"Nagle pojawili się wszyscy najważniejsi szefowie, a w słuchawce usłyszałam: jesteśmy na antenie"

Źródło:
TVN24
Anita Werner wspomina pierwszy serwis
Anita Werner wspomina pierwszy serwis TVN24
wideo 2/2
Anita Werner wspomina pierwszy serwis TVN24

Przez kilka miesięcy planowanie i rozdzielanie tematów było na serio, na serio były dyskusje z szefami, podział pracy i codzienne obowiązki. Tylko telewizja była na niby, bo wszystko, co robiliśmy, lądowało w szufladzie. Pamiętam żarty niedowiarków, że będzie nas oglądać siedem osób, z czego sześć znamy i pamiętam też te zdziwione miny, kiedy tych osób nie było ani kilka, ani nawet kilkadziesiąt, były ich tysiące. Anita Werner wspomina początki TVN24.  

Moja noga od pachwiny do kostki była w gipsie. A schody do budynku TVN miały chyba ze sto stopni. Kiedy ja byłam jeszcze na dole, mój przyszły szef stał już przy drzwiach i cierpliwie czekał, aż dokuśtykam na górę. 

TAK ZACZYNALIŚMY. OGLĄDAJ W TVN24 GO

Początek był do bólu normalny. Żadnych fajerwerków, żadnych niespodziewanych zwrotów akcji, żadnego Pierścienia Arabeli. Ogłoszenie w gazecie, list motywacyjny wysłany w kopercie razem ze zdjęciem i CV, a potem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Później też było normalnie, zbyt normalnie jak na przygodę życia. Poranne zebrania gdzieś w kącie, na wózku transportowym, obok scenografia w budowie, a na prompterze wyświetlony napis: "Maciej Dobry, dzień dobry". Nie wiem, czy podczas prób kamerowych napisał to sam Maciej Dowbor, czy któryś z jego kolegów. Wiem, że to miał być chwilowy żart, tyle że prompter się popsuł i te słowa biły z niego przez następne tygodnie jak neon. 

Przez kilka miesięcy planowanie i rozdzielanie tematów było na serio, na serio były dyskusje z szefami, podział pracy i codzienne obowiązki. Tylko telewizja była na niby, bo wszystko, co robiliśmy, lądowało w szufladzie zamiast na antenie. Antena wystartowała w sierpniu 2001. 

Miałam jasnobrązową marynarkę i związane włosy, zaczęłam dyżur jak co dzień, skupieniem i koncentracją przykrywałam młodość i niedoświadczenie. W studiu nagle pojawili się wszyscy najważniejsi szefowie, a w słuchawce w uchu usłyszałam: "jesteśmy na antenie". Robiłam dalej swoje i nie zdawałam sobie wtedy sprawy, jaki to dla mnie zaszczyt móc przeżywać taki moment. Pamiętam żarty niedowiarków, że będzie nas oglądać siedem osób, z czego sześć znamy i pamiętam też te zdziwione miny, kiedy tych osób nie było ani kilka, ani nawet kilkadziesiąt, były ich tysiące. 

Anita Werner prowadzi pierwszy serwis w TVN24 tvn24

Pierwsza całodobowa telewizja informacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej. Taki "polski CNN". Mówiliśmy to z dumą i tłumaczyliśmy każdy szczegół, kiedy okazywało się, że ktoś jeszcze nie wiedział, że istniejemy. Przecieraliśmy szlaki i tworzyliśmy absolutnie nową jakość. Mieliśmy pasję, byliśmy maksymalnie zaangażowani, spędzaliśmy w studiu czas nawet po pracy, ucząc się nowych systemów montażu albo digitalizacji kaset (!). Pod każdym względem ta telewizja to była rewolucja. 

Byliśmy pionierami, sami sobie zawieszaliśmy poprzeczkę i zawiesiliśmy ją wysoko. Tego, jak robi się całodobową telewizję informacyjną, nie mieliśmy się w Polsce od kogo uczyć, to od nas później uczyli się inni. Atak na wieże World Trade Center w Nowym Jorku we wrześniu 2001 roku, pokazał nam, jak wiele możemy dać naszym widzom, a naszym widzom pokazał, że z nami wiedzą najwięcej i najszybciej.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W TVN24 GO

Ta telewizja miała i ma magię. Ale ta magia nie była i nie jest niczym eterycznym i ulotnym. To drużyna ludzi, których gdyby wysłać w kosmos, tam też stworzyliby cywilizację, jeżeli akurat byłaby taka potrzeba. Wtedy, dla takich "świeżaków" jak ja, "Fakty TVN" były wzorem jakości, ale w TVN24 to my sami musieliśmy zdefiniować swoją całodobową jakość. Jakość, która miała stać się marką.  

Tak to się zaczęło
Tak to się zaczęło

Nie będę zanudzać podziękowaniami, wymieniać zasług, przypomnę po prostu najważniejsze nazwiska. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie Mariusz Walter i Jan Wejchert, ich odwaga i pomysł. Nie byłoby tak sprawnego startu, gdyby nie Maciej Sojka, nie byłoby tak wielu lat rozwoju i umacniania się na rynku, gdyby nie Adam Pieczyński, który przekazał niedawno stery Michałowi Samulowi. Nie byłoby na co dzień niczego, gdyby nie setki specjalistów w swoich dziedzinach, a większość z nich to ludzie pracujący z drugiej strony kamer. 

20 lat to prawie połowa mojego życia. I za te spędzone w TVN24 jestem przede wszystkim wdzięczna. Tak, jestem szczęściarą, przez te lata nawet przez chwilę nie pomyślałam, żeby uciekać w inne miejsce. TVN24 dawała mi nieograniczone możliwości rozwoju: newsy, reporterka, publicystyka, pasmo poranne, magazyn wieczorny. "Fakty po Faktach", "Fakty po Południu", wcześniej "Poranek TVN24”, "Magazyn 24 godziny", "Skaner polityczny" (ktoś jeszcze to pamięta?), "Dzień na Żywo", także autorski program "Dama Pik", filmy dokumentalne realizowane dla TVN Style, no i oczywiście "Fakty". Każdy dzień był szansą, każdy rok był nowym wyzwaniem. 

Studenci często pytają mnie: co zrobić, żeby być w tym miejscu, w którym ja jestem? Jak zostać dobrym dziennikarzem? Odpowiadam krótko: "Pamiętajcie zasadę 3xP - pasja, pracowitość, pokora. Bądźcie ciekawi świata, nie bójcie się pytać i uczcie się od najlepszych". Tych najlepszych w TVN24 jest niezły tłum.  

Anita Werner tvn24

TOKIO. CENA SUKCESU - CYKL ROZMÓW ANITY WERNER

Kiedy wiesz, że masz wokół siebie "dream team", że razem weszliście na szczyt, kiedy wiesz, że życie to droga i idziecie dalej, zastanawiasz się: czy można jeszcze więcej? Czy można jeszcze lepiej? Można. W takim gronie można wszystko. 

Anita Werner jest związana z TVN24 od początku istnienia stacji. Prowadzi "Fakty" i "Fakty po Faktach". Zdobywczyni Wiktorów (2003 r., 2009 r., 2010 r.), Telekamer (2010 r., 2017 r., 2018 r.), Złotej Telekamery (2019 r.). Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarz Roku. Nagrodzona w Plebiscycie MediaTory w kategorii TORpeda, InicjaTOR (2009 r., 2010 r., 2016 r.).

Autorka/Autor:Anita Werner

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl