Burza po słowach kardynała Dziwisza

2 czerwca 2013

Siwiec o biskupach: Patent na narzekanie, niekończący się foch

- Jeśli chcemy, by między państwem a Kościołem była przyjazna koegzystencja, to obliguje to także hierarchów. Nie może być tak, że tylko państwo jest przyjazne, a hierarchowie mają patent na narzekanie i niekończący się foch - ocenił w "Faktach po Faktach" Marek Siwiec z Europy Plus. Zdaniem Pawła Kowala z PJN, politycy nie mogą podpowiadać hierarchom, co mają mówić w kazaniach, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamentalne dla katolików sprawy.

"Za rządów lewicy ostre wystąpienia hierarchów nie wywoływały reakcji premiera"

- Uważam, że dzisiaj trzeba dopilnować ściśle zasady, która służy i państwu polskiemu, i Kościołowi, a nawet wszystkim Kościołom w Polsce. To zasada ścisłego rozdziału między państwem a Kościołem, byle był to rozdział przyjazny a nie wrogi - powiedział w niedzielę Bronisław Komorowski. Prezydent odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Leszka Millera dotyczących homilii kard. Dziwisza wygłoszonej podczas Bożego Ciała.

Miller o durnocie i niekompetencji. Rzeczniczka prezydenta odpowiada

"Młody wiek pani rzecznik nie usprawiedliwia durnoty i niekompetencji" - napisał na stronie internetowej SLD Leszek Miller. Odpowiedział w ten sposób na słowa rzeczniczki Kancelarii Prezydenta. Komentując zapowiedź wysłania przez szefa Sojuszu listu do prezydenta z pytaniem czy ten zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza Joanna Trzaska - Wieczorek powiedziała w piątek, że inicjatywa Millera to "przejaw bezsilności lub cynizmu" szefa SLD. W sobotę w rozmowie z tvn24.pl odpowiedziała Millerowi.

Miller pisze do prezydenta ws. słów Dziwisza. "To przejaw bezsilności lub cynizmu"

Szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy Bronisław Komorowski zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza poświęconymi - według przewodniczącego Sojuszu - "prymatowi prawa bożego nad prawem stanowionym". Szef Sojuszu poinformował o tym w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24, a w piątek deklarację powtórzył. Kancelaria Prezydenta odpowiedziała szefowi SLD.