Jan Kulczyk nie żyje

29 lipca 2015

- Charakteryzowała go długofalowość w myśleniu, ale drugiej strony miał duże wyczucie dla okazji - tak Jana Kulczyka wspomina Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI, który poznał biznesmena w 1989 roku. Jak dodaje, Kulczyk rzadko angażował się w projekty sam, umiał dzielić się z partnerami z zagranicy. - Oni uzupełniali jego mocne strony. Potrafił budować takie konsorcja i grupy inwestycyjne, które dzięki połączeniu silnych stron mogły wygrywać - zaznacza Kostrzewa. Jan Kulczyk został pochopwany dziś w Poznaniu.

W Poznaniu odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Kulczyka. Przedsiębiorca zmarł 29 lipca w Wiedniu w wieku 65 lat. Pogrzeb najbogatszego Polaka rozpoczął się mszą na wzgórzu św. Wojciecha w kościele oo. Karmelitów bosych. Po uroczystości tłumy skierowały się w stronę Cmentarza Jeżyckiego, gdzie biznesmen został pochowany.

Zator płucny jak nagły zabójca. Tak niespodziewanie zmarł biznesmen Jan Kulczyk. Szacuje się, że rocznie przez zator tętnicy płucnej umiera nagle nawet 50 tys. osób. Problemem jest brak charakterystycznych objawów choroby. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jan Kulczyk pozostawił po sobie majątek, którego wartość szacowana jest na ponad 15 mld zł. Biznesmen od lat nieprzerwanie znajdował się na czele listy najbogatszych Polaków. Choć od lat miał opinię tego, który rządził twardą biznesową ręką, to w ostatnim czasie stery swojego flagowego biznesu przekazał synowi. Co zostawił po sobie Jan Kulczyk i co może się stać z tym majątkiem?

Jan Kulczyk był zawsze radosny, uśmiechnięty i pełny optymizmu, nawet w trudnych momentach. Zazdrościliśmy mu tej energii. Wszystko, do czego się dotykał, kończyło się sukcesem - powiedział prof. Krzysztof Kalicki, prezes zarządu Deutsche Banku. - Nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że Jan Kulczyk był dla polskiej gospodarki tym, kim Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki byli dla polskiej transformacji - dodał gość TVN24 Biznes i Świat.

W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk. Najbogatszego Polaka wspominają na naszej antenie jego przyjaciele i ekonomiści. - To był wielki przedsiębiorca działający w czasach transformacji. Jedną z jego umiejętności było szukanie styku między państwem, polityką a gospodarką. To była jedna z tajemnic jego sukcesu. Oczywiście część jego transakcji była kontrowersyjna. Był krytykowany. Gdy ktoś robi wielkie rzeczy, to jednym to się podoba, a innym nie. Jestem przekonany, że gdyby urodził się w Stanach Zjednoczonych, to też zostałby wielkim przedsiębiorcą - mówił prof. Witold Orłowski w programie "Otwarcie Dnia".

Choć Jan Kulczyk przez lata inwestował w wielu branżach i sektorach, to kluczowym punktem jego biznesu był Kulczyk Investments. To grupa inwestycyjna, w której skład - w różnych okresach - wchodziły spółki z takich sektorów jak energetyka, przemysł chemiczny, infrastruktura czy surowce mineralne.

- Jan Kulczyk był człowiekiem nietuzinkowym i niesamowitym. Nie znam drugiego człowieka w Polsce, który z taką odwagą i determinacją wykazywał się w biznesie. Znaliśmy się kilkadziesiąt lat. Też jestem biznesmenem, ale daleko mi do wizji, odwagi, szczęścia, jakie posiadał Janek. Miał tyle szczęścia w życiu, tyle udało mu się zrealizować i zabrakło mu szczęścia w tak prozaicznej rzeczy, przy jakimś głupim zabiegu. Janek strasznie eksploatował własne zdrowie. Ciągle podróżował. Jego dzień pracy był niewyobrażalnym wysiłkiem. To smutny dzień. Straciliśmy wyjątkową osobę - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Zbigniew Jakubas, biznesmen i przyjaciel Jana Kulczyka.

- Jego pierwsze pomysły wydawały się dla większości zupełnymi bajkami, a on udowodnił, że można zaangażowaniem, zdolnością przekonywania do wizji osiągnąć bardzo dużo - tak zmarłego w środę biznesmena Jana Kulczyka wspominał Wojciech Kostrzewa, dyrektor generalny grupy ITI. - Miał rozmach w myśleniu, działaniu i determinację w dążeniu do celu - mówił Marek Goliszewski, prezes Business Center Club.

W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców - poinformował Kulczyk Holding SA. Jan Kulczyk miał tytuł doktora prawa. Był aktywnym na arenie międzynarodowej biznesmenem, najbogatszym Polakiem.