Świat żegna Madeleine Albright. "Polska jest teraz w NATO, również dzięki jej nieustępliwej determinacji"

Źródło:
TVN24, PAP
Madeleine Albright nie żyje. Miała 84 lata
Madeleine Albright nie żyje. Miała 84 lataTVN24
wideo 2/6
Madeleine Albright nie żyje. Miała 84 lataTVN24

Nie żyje Madeleine Albright, była amerykańska sekretarz stanu. Piotr Kraśko w wydaniu specjalnym w TVN24 przybliżył jej sylwetkę i podkreślił starania o poszerzenie NATO. Wskazywał, że śmierć Albright to "ogromna strata" także dla Polaków, "bo nie możemy jej w tym momencie powiedzieć: dziękujemy". Dyplomatkę żegna świat polityki. - Była tą, która przecierała szlak - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. "Polska jest teraz w NATO również dzięki jej nieustępliwej determinacji" - napisał na Twitterze ambasador RP w USA Marek Magierowski.

Madeleine Albright, sekretarz stanu w administracji prezydenta USA Billa Clintona i była ambasador USA przy ONZ, zmarła w środę w wieku 84 lat. Informację o śmierci dyplomatki przekazała jej rodzina.

Dziennikarz Piotr Kraśko, prowadzący "Fakty" TVN i "Fakty po Faktach" TVN24, mówił w wydaniu specjalnym na antenie TVN24, że Albright to "wspaniały człowiek, niezwykła kobieta, wybitny dyplomata".

Powiedział, że jej śmierć to "ogromna strata też dla nas, bo nie możemy jej w tym momencie powiedzieć: dziękujemy". Jak mówił, "nie ma stuprocentowych gwarancji bezpieczeństwa, ale lepszych niż te, jakie mamy w tej chwili, Polska w historii nigdy po prostu nie miała". - Jeżeli jest tu 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy, to w bardzo dużej mierze zawdzięczamy to tej osobie - wyjaśniał.

- Dzisiaj nam się może wydawać to oczywiste, że jesteśmy w NATO, ale w latach 90. wcale tak nie było. Kiedy zakończyła się zimna wojna, wielu Amerykanów, wielu amerykańskich urzędników uważało, że nie ma sensu poszerzania NATO - kontynuował Kraśko.

Kraśko o Albright: jeżeli jest tu 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy, to w bardzo dużej mierze zawdzięczamy to jej
Kraśko o Albright: jeżeli jest tu 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy, to w bardzo dużej mierze zawdzięczamy to jejTVN24

Przyznał, że poszerzenie granic Sojuszu, także właśnie o Polskę, "to była gigantyczna praca wielu ważnych dla nas ludzi, także kolejnych polskich rządów, kolejnych szefów polskiej dyplomacji, ogromna praca wykonana przez Polonię amerykańską, ogromna praca polskiego ambasadora w Waszyngtonie [Jerzego - przyp. red.] Koźmińskiego i ogromna praca Madeleine Albright".

- Bo to była cecha jej charakteru. Ona się na to tak po ludzku, po prostu uparła - dodał Kraśko.

- Kiedyś w 2012 roku była zapytana przez (...) "USA Today", co to znaczy odwaga. Albright mówiła wtedy: Odwaga to jest głosić swoje poglądy, jeżeli naprawdę w nie wierzymy - powiedział.

Rzecznik Departamentu Stanu USA: była tą, która przecierała szlak

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wspominał na środowej konferencji zmarłą dyplomatkę. Powiedział, że wpływ, który miała "na tę instytucję, jest odczuwany tutaj absolutnie każdego dnia i w każdym zakątku tego budynku". - Nasi urzędnicy od sekretarza stanu po urzędników na każdym szczeblu nazywali ją szefową. Ale tak naprawdę była ich mentorką - powiedział.

Podkreślił, że wiele osób w departamencie miało "wielką przyjemność" poznać sekretarz Albright na przestrzeni lat. - Jest wielu ludzi, którzy dalej pracują tutaj, a pracowali z nią i pamiętają bardzo dobrze czas, kiedy była tutaj, była tą, która przecierała szlak jako pierwsza kobieta sekretarz stanu. Otwierała drzwi, dosłownie, dla wielu osób obecnie pracujących - kontynuował.

Price powiedział, że nigdy nie był studentem Albright, ale w przeszłości prowadził razem z nią zajęcia. - Były to doświadczenia z jednej strony przerażające, z drugiej strony uczyły pokory. Ale to jest coś, czego się nigdy nie zapomni - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA.

- Tak wiele osób wzięła pod swoje skrzydła, że musicie sobie tylko wyobrazić, jak bardzo szerokie te skrzydła były - podkreślał.

Ocenił, że jej śmierć to "straszna wiadomość". - Wiem, że wiele osób w tym budynku dzisiaj będzie pogrążonych w żałobie - dodał Ned Price.

Biały Dom: w każdej roli wykorzystywała swój ostry intelekt i bystry dowcip

Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena wydał także Biały Dom. Napisał, że Albright miała dłonie, które "odwrócił bieg historii". Wspomniano o jej przeszłości i że jako uchodźczyni szukała schronienia w USA. "Przeciwstawiała się konwencjom i raz po raz przełamywała bariery" - napisano.

Przypomniano, że wychowując dzieci, jednocześnie pracowała nad swoją karierą.

"W każdej roli wykorzystywała swój ostry intelekt i bystry dowcip — a często też niezrównaną kolekcję przypinek — do zwiększania bezpieczeństwa narodowego Ameryki i promowania pokoju na całym świecie. Ameryka nie miała bardziej zaangażowanego orędownika demokracji i praw człowieka niż sekretarz Albright" - dodano.

"Kiedy myślę o Madeleine, zawsze pamiętam jej żarliwą wiarę, że 'Ameryka jest niezastąpionym narodem'" - czytamy.

Ostrowski: dziś widać, jak bardzo polityka forsowana Albright była potrzebna

Dziennikarz Marek Ostrowski z "Polityki" podkreślał w TVN24, że "bardzo ważny jest jej udział (...) w namówieniu elity amerykańskiej do rozszerzenia NATO, w tym o Polskę". - Bo (...) ogromna część tej elity uważała, że lepiej Polski i krajów środkowoeuropejskich nie przyjmować do NATO, żeby nie drażnić niedźwiedzia, czyli Rosji - powiedział.

Jak ocenił, "dziś widać, jak bardzo ta polityka forsowana zwłaszcza przez Madeleine Albright była potrzebna i jak dzisiaj się to okazuje dla Polski zbawienne".

Marek Ostrowski z "Polityki" wspomina Madeleine Albright
Marek Ostrowski z "Polityki" wspomina Madeleine AlbrightTVN24

Stawiski: była jastrzębiem polityki amerykańskiej

Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont" w TVN24 BiS, mówił, że "aby świat po zimnej wojnie nie dopuszczał już nowych ludobójstw (...), nowych prześladowań, nowych wojen, Madeleine Albright wprowadziła politykę zdecydowanego interweniowania tam, gdzie naruszane są elementarne normy międzynarodowe".

- Ona była jastrzębiem polityki amerykańskiej, miała doświadczenie środkowoeuropejskie, znajomość totalitaryzmu XX wieku, wiedziała, do czego prowadzi tolerowanie agresji, tolerowanie ludobójstwa, tolerowanie naruszania granic wbrew ustalonym porozumieniom, tolerowanie czystek etnicznych - wyliczał.

- Wzywała wręcz Amerykę, aby (...) nie wróciła do polityki izolacjonizmu, do której Ameryka wróciła po I wojnie światowej ze strasznymi skutkami dla całego świata. Ona Amerykę ciągnęła z powrotem do zaangażowania międzynarodowego - dodał.

Jacek Stawiski o Albright: była jastrzębiem polityki amerykańskiej
Jacek Stawiski o Albright: była jastrzębiem polityki amerykańskiejTVN24

Świat żegna Albright

"Powinniśmy być bardzo wdzięczni Madeleine Albright... Polska jest teraz w NATO, również dzięki jej nieustępliwej determinacji" - napisał na Twitterze ambasador RP w USA Marek Magierowski.

Ambasada Polski w USA napisała w mediach społecznościowych, że wiadomość o śmierci Albright przyjęła "z wielkim smutkiem". Przypomniała, że była ona "zagorzałą" zwolenniczką przystąpienia Polski do NATO i "bliską przyjaciółką Zbigniewa Brzezińskiego", byłego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, jednego z największych w USA autorytetów w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

"Odeszła Madeleine Albright, była Sekretarz Stanu USA. Kierując pracami Departamentu Stanu wprowadziła Polskę do NATO w 1999 r. Jako dziecko, wraz z rodziną uciekła z Europy przed nazizmem i komunizmem. Przez życiowe doświadczenia dobrze rozumiała sytuację państw Europy Środkowo-Wschodniej" - taki wpis zmarłej szefowej amerykańskiej dyplomacji poświęciło z kolei polskie MSZ na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis w języku angielskim, w którym przekazał: "Jestem głęboko zasmucony wiadomością o odejściu Madeleine Albright, która wniosła ogromny wkład w transatlantycką wspólnotę bezpieczeństwa i wartości, w tym we wstąpienie Polski i innych krajów europejskich do NATO".

W kolejnym wpisie, opublikowanym po polsku, napisał, że "Madeleine Albright należała do grona architektów jednej z najodważniejszych decyzji w historii NATO". "Także dzięki Niej Sojusz otworzył się na państwa zza żelaznej kurtyny. Polacy zawsze będą pamiętali o Jej zasługach dla naszego bezpieczeństwa. Niech spoczywa w Pokoju" - dodał.

"Madeleine Albright, przyjaciółka Polski. Tak wiele jej zawdzięczamy. Nasze bezpieczeństwo w ramach NATO to także wynik jej starań i pracy. Dziękujemy" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stenecka (PPS) podkreśliła, że Madeleine Albright była "pierwszą kobieta nominowaną na stanowisko sekretarza stanu USA". "Mam nadzieję, że jej dorobek nie przepadnie. Dziękujemy za ciężką pracę" - dodała senator.

Były szef MSZ, obecnie europoseł PO Radosław Sikorski przypomniał, że była szefowa amerykańskiej dyplomacji została w 2009 r. Damą Orderu Zasługi RP. "Przy okazji pragnę uświadomić naszym judeosceptykom, że do NATO wprowadzili nas polski Żyd i czeska Żydówka" - dodał Sikorski na Twitterze.

"Odeszła Madeleine Albright. Tak wiele jej zawdzięczamy, my Polacy i Europejczycy z naszej części kontynentu. Była nieustępliwą rzeczniczką naszego przystąpienia do NATO, euroatlantyckich więzi, inspiracją i wzorem" - napisał z kolei na Twitterze szef senackiej Komisji Spraw zagranicznych Bogdan Klich (KO).

"Odeszła Madeleine Albright. Cześć jej pamięci! Polska jest jej wdzięczna! Bardzo wdzięczna. Szczególnie teraz można to lepiej zrozumieć" - tak z kolei amerykańską polityk pożegnał poseł KO, były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

Poseł PO Michał Szczerba nazwał Madeleine Albright "wielką damą amerykańskiej i światowej polityki". "Przyjaciółka Polski. Inspiracja dla milionów kobiet. Orędowniczka wolności, demokracji i praw człowieka. Nasza 23-letnia obecność w NATO to też jej nieoceniona praca. Wielki smutek!" - dodał.

We wpisie załączył znane zdjęcie z podpisania przez Polskę dokumentów akcesyjnych do Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym widnieją Madeleine Albright i ówczesny szef polskiego MSZ Bronisław Geremek.

Były premier, obecnie europoseł Lewicy Marek Belka przypomniał słowa zmarłej: "Nie ulegniemy ludziom, którzy nie lubią wyznawanych przez nas wartości, a są to wolność, demokracja i walka z chorobami, biedą i terroryzmem". "Odeszła wielka dama stanu i ambasadorka naszych zachodnich aspiracji" - napisał na Twitterze.

Była premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że jako minister zdrowia w 2008 r. wspólnie z Madeleine Albright podpisała "deklarację na rzecz zniwelowania różnic w dostępie do ochrony zdrowia". "Będzie brakować tak wspaniałej polityczki na arenie światowej polityki" - napisała obecna europosłanka PO.

"Bez niej Polska nie byłaby w NATO ani Europa Środkowo-Wschodnia nie byłaby w rodzinie państwa demokratycznych… Do zobaczenia po lepszej stronie życia!" - tak byłą sekretarz stanu USA pożegnała natomiast prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl