepokojenia planami izraelskiego premiera. Jego zdaniem jeśli zostałyby wdrożone, stanowiłyby "poważne naruszenie prawa międzynarodowego". Benjamin Netanjahu ogłosił we wtorek, iż w przypadku wygrania wyborów parlamentarnych zarządzi aneksję palestyńskich terenów.

Amerykańskie kongresmenki Partii Demokratycznej Rashida Tlaib i Ilhan Omar otrzymały zakaz wjazdu do Izraela - podał w czwartek szef ministerstwa spraw wewnętrznych tego kraju Arje Deri. Postanowienie izraelskich władz tłumaczył poparciem kongresmenek dla ruchu nawołującego do bojkotu Izraela za jego politykę wobec Palestyńczyków. Decyzja Izraela znieważa demokratyczne wartości - skomentowała Omar.

Ciało młodego izraelskiego wojskowego znaleziono w czwartek nieopodal żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jak przekazała armia Izraela, na ciele 19-latka znajdowały się rany od ciosów nożem.

Strona palestyńska nie była informowana o organizowanej przez USA w Bahrajnie konferencji o gospodarczej części bliskowschodniego planu pokojowego administracji prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył w poniedziałek palestyński premier Mohammed Sztajeh. Jak pisze "Wall Street Journal", plan Waszyngtonu dla tego regionu opiera się na wysiłkach z okresu transformacji gospodarek takich krajów jak Polska, Japonia czy Singapur.

Siedmiu Palestyńczyków, w tym dowódca zbrojnego skrzydła ugrupowania Hamas, zginęło w niedzielę podczas operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Podczas tej operacji zginął także izraelski oficer. Tymczasem palestyński prezydent Mahmud Abbas oskarżył Hamas o utrudnianie utworzenia własnego państwa.

Palestyńsko-izraelski konflikt był głównym tematem czwartkowego, otwartego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Koordynator procesu pokojowego Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie Nikołaj Mładenow i inni mówcy nawoływali do negocjacji, które mogłyby przełamać długotrwały impas.

Sześciu Palestyńczyków zostało w piątek zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy podczas cotygodniowych protestów w Strefie Gazy przy granicy z Izraelem - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. W demonstracjach wzięło udział około 14 tysięcy osób.

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w środę wieczorem cele w Strefie Gazy. Jak poinformowała izraelska armia, naloty były odpowiedzią na wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela z palestyńskiej enklawy. Jak podało palestyńskie ministerstwo zdrowia, podczas izraelskich nalotów zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.

Kolejny Palestyńczyk zginął w Strefie Gazy przy granicy z Izraelem. W piątek w palestyńskiej enklawie znów odbywały się demonstracje, w których rannych zostało 220 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia Palestyny.

Izraelska służba więzienna poinformowała, że zwolniła 17-letnią Palestynkę Ahed Tamimi, która odbyła karę ośmiu miesięcy więzienia. Nastolatka została aresztowana w połowie grudnia w czasie palestyńskich protestów przeciwko uznaniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela. Wśród Palestyńczyków stała się bohaterką po tym, jak w internecie pojawiło się nagranie, na którym kopała i uderzała izraelskiego żołnierza.