Premium

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

"Największy problem jest z Darkiem i powiązaniami towarzysko-rodzinnymi" - tak podsumowują spotkanie w sprawie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Marcin Romanowski, ówczesny wiceminister sprawiedliwości, i Tomasz Mraz, wtedy dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. Portal tvn24.pl dotarł do nagrania z narady, która odbyła się w resorcie sprawiedliwości. Wzięli w niej udział także Dariusz Matecki i Mateusz Wagemann oraz urzędnik z Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. 

Do narady doszło w pierwszym kwartale 2022 roku. Głównym tematem spotkania jest omówienie strategii, jak wytłumaczyć się z powiązań polityków wówczas Solidarnej Polski ze stowarzyszeniami, które wygrały konkursy z Funduszu Sprawiedliwości na przeciwdziałanie przestępczości. Chodzi o organizacje powiązane z Dariuszem Mateckim i Mateuszem Wagemannem - Stowarzyszenie Fidei Defensor i Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia. Romanowski: Co ja mam mówić na komisji sejmowej? Wagemann: Znaczy związków nieformalnych, w sensie koleżeńskich, no to trudno się wyprzeć, bo to będzie w internecie, to jest na zdjęciach, to jest wszędzie i… Matecki: No, ale formalnie to nie byłem związany ani z jedną, ani drugą organizacją. Stowarzyszenie Fidei Defensor miało dostać od 2020 do 2025 na przeciwdziałanie przestępczości w sumie ponad 12 milionów złotych. Do końca 2023 roku do tej szczecińskiej organizacji, m.in. walczącej z chrystianofobią, trafiło z Funduszu Sprawiedliwości 9,2 mln zł. Kolejne wypłaty wstrzymano w styczniu tego roku.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia (dziś nazywa się Przyjaciół Mediów) w 2020 wygrało konkurs z Funduszu Sprawiedliwości, też na przeciwdziałanie przestępczości. Jak ujawniło nowe kierownictwo resortu sprawiedliwości, Przyjaciele Zdrowia dostali ponad 7,7 miliona złotych. Pieniądze resort Ziobry przyznał w czasie, kiedy prezesem organizacji był Mateusz Wagemann.

Drugie ze stowarzyszeń wydaje trzy portale informacyjne, w tym Szczecinskie24.pl. W październiku 2020 r. dziennikarze szczecińskiej "Gazety Wyborczej" opisali, że serwis ten "bezkrytycznie zachwala i obszernie cytuje Dariusza Mateckiego". 

W sumie na konta tych dwóch organizacji przelano 17 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości. W spotkaniu, które opisujemy, biorą udział:

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam