Grecja zmienia decyzję w sprawie turystów z Polski. "Dobra wiadomość po dzisiejszych rozmowach"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Pierwszy samolot z Warszawy przyleciał go Gdańska
Pierwszy samolot z Warszawy przyleciał go GdańskaTVN24
wideo 2/4
TVN24Pierwszy samolot z Warszawy przyleciał go Gdańska

Od 15 czerwca Polacy będą mogli swobodnie podróżować do Grecji - poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak wskazał, to efekt rozmów ambasady RP w Atenach z tamtejszym ministerstwem turystyki.

W piątek greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że od 15 czerwca do Grecji będą mogli wjechać obywatele 29 krajów. Na tej liście nie było jednak Polski.

Państwami, których obywatele dostali zielone światło na wjazd do Grecji, były: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Grecja otwiera granice

Według ministerstwa turystyki lista miała zostać zaktualizowana przed 1 lipca. Jak wynika z wpisu wiceministra Jabłońskiego, w tej sprawie interweniowała jednak ambasada RP w Atenach.

"Dobra wiadomość po dzisiejszych rozmowach ambasady @PLinGreece z min. turystyki! Od 15 VI z lotnisk (oprócz KTW, przynajmniej na razie) można swobodnie podróżować do Grecji" - poinformował w poniedziałkowym wpisie. "Na miejscu losowe testy, ale bez obowiązkowej kwarantanny" - dodał Paweł Jabłoński.

Goście mają być losowo poddawani wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa, a rząd będzie monitorował i oceniał rozwój wydarzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Turyści z pozostałych krajów, po przekroczeniu greckiej granicy będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę.

Zakaz przylotów z Katowic może mieć związek z pojawieniem się nowych ognisk w województwie śląskim. Chodzi o kopalnie Ziemowit i Zofiówka, gdzie trwają badania przesiewowe. Śląsk zaczął przodować w statystykach zakażeń koronawirusem, gdy 7 maja rozpoczęło się masowe testowanie górników.

Loty do Aten i Salonik

Początkowo loty będą odbywały się do dwóch greckich miast. Przy zachowaniu środków ostrożności otwarte zostaną dla lotów międzynarodowych lotniska w Atenach i drugim pod względem wielkości greckim mieście - Salonikach. Od 1 lipca decyzja ta obejmie wszystkie porty lotnicze w kraju.

Rząd Grecji zniósł od poniedziałku restrykcje dotyczące hoteli, kin i basenów na otwartej przestrzeni. Władze chciały udostępnić hotele i obiekty sportowe oraz kulturalne na otwartej przestrzeni jeszcze przed początkiem sezonu turystycznego.

W ubiegłym roku Grecję odwiedziło 33 mln turystów. Wygenerowali oni przychody w wysokości 19 mld euro. Gospodarka Grecji w dużej mierze polega właśnie na branży turystycznej.

Z "Raportu Podróżnika 2020", przygotowanego przez Travelplanet.pl, wynika, że Grecja w 2019 roku była najchętniej rezerwowanym kierunkiem wśród klientów biur podróży. Kraj osiągnął 22,11 procent ogólnego ruchu turystycznego. Niewiele mniej, bo 20,44 procent ruchu przyciągnęła Turcja. Ostatnie miejsce na podium należało do Egiptu - 12,52 procent.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości