Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz

7 maja 2013
Darek Delmanowicz | PAPŚroda będzie kolejnym dniem matur

7 maja rozpoczęła się tegoroczna matura. Z tej okazji, specjalnie dla maturzystów, ruszamy z akcją "Sprawdź, czy zdasz". Po raz pierwszy, na stronach tvn24.pl, internauci znajdą nie tylko arkusze egzaminacyjne, ale też propozycje rozwiązań z większości przedmiotów, przygotowane przez specjalistów.

Poniżej arkusze odpowiedzi i propozycje rozwiązań do egzaminów zdawanych w kolejnych dniach:

28 maja (wtorek)

To już przedostatni dzień matur. Dziś uczniowie sprawdzili swoją znajomość języka hiszpańskiego. Publikujemy arkusze z poziomu podstawowego oraz rozszerzonego, a także przykładowe odpowiedzi do poziomu podstawowego, które przygotowali specjalnie dla naszych czytelników nauczyciele z XXXIV LO im. Cervatesa.

Dziś kolejny dzień zmagań maturalnych - pisemny egzamin z języka rosyjskiego. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze. Prezentujemy arkusze maturalne oraz przykładowe odpowiedzi do egzaminu na poziomie podstawowym, które opracowało specjalnie dla naszych czytelników Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego.

Matura z fizyki i astronomii oraz z łaciny i kultury antycznej już za maturzystami. Przed wami arkusze, które publikujemy poniżej oraz przykładowe rozwiązania zadań z fizyki przygotowane specjalnie dla nas przez ekspertów z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Maturzyści napisali egzamin z biologii, jednego z najchętniej wybieranych na egzaminie dojrzałości przedmiotów oraz z najrzadziej wybieranego przedmiotu - historii. W tvn24.pl prezentujemy arkusze i przykładowe odpowiedzi na pytania z obu przedmiotów.

Maturzyści mają już za sobą egzamin z chemii i geografii. Oba te przedmioty należą do grupy najchętniej wybieranych na maturze. Sprawdź, jak Ci poszło, czy zdasz - przykładowe odpowiedzi z chemii przygotował specjalnie dla nas specjalista z SGGW oraz z geografii, które opracowała wykładowczyni z Fundacji Universitatis Varsoviensis.

W poniedziałek rano uczniowie przystąpili do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, jednego z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Po południu zdawali filozofię. Zobacz, z jakimi pytaniami zmagali się uczniowie i sprawdź proponowane odpowiedzi do podstawowej i rozszerzonej matury z WOS-u, które specjalnie dla nas przygotował Paweł Kociszewski, konsultant Fundacji Universitatis Varsoviensis.

63 tys. maturzystów przystąpiło w piątek do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Uczniowie musieli rozwiązywać nierówności, wyliczyć objętość ostrosłupa czy wskazać prawdopodobieństwo. Z kolei o godz. 17 zakończył się egz. z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W tvn24.pl mamy dla Was arkusze egzaminacyjne z obu przedmiotów i przykładowe odpowiedzi, zarówno do zadań z matematyki, jak i z języka polskiego.

W czwartek po południu odbyła się matura z języka obcego. Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej, kolekcja autografów znanych postaci oraz otwarcie klubu młodzieżowego - takie m.in. tematy znalazły się w treści zadań, które mieli do rozwiązania maturzyści na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści po egzaminie mówili: łatwizna. Po południu maturzyści zdawali angielski na poziomie rozszerzonym. Dla nas sprawdzian "zdawały" dwie ekspertki z British Council.

Drugi dzień matur, pierwszy dzień matematyki. Dzisiaj abiturienci zdają najtrudniejszy zdaniem wielu egzamin na poziomie podstawowym. W tvn24.pl - podobnie jak w przypadku języka polskiego - będziemy po południu publikowali arkusze egzaminacyjne, a następnie rozwiązania. Wszystko w ramach naszej akcji "Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz".

Portal tvn24.pl w ramach akcji "Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz", poprosił wykładowców akademickich i nauczycieli o napisanie egzaminów maturalnych i podzielenie się "kluczem" odpowiedzi z internautami. We wtorek uczniowie zdawali język polski na poziomie podstawowym. Pora sprawdzić, co należało zrobić, by - mierząc się z Żeromskim, Orzeszkową i Baczyńskim - wyjść z tej walki zwycięsko.

Ogromna większość maturzystów chce iść na studia. To problem, bo wybierają kierunek "na odwal się", a powinni pójść do pracy - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Jan Wróbel, dyrektor warszawskiego liceum.

W Polsce zdaje ją rocznie kilkuset uczniów, na całym świecie - ponad 50 tysięcy. W czwartek ruszyła sesja matury międzynarodowej - International Baccalaureate (IB). Maturzyści w pierwszej kolejności musieli zmierzyć się z egzaminem pisemnym z języka angielskiego. Z jego znajomości testowani byli już uczniowie z warszawskiego "Kopernika" oraz z jednego z gdańskich liceów.