Premium

Odszedł pięć lat temu po zabójstwie dziennikarza, teraz znów może wygrać

Od 1998 roku nie było ważniejszych wyborów, jeśli chodzi o kwestie naszej polityki zagranicznej - ocenia w rozmowie z tvn24.pl Tomáš Valášek, poseł partii Postępowa Słowacja i były ambasador tego kraju przy NATO. Pojechaliśmy do Bratysławy, by sprawdzić, co o kampanii wyborczej mówią sami Słowacy.

Pasmo górskie u naszych południowych granic zdaje się być barierą, która skutecznie oddziela Polskę od Słowacji. Mimo że nasze języki są podobne, nie wiemy o sobie zbyt wiele, a sporadyczne spotkania podczas letnich wędrówek tatrzańskimi szlakami to za mało, aby naprędce dowiedzieć się czegoś więcej. Jednak dziś nie tylko Polska, ale i cała Europa spogląda w kierunku Bratysławy, bo Słowacy wybierają parlament, a jego kształt może przeorganizować geopolityczną mapę regionu.

W sobotę pójdą do urn w cieniu popandemicznego kryzysu gospodarczego, rozdrobnionego parlamentu, galopujących cen i z wojną toczącą się u ich granic. Jednocześnie zadają sobie pytania, czy potrzebne im członkostwo w NATO i jaki mają interes we wsparciu Ukrainy?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam