60 lat panowania królowej Elżbiety II

28 maja 2012
Jak będą świętować
tvn24Królowa do raportu

Zasiadła na tronie Wielkiej Brytanii w wieku zaledwie 26 lat. W tym roku Brytyjczycy świętują 60-lecie panowania Elżbiety II. Uroczystości na Wyspach odbywają się już od kilku miesięcy, ale kulminacja nastąpiła na początku czerwca.

Elżbieta II z dynastii Windsor urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Jej ojcem był król Jerzy VI, a matką Elżbieta Bowes-Lyon, zwana dziś Królową-Matką. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II jest również głową 15 innych państw, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm, a także najwyższym zwirzchnikiem kościoła anglikańskiego.

60 lat rządów królowej
60 lat rządów królowejFakty TVN

Konstytucyjnie, królowa jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jej rola jest de facto symboliczna. Królowa ma jedynie prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania. Teoretycznie jest też najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma prawo decydować o wojnie i pokoju. Mianuje również premiera, ale jest to czynność symboliczna, gdyż premierem zawsze zostaje lider zwycięskiej partii. Mówi się, że królowa panuje, ale nie rządzi. Godna następczyni Elżbieta II tron odziedziczyła po swoim ojcu, który zmarł na raka gardła 6 lutego 1952 roku. W dniu jego śmierci przebywała w hotelu Treetops w kenisjkim Thice, była więc pierwszym od czasów Jerzego I brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał za granicą.

Jest jednocześnie pierwszym nowożytnym monarchą, u którego nie można dokładnie określić momentu rozpoczęcia panowania, gdyż król zmarł w czasie snu. Wieści o śmierci Jerzego VI przyniósł Elżbiecie książę Filip. Asystent prywatnego sekretarza królowej pytając władczyni, jakie wybiera imię, usłyszał: "Elżbieta, oczywiście". Królową została ogłoszona dzień później w St. James's Palace, a jej koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Diamentowu jubileusz W tym roku Wielka Brytania obchodzi diamentowy jubileusz królowej Elżbiety II. W związku z tym podczas oficjalnych obchodów, zaplanowanych na czerwiec, w Londynie miały miejsce niecodzienne wydarzenia. Wśród nich m.in. parada na Tamizie z udziałem rodziny królewskiej, jubileuszowy koncert przed pałacem Buckingham, nabożeństwo dziękczynne i królewska procesja, oraz wiele innych widowisk.

Jako jedyny brytyjski monarcha przed Elżbietą II diamentowy jubileusz obchodziła w 1897 roku jej praprababka, królowa Wiktoria.

Królewska parada

Paradę 3 czerwca uświetniły m.in. weneckie gondole, łodzie Maorysów, chińskie dżonki (widziane w Londynie po raz ostatni w 1851 r. z okazji światowej wystawy), osada żeglarska, która zdobyła złoty medal na igrzyskach w Pekinie, dau (tradycyjny arabski statek żaglowy), kutry rybackie, kajaki, łodzie ratunkowe i inne. Do pokonania jednostki miały ok. 40 km.

Elżbieta II i jej najbliżsi płynęli barką z baldachimem. Paradę poprowadziła pływająca dzwonnica z ośmioma dzwonami, którą witały dzwony kościołów mijanych po drodze. W dodatku na 10 barkach rozstawiono orkiestry.

Tę największą paradę w historii brytyjskiej monarchii od 350 lat obserwowało z mostów i bulwarów milion mieszkańców Londynu i turystów.

Koncert, msza i parada Ponadto w poniedziałek 4 czerwca przed pałacem Buckingham odbył się koncert jubileuszowy na cześć królowej. Hołd oddały jej największe gwiazdy muzyki rozrywkowej, klasycznej oraz teatru muzycznego. Na widowni pojawiła się Królowa wraz z księciem Edynburga oraz innymi członkami rodziny królewskiej.

W dodatku na 5 czerwca zaplanowano nabożeństwo dziękczynne w Katedrze Świętego Pawła, na które przybędzie cała rodzina królewska. Po mszy wyjadą z pałacu westminsterskiego i udadzą się do pałacu Buckingham. Procesji towarzyszyć będzie królewska kawaleria. W czasie przejazdu królewska kompania reprezentacyjna odda salwę z 60 dział.

Po przybyciu do pałacu rodzina królewska pojawi się na balkonie. Nad pałacem przelecą samoloty RAF, zaś z pałacowego podwórza rozlegnie się salwa zwana Feu de Joie (“Ogień radości” – salwa królewskiej gwardii- red.).

86. urodziny Królowej
86. urodziny KrólowejFakty TVN

86. urodziny

W czerwcu odbędą się też obchody urodzin królowej. Mimo, że urodziła się ona 21 kwietnia, świętuje, zgodnie z tradycją brytyjskich monarchów, dopiero w czerwcu. W tym roku oficjalne obchody odbędą się 16 czerwca, podczas których w Londynie odbywa się słynna parada z orkiestrą o sztandarem - Trooping the Colour.

Swoje kalendarzowe urodziny Elżbieta II obchodziła bez rozgłosu, jedynie w otoczeniu rodziny w zamku w Windsorze, gdzie zwykle spędza weekendy. Na cześć monarchini wystrzelono wówczas 21 salw armatnich. Ponadto w południe w Hyde Parku ku czci jubilatki oddano salut artyleryjski z 41 salw. Podobnie było też w wielu obiektach wojskowych na Wyspach.

dp//bgr,mtom

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Brytyjscy książęta Karol, Andrzej i Edward w większym zakresie przejmą obowiązki ojca, 91-letniego księcia Edynburga Filipa. Książę Karol za kulisami tronu będzie kimś w rodzaju nieoficjalnego monarchy - donosi "Evening Standard".

Mąż królowej Elżbiety II wyszedł ze szpitala. Książę Filip przebywał w londyńskiej klinice z powodu zapalenia pęcherza.

Sławny Big Ben zostanie przemianowany na Elisabeth Tower. Ponad połowa członków Izby Gmin, w tym przywódcy trzech największych, podpisali się pod wnioskiem o nadanie słynnej wieży zegarowej imienia królowej Elżbiety II, obchodzącej 60-lecie swego panowania. W sobotę rozpoczęły się oficjalne uroczystości, związane z jej diamentowym jubileuszem.