Fryderyki 2022, czyli 28. ceremonia wręczenia najważniejszych nagród w muzyce rozrywkowej i jazzowej w Polsce już dziś. Transmisja z gali rozpocznie się o godzinie 20 na antenie TVN. Ceremonię można również zobaczyć w serwisie Player.pl.
Fryderyki 2022, czyli 28. gala wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w Polsce, po raz kolejny odbędzie się w Szczecinie. 22 kwietnia poznaliśmy laureatów w kategoriach muzyki poważnej. Dziś (29 kwietnia) Akademia Fonograficzna uhonoruje artystki i artystów w kategoriach muzyki rozrywkowej oraz jazzowej. Wielkie święto muzyczne, które odbędzie się w Netto Arenie w Szczecinie, transmitowane będzie na antenie TVN i rozpocznie się o godzinie 20. Transmisję będzie można także zobaczyć w Playerze.
Najwięcej nominacji - osiem - zdobyła Daria Zawiałow. Trzy nominacje w kategoriach: Artystka Roku, Autorka Roku oraz Album Roku Pop - zdobyła indywidualnie. Pozostałe pięć dzieli z innymi artystami. Sześć nominacji zdobyła sanah, a cztery - Hania Rani oraz debiutująca w ubiegłym roku Kaśka Sochacka.
W czasie gali wręczone zostaną Złote Fryderyki - specjalne wyróżnienia, będące uhonorowaniem całego dorobku twórczego. Tegorocznymi laureatami zostali: Henryk Miśkiewicz oraz zespół Republika. Akademia Fonograficzna postanowiła również docenić pośmiertnie Jacka "Budynia" Szymkiewicza, który zmarł 12 kwietnia w wieku 48 lat.
Fryderyki 2022 Kto wystąpi?
Na gali wręczania nagród na szczecińskiej scenie wystąpią: Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka oraz Mery Spolsky. W swoim rodzinnym mieście wystąpi również Katarzyna Nosowska z przyjaciółmi, z którymi tworzy projekt Anieli. W czasie gali pojawią się również niecodzienne duety: Monika Brodka zaśpiewa z Tymkiem, zespół WaluśKraskaKryzys wyjdzie na scenę z Organkiem, Vito Bambino pojawi się w towarzystwie Natalii Szroeder. Nie zabraknie popularnych zespołów: Muchy, T. Love, Kwiat Jabłoni czy Dezerter.
Fryderyki - najważniejsze nagrody muzyczne w kraju
Fryderyki - najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego - przyznawane są od 1994 roku. Od 1999 roku przyznaje je powołana przez ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) Akademia Fonograficzna, która zrzesza ponad 1600 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród.
Fryderyka, w obecnej formie, zaprojektowała w 1996 roku polska rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich. Laureaci wyłaniani są w dwuetapowym głosowaniu. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa. To po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłanianych jest pięć nominacji. Wówczas członkowie Akademii ponownie oddają głosy, tym razem już na jedną nominację z każdej kategorii.
Od 2001 roku wręczany jest również Złoty Fryderyk, przyznawany bez nominacji za całokształt osiągnięć artystycznych, a jego laureatami zostali między innymi: Irena Santor, Ewa Demarczyk, Wojciech Kilar, Tomasz Stańko, Lech Janerka, Urszula Dudziak, Zbigniew Wodecki, Robert Brylewski, Olga "Kora" Sipowicz, Perfect, Tomasz Lipiński, Czesław Bartkowski.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZPAV