Manewry Zapad'17

21 sierpnia 2017
Ćwiczenia wojsk rosyjsko-białoruskich. "Mogą zostać wykorzystane również politycznie"
Ćwiczenia wojsk rosyjsko-białoruskich. "Mogą zostać wykorzystane również politycznie"
tvn24
Ćwiczenia "Zapad-2017" odbędą się we wrześniu tvn24

Zakończyły się manewry Zapad'2017, które odbywały się w dniach 14-20 września na sześciu poligonach na Białorusi i na trzech w Rosji. W sumie, według oficjalnych informacji, wzięło w nich udział 12 700 żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Mimo zapewnień Mińska i Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, wywołały one duże zaniepokojenie wśród sąsiadów Białorusi.

- Nikomu nie zagrażaliśmy i nie zagrażamy, chcemy bezpieczeństwa dla Białorusi – powiedział w środę 20 września białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka na poligonie pod Borysowem, gdzie obserwował ostatnie epizody rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017.

- Współpraca wojskowa Białorusi i Rosji nie jest skierowana przeciwko innym państwom; służy wyłącznie obronie interesów państwowych – oświadczył Łukaszenka.

Waszczykowski: sytuacja w naszym regionie jest niestabilna

NATO powinno funkcjonować w tak zwanym podejściu 360 stopni, czyli dostrzegać zagrożenia i wyzwania ze wszystkich kierunków - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Dziewiątki Bukareszteńskiej. Rozmowy odbyły się w Warszawie.

Wilno: Rosja symulowała atak na państwa bałtyckie

Rosyjskie wojsko wzmacnia się, wykorzystuje współczesne technologie i systemy. NATO powinno dostosowywać się do nowych zagrożeń konwencjonalnych – oświadczyło we wtorek ministerstwo obrony Litwy, przedstawiając wstępną ocenę rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad.

Putin na poligonie. Obserwował "neutralizację bojowników"

Prezydent Rosji Władimir Putin w czasie manewrów Zapad'17 odwiedził poligon Łużskij w obwodzie leningradzkim. Jak podała agencja RIA Nowosti, zwierzchnik rosyjskich sił zbrojnych obserwował działania wojsk, które "neutralizują bojowników nielegalnych grup zbrojnych".

Rosyjskie samoloty nad Litwą

Dwa rosyjskie wojskowe samoloty transportowe Ił-76 naruszyły w ubiegłym tygodniu litewską przestrzeń powietrzną - poinformowało w poniedziałek MSZ Litwy. Według resortu nastąpiło to w trakcie rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad'17.

Flota bałtycka ćwiczy w pobliżu Polski

W obwodzie kaliningradzkim w ramach manewrów Zapad'17 pododdziały wojsk lądowych wchodzących w skład rosyjskiej Floty Bałtyckiej przeprowadziły w poniedziałek ćwiczenia taktyczne. Na poligonie Prawdinskij ćwiczono m.in. walki w warunkach miejskich.

"Wpadliśmy w pułapkę, którą zastawił na nas Putin"

- To konflikt wywołany sztucznie przez Rosję, by podtrzymać temperaturę, w której sobie Rosja ręce grzeje - mówił w "Faktach po Faktach" były ambasador RP w Moskwie, Stanisław Ciosek. - To element wojny informacyjnej, którą przegraliśmy z Rosjanami - wtórował mu generał Waldemar Skrzypczak. Obaj przekonywali, że nie ma powodów do obaw w związku z trwającymi w pobliżu polskiej granicy rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad'17.