Austriacki skandal z "rosyjską inwestorką"

20 maja 2019

Po siedmiomiesięcznej przerwie Sebastian Kurz ponownie został kanclerzem Austrii. We wtorek odbyła się uroczystość zaprzysiężenia. Jego ugrupowanie, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP), które wygrało wrześniowe wybory, zawarło koalicję rządową z Zielonymi. Nowo zaprzysiężonemu kanclerzowi pogratulowała Komisja Europejska.

Były szef Austriackiej Partii Wolności (FPOe) i były wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache ogłosił, że zawiesza członkostwo w partii. - Poczynając od dziś, kończę także wszelką działalność polityczną i nie będę się więcej ubiegał o jakiekolwiek polityczne stanowisko - dodał. Po skandalach z jego udziałem FPOe odnotowała słaby wynik w ostatnich wyborach.

Niemiecka i austriacka prasa komentuje w poniedziałek wyniki niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych w Austrii. Publicyści zwracają uwagę na historyczny sukces Sebastiana Kurza, stojącego na czele chadeckiej OeVP. Pojawiają się też pytania o zdolności koalicyjne byłego kanclerza i jego ugrupowania.

Według wstępnych oficjalnych wyników Austriacka Partia Ludowa (OeVP) byłego kanclerza Sebastiana Kurza wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 38,4 proc. głosów - poinformowała austriacka agencja APA.

Były wicekanclerz Austrii i były szef Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache zdecydował się nie przyjąć mandatu, jaki zdobył w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to związek z aferą korupcyjną, która skompromitowała polityków FPOe. Polityk zapowiedział, że do czasu wyjaśnienia wszystkich aspektów skandalu, nie wróci do aktywnej polityki.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zgodnie z zapowiedzią odwołał rząd kanclerza Sebastiana Kurza. Pełnienie obowiązków kanclerza tymczasowo powierzył dotychczasowemu ministrowi finansów Hartwigowi Loegerowi z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Rada Narodowa (izba poselska parlamentu) Austrii na nadzwyczajnym posiedzeniu wyraziła wotum nieufności dla rządu kanclerza Sebastiana Kurza. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii tego kraju.

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) kanclerza Sebastiana Kurza wyraźnie prowadzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego przed opozycyjną Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe). Austriacka Partia Wolności (FPOe) jest na trzecim miejscu - informuje APA, podając prognozę na podstawie sondaży.

"Och! Lecimy na Ibizę! Och! Będziemy mieć imprezę!" - te słowa śpiewa teraz cała Austria. Za sprawą politycznego skandalu "Ibizagate" piosenka "We're Going to Ibiza" sprzed 20 lat, wykonywana przez grupę Vengaboys, otrzymała drugie życie. Utwór zyskał tysiące odsłon na YouTube, iTunes i Spotify.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen w środę zaprzysiągł nowych ministrów w przejściowym rządzie, który po skandalu z udziałem koalicyjnej partii FPOe ma sprawować władzę do jesiennych przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen odwołał we wtorek na wniosek kanclerza Sebastiana Kurza ministra spraw wewnętrznych Herberta Kickla z Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Jednocześnie opuszczą rząd wszyscy pozostali ministrowie będący członkami prawicowo-populistycznej FPOe. Swe stanowisko zachowa natomiast nominowana przez tę partię, ale oficjalnie niezależna minister spraw zagranicznych Karin Kneissl.