TVN24 Biznes | Ze świata

Grecja otwiera się na turystów z 29 krajów. Ale Polacy muszą zaczekać

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, Reuters

Od 15 czerwca do Grecji będą mogli wjechać obywatele 29 krajów - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo turystyki. Na tej liście nie ma jednak Polski.

Państwami, których obywatele dostali zielone światło na wjazd do Grecji, są: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry.

Goście mają być losowo poddawani wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa, a rząd będzie monitorował i oceniał rozwój wydarzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Według ministerstwa turystyki lista zostanie zaktualizowana przed 1 lipca.

Turyści z pozostałych krajów, po przekroczeniu greckiej granicy będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę.

Na liście brakuje nie tylko Polski, ale także Wielkiej Brytanii, będącej dotąd drugim obok Niemiec państwem, z którego przybywało do Grecji najwięcej turystów.

W ubiegłym roku Grecję odwiedziło 33 mln turystów. Wygenerowali oni przychody w wysokości 19 mld euro. Gospodarka Grecji w dużej mierze polega właśnie na branży turystycznej.

Z "Raportu Podróżnika 2020", przygotowanego przez Travelplanet.pl, wynika, że Grecja w 2019 roku była najchętniej rezerwowanym kierunkiem wśród klientów biur podróży. Kraj osiągnął 22,11 procent ogólnego ruchu turystycznego. Niewiele mniej, bo 20,44 procent ruchu przyciągnęła Turcja. Ostatnie miejsce na podium należało do Egiptu - 12,52 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Cypr pokryje koszty zakażonych turystów

Na turystów otwiera się również Cypr. Tamtejsze władze zobowiązały się w tym tygodniu do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji.

Zgodnie z deklaracją turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu. Jest to część zabiegów podejmowanych przez rząd, które mają przyciągnąć turystów na wyspę, na której zanotowano niewiele przypadków zakażenia.

Międzynarodowe podróże lotnicze na Cypr rozpoczną się 9 czerwca z Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy. Od 20 czerwca możliwe będą również ze Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech.

Wcześniej, bo od 3 czerwca, mają zostać otwarte granice większości regionów Włoch. Z tym krokiem, znoszącym restrykcje dotyczące podróży, wiąże się nadzieje na powrót turystów; zarówno krajowych, jak i zagranicznych, na razie z krajów europejskich.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości