Napięcie w Strefie Gazy

15 maja 2018

32 Palestyńczyków zginęło. Operacja militarna w Strefie Gazy "zakończyła się"

Dwudniowa operacja militarna w Strefie Gazy "zakończyła się" - oświadczył rzecznik izraelskiej armii, potwierdzając tym samym informacje o zawieszeniu broni ogłoszone wcześniej przez organizację bojową Palestyński Islamski Dżihad. Wątpliwości co do zgody Izraela na odstąpienie od ataków wzbudziła wypowiedź szefa dyplomacji Jisraela Kaca.

"Poważne naruszenie międzynarodowego prawa". ONZ zaniepokojone planami Netanjahu

Sekretarz generalny ONZ Antoni Guterres nie kryje zaniepokojenia planami izraelskiego premiera. Jego zdaniem jeśli zostałyby wdrożone, stanowiłyby "poważne naruszenie prawa międzynarodowego". Benjamin Netanjahu ogłosił we wtorek, iż w przypadku wygrania wyborów parlamentarnych zarządzi aneksję palestyńskich terenów.

Izrael zakazuje wjazdu dwóm amerykańskim kongresmenkom

Amerykańskie kongresmenki Partii Demokratycznej Rashida Tlaib i Ilhan Omar otrzymały zakaz wjazdu do Izraela - podał w czwartek szef ministerstwa spraw wewnętrznych tego kraju Arje Deri. Postanowienie izraelskich władz tłumaczył poparciem kongresmenek dla ruchu nawołującego do bojkotu Izraela za jego politykę wobec Palestyńczyków. Decyzja Izraela znieważa demokratyczne wartości - skomentowała Omar.

Izraelski żołnierz zabity na Zachodnim Brzegu

Ciało młodego izraelskiego wojskowego znaleziono w czwartek nieopodal żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jak przekazała armia Izraela, na ciele 19-latka znajdowały się rany od ciosów nożem.

Wizja rozwoju Bliskiego Wschodu. "WSJ": wzory z Polski, Japonii i Singapuru

Strona palestyńska nie była informowana o organizowanej przez USA w Bahrajnie konferencji o gospodarczej części bliskowschodniego planu pokojowego administracji prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył w poniedziałek palestyński premier Mohammed Sztajeh. Jak pisze "Wall Street Journal", plan Waszyngtonu dla tego regionu opiera się na wysiłkach z okresu transformacji gospodarek takich krajów jak Polska, Japonia czy Singapur.