Loty marszałka Kuchcińskiego rządowymi samolotami

2 sierpnia 2019
Marszałek przeprasza urażonych, opozycja żąda dymisji i kontroli NIK
Marszałek przeprasza urażonych, opozycja żąda dymisji i kontroli NIK
Fakty TVN
Sejm publikuje nowy wykaz lotów marszałka Marka KuchcińskiegoFakty TVN

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział w czwartek, że dzień później poda się do dymisji. To efekt upublicznienia informacji o jego lotach rządowymi samolotami - w tym z rodziną i politykami PiS. Podczas spotkania z dziennikarzami, w którym uczestniczył także Jarosław Kaczyński, Kuchciński stwierdził, że w czasie swojej działalności nie złamał prawa. Słowa te powtórzył prezes PiS. W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie trwa postępowanie sprawdzające w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Kuchcińskiego.

Sprawa związana z lotami marszałka Kuchcińskiego ujrzała światło dzienne pod koniec lipca. Wówczas Radio ZET podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Szczegóły na ten temat ujawnił poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras.

Nitras: marszałek Kuchciński każdego tygodnia korzysta z rządowego samolotu do celów prywatnych

Loty VIP-ów nie całkiem jawne

Uchwalony przed rokiem rejestr lotów najważniejszych osób w państwie miał zagwarantować "jawność, jasne reguły i odpowiedzialność". W praktyce kancelaria premiera przekazuje jedynie częściowe informacje o tym, kto ile razy podróżował rządowym samolotem i kogo zabierał na pokład. I trzeba się o nie uporczywie upominać.

Marek Kuchciński jeszcze trzy miesiące po dymisji pobierał pensję marszałka Sejmu

Po tym, jak w ubiegłym roku polityk PiS Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu, jeszcze przez trzy miesiące otrzymywał wynagrodzenie przysługujące marszałkowi - ustalił portal Wirtualna Polska. Kancelaria Sejmu twierdzi, że poseł miał do tego prawo na podstawie przepisów. Te mówią jednak o odwołaniu z funkcji, a Kuchciński zrezygnował osobiście.