Wakacje w czasie pandemii. Lista krajów, które otwierają swoje granice

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Reuters
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24
wideo 2/4
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24

Coraz więcej krajów znosi ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Czy to oznacza, że w tym roku będziemy mogli polecieć na zagraniczne wakacje? Poniżej przedstawiamy szczegóły "odmrażania" turystyki w poszczególnych krajach.

Wznowienie krajowych lotów pasażerskich od 1 czerwca zapowiedziały Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni będą mogli polecieć między innymi z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania. Niewykluczone, że już wkrótce zostaną również wznowione zagraniczne połączenia. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło bowiem zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca.

W związku z pandemią COVID-19 wakacyjna oferta będzie jednak znacznie ograniczona w porównaniu do poprzednich lat, przynajmniej w pierwszym okresie. Poniżej przedstawiamy informacje z poszczególnych krajów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bułgaria

Od 1 czerwca bułgarski rząd zniesie obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla większości turystów z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Kwarantanna pozostanie obowiązkowa dla podróżnych ze Szwecji, Belgii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Malty, a także Wielkiej Brytanii.

Ponadto nadal będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla turystów spoza UE, chociaż będą obowiązywać wyjątki dla obywateli krajów strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, San Marino, Andory, Monako, Watykanu, a także Serbii i Macedonii Północnej.

Bułgaria złagodziła większość ograniczeń wprowadzonych w marcu. Rząd umożliwił między innymi ponowne otwarcie restauracji oraz kawiarni.

Chorwacja

Ambasada RP w Zagrzebiu w odpowiedzi przesłanej TVN24 przypomniała, że Chorwacja otworzyła granice dla obywateli państw członkowskich - również wybierających się do Chorwacji turystycznie - od 9 maja br.

"Przyjazd do Chorwacji nie wiąże się z obowiązkiem kwarantanny ani samoizolacji. Nie są wymagane badania potwierdzające stan zdrowia osoby przyjeżdżającej" - poinformowała konsul RP Dagmara Luković. Jak dodała, osoba przekraczająca granicę Chorwacji jednak "zobowiązania jest podać nr telefonu oraz adres, pod jaki się udaje, a także otrzymuje ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi".

W celu przyspieszenia i uproszczenia odprawy granicznej warto zarejestrować się na stronie www.entercroatia.mup.hr. "Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania danych" - czytamy na rządowej stronie. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem.

Grecja

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że od 15 czerwca do Grecji będą mogli wjechać obywatele 29 krajów. Na tej liście nie ma Polski. Oznacza to, że turyści z Polski po przekroczeniu granicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Państwami, których obywatele dostali zielone światło na wjazd do Grecji, są: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry.

Goście mają być losowo poddawani wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa, a rząd będzie monitorował i oceniał rozwój wydarzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Według ministerstwa turystyki lista zostanie zaktualizowana przed 1 lipca.

Hiszpania

Od 15 maja rząd Hiszpanii wznowił ruch turystyczny, ale zobowiązał osoby przybywające do tego kraju do dwutygodniowej kwarantanny, argumentując swoją decyzję możliwością nasilenia się epidemii.

Premier Pedro Sanchez zapowiedział jednak, że 1 lipca możliwy będzie swobodny ruch turystyczny, a docierający do Hiszpanii wczasowicze nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny. Premier wezwał też przedsiębiorców sektora turystycznego do natychmiastowego rozpoczęcia przygotowań do tegorocznego sezonu wakacyjnego.

Portugalia

Portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva poinformował w ostatnich dniach, że "turyści są mile widziani w Portugalii". Podróżni przybywający samolotem do Portugalii nie muszą przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Zamiast tego będą musieli stawić czoła jedynie "minimalnej kontroli zdrowia".

Narodowe linie TAP częściowo wznowiły połączenia do Paryża i Londynu.

Przynajmniej do 15 czerwca zamknięte pozostaną jednak granice z Hiszpanią. Z dekretu portugalskiego rządu wynika jednak, że w sytuacji zaistnienia ryzyka nasilenia się epidemii ten termin będzie mógł zostać wydłużony do 25 czerwca. Portugalskie władze wprowadziły zakaz ruchu kołowego na dziewięciu punktach granicznych 16 marca.

Słowenia

W ostatnich dniach słoweński rząd wprowadził kolejne regulacje luzujące reżim w ruchu osobowym.

"W myśl nowych przepisów osoba, która w celach turystycznych pragnie odwiedzić Słowenię, jest zwolniona z kwarantanny, jeżeli przedstawi na granicy potwierdzoną rezerwację miejsca noclegowego na terenie kraju. Oczywiście turysta nie może wykazywać objawów zarażenia COVID-19" - czytamy w wiadomości przesłanej TVN24 przez ambasadę RP w Lublanie.

Włochy

Włoski rząd od 3 czerwca planuje otwarcie granic z krajami Unii Europejskiej i Wielką Brytanią. Tego dnia zostaną też otwarte lotniska. Po przekroczeniu granicy nie będzie obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny.

Obecnie wjazd do Włoch jest możliwy tylko w uzasadnionych należycie udokumentowanych sytuacjach, czyli w ważnych sprawach zawodowych, w celach zdrowotnych, w sytuacji absolutnej konieczności, w celu powrotu do miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

We włoskich restauracjach goście muszą siedzieć co najmniej metr od siebie, a obowiązkowa odległość między stolikami musi wynosić dwa metry - przy czym każdy gość lokalu musi mieć do dyspozycji cztery metry kwadratowe. W muzeach i innych miejscach publicznych należących do państwa będzie trzeba nosić maseczkę, przy wejściu będzie zaś sprawdzana temperatura ciała.

Cypr

Do 8 czerwca obowiązuje zakaz lądowania samolotów pasażerskich w Republice Cypryjskiej. Zakaz nie dotyczy lotów repatriacyjnych oraz towarowych. Międzynarodowe podróże lotnicze na Cypr zostaną wznowione w dwóch fazach 9 i 20 czerwca. Na podstawie kryteriów stopnia zagrożenia epidemicznego określone zostały dwie kategorie państw (A i B). Na obu listach znalazło się 19 państw, Polska została zaliczona do kategorii B.

Oznacza to, że loty z naszego kraju na Wyspę Afrodyty zostaną wznowione 20 czerwca. Pasażerowie przylatujący na Cypr będą musieli przedstawić przy wjeździe zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny wcześniej. Na razie nie podano jednak szczegółowych wymagań dotyczących proponowanych rozwiązań.

Władze Cypru zakomunikowały w ostatnich dniach, że zobowiązują się do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji. Turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu.

Egipt

Wstrzymanie ruchu lotniczego obowiązuje do odwołania. Egipt zaczął jednak w połowie maja stopniowo "odmrażać" hotele i kurorty. Muszą one jednak otrzymać rządowe świadectwo zdrowia, potwierdzające przygotowanie do prowadzenia działalności w nowym rygorze sanitarnym.

Obiekty muszą mieć własną opiekę medyczną, pomieszczenia na wypadek kwarantanny, ograniczono także maksymalną liczbę gości w pokojach. Obecnie hotele mogą być zapełnione w 25 procentach, od 1 czerwca limit zostanie zwiększony do 50 procent.

Na razie nie podano jednak daty powrotu zagranicznych turystów do Egiptu.

Turcja

W związku z panującą pandemią COVID-19, w Turcji wprowadzono zakaz wjazdu obywateli Polski do Turcji. Wstrzymano także połączenia międzynarodowe do tego kraju.

Od 1 czerwca będą mogły być otwarte plaże pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Litwa

Tymczasowa kontrola na granicach została przedłużona do 16 czerwca 2020 roku. Osoby, powracające i przybyłe z państw obcych, są poddawane obowiązkowej 14-dniowej izolacji, z wyjątkiem: obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski), Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dania

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała, że jej kraj przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii.

Mieszkańcy innych państw muszą czekać na otwarcie duńskich granic do końca lata.

Wielka Brytania

Brytyjski rząd planuje wprowadzić od 8 czerwca br. obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii z zagranicy. Osoby te będą musiały wypełnić formularz, w którym wskażą informacje na temat miejsca swojego przebywania.

Rekomendowane będzie także zainstalowanie przez nich aplikacji NHS Covid-19. W przypadku nieprzestrzegania zasad kwarantanny na takie osoby będą nałożone mandaty w wysokości 1 tysiąca funtów lub postępowanie, w wyniku którego może zostać nałożona wyższa kara. Kara za niewypełnienie formularza wynosi 100 funtów. Władze regionalne będą mogły wprowadzić swoje własne rozwiązania w tej sprawie.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Dodał, że sam jest "na tak".

800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera

800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie ma żadnego konkretnego projektu ustawy - powiedziała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do propozycji, by świadczenie 800 wypłacać tylko tym migrantom, którzy mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Zaznaczyła, że 800 plus powinno służyć dzieciom.

Zmiany w 800 plus. Ministra zabrała głos

Zmiany w 800 plus. Ministra zabrała głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Elektroniczny formularz składania oświadczeń majątkowych, sankcje za niezłożenie oświadczenia majątkowego przy odejściu ze stanowiska, wprowadzenie możliwości dokonania korekty oświadczenia - to niektóre z założeń do projektu ustawy o oświadczeniach majątkowych, jakie przedstawiło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szykuje się rewolucja w oświadczeniach majątkowych

Szykuje się rewolucja w oświadczeniach majątkowych

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę około 10,4 milionów deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

ZUS ruszył z wysyłką kilku milionów listów

ZUS ruszył z wysyłką kilku milionów listów

Źródło:
PAP

Drugą po Ukraińcach największą nacją pobierającą 800 plus byli w 2024 roku Białorusini, ale świadczenie pobierali też obywatele Watykanu - poinformował w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki socjalnej Sebastian Gajewski.

800 plus dla obywateli Watykanu. Wiceminister wyjaśnia

800 plus dla obywateli Watykanu. Wiceminister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zbliża się pierwsza w tym roku niedziela handlowa. 26 stycznia będziemy mogli zrobić zakupy także w większych sklepach. Na podstawie uchwalonych w ubiegłym miesiącu przepisów w 2025 roku liczba niedziel handlowych będzie większa o jedną.

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Myślę, że hasło "drill, baby, drill" nie miało tylko i wyłącznie kontekstu wewnątrzamerykańskiego i nie tylko kontekst ściśle energetyczny z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos, odnosząc się do hasła Donalda Trumpa z wystąpienia inauguracyjnego.

"Drill, baby, drill". Prezydent komentuje

"Drill, baby, drill". Prezydent komentuje

Źródło:
PAP

6,8 proc. Polaków przyznało się, że w ostatnich 30 dniach prowadziło po alkoholu – poinformował Instytut Transportu Samochodowego, powołując się na międzynarodowe badania kierowców. Średnia unijna wyniosła 20,6 proc. Największy odsetek osób deklarujących jazdę po alkoholu jest w Portugalii i Szwajcarii. Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2024 r. funkcjonariusze policji zatrzymali 92 324 nietrzeźwych kierujących.

Kierowcy na podwójnym gazie. Portugalczycy przyznają, że jeżdżą po alkoholu, Polacy niechętnie

Kierowcy na podwójnym gazie. Portugalczycy przyznają, że jeżdżą po alkoholu, Polacy niechętnie

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w grudniu 2024 była wyższa niż przed rokiem o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 procent.

"Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów

"Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu w ujęciu rocznym spadła o 8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Natomiast w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosła o 30,6 procent. "Lekkie pozytywne zaskoczenie" - napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.

Gorzej niż przed rokiem. Najnowsze dane

Gorzej niż przed rokiem. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Po wczorajszym silnym złotym, ekonomiści przewidują stabilizowanie się kursu EUR/PLN w przedziale 4,22-4,23 - wskazują w porannych raportach. Oceniają, że umocnienie złotego mogło być krótkotrwałe i scenariuszem bazowym pozostaje. Część z nich zaznacza jednak, że w kolejnych dniach nie można wykluczyć pogłębienia zniżki EUR/PLN.

Złoty na drodze do stabilizacji

Złoty na drodze do stabilizacji

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał aneks do umowy na remont swojej zabytkowej siedziby w centrum Warszawy. Wykonawca prac dostanie 599 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nowym planem, prace zakończą się w 2027 roku, czyli z trzyletnim poślizgiem.

Państwowy bank remontuje siedzibę. Ogromne opóźnienie, kosmiczne koszty

Państwowy bank remontuje siedzibę. Ogromne opóźnienie, kosmiczne koszty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opłata za wejście na Mount Everest wzrośnie nawet do 15 tysięcy dolarów. Tyle ma kosztować pozwolenie na pokonanie szlaku w najbardziej popularnym okresie. Podwyżka wyniesie aż 36 procent.

Opłata ostro w górę

Opłata ostro w górę

Źródło:
PAP

Zapowiedź wprowadzenia 25-procentowych ceł na produkty z Kanady przez prezydenta Donalda Trumpa zmobilizowała ten kraj do działań mających na celu zniesienie barier w handlu krajowym i wsparcie dla kupowania kanadyjskich towarów. Rozważana jest nieformalna kampania "Buy Canadian", zachęcająca Kanadyjczyków do kupowania towarów kanadyjskich, a nie amerykańskich – relacjonowały media.

Kanadyjczycy szykują ripostę na groźby Trumpa

Kanadyjczycy szykują ripostę na groźby Trumpa

Źródło:
PAP

600 miliardów dolarów w cztery lata. Tyle Arabia Saudyjska zainwestuje w Stanach Zjednoczonych - podała w czwartek państwowa saudyjska agencja prasowa. Mohammed bin Salman w rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem powiedział, że oczekiwane reformy administracji Trumpa mogą stworzyć "bezprecedensowy dobrobyt gospodarczy".

Arabski książę i gigantyczna inwestycja. Wyda ponad pół biliona dolarów

Arabski książę i gigantyczna inwestycja. Wyda ponad pół biliona dolarów

Źródło:
PAP

Mogą być skromne i niższe niż nam się wydaje. Tak o emeryturach dzisiejszych 30-latków i 40-latków mówią ekonomiści. Emerytury mogą spaść z prawie połowy do jednej trzeciej przeciętnego wynagrodzenia w ciągu najbliższych dwudziestu pięciu lat. Ekonomiści twierdzą, że trzeba podnieść wiek emerytalny albo zacząć oszczędzać. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

"Co najmniej skromne, żeby nie powiedzieć, że biedne". Kiepskie perspektywy dla 30- i 40-latków

"Co najmniej skromne, żeby nie powiedzieć, że biedne". Kiepskie perspektywy dla 30- i 40-latków

Źródło:
TVN24

- Polska to w tej chwili niekwestionowany lider wzrostu w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Jak zaznaczył, nie należy bagatelizować zewnętrznych ryzyk, ale nasza gospodarka jest "silna i bardzo odporna na zewnętrzne szoki".

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

Źródło:
tvn24.pl

Był szefem sieci fast food, teraz będzie zajmował się Unią Europejską. Donald Trump nominował w środę Andrew Puzdera, na nowego ambasadora USA przy Wspólnocie. Prezydent chwali umiejętności Puzdera, który, jak mówi "wykona świetną robotę, reprezentując interesy naszego narodu w tym ważnym regionie". Trump wskazał też, kto pokieruje Secret Service

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

- Resort infrastruktury chce corocznie waloryzować opłaty za przeglądy techniczne pojazdów, a im dłużej zwlekać się będzie z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Kierowców czekają podwyżki

Kierowców czekają podwyżki

Źródło:
PAP

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

W najbliższą niedzielę mamy największe wydarzenie filantropijne w Polsce, czyli finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ogromna ogólnonarodowa, znana dzisiaj na całym świecie akcja, którą produkujemy i relacjonujemy na żywo, dzięki czemu pomagamy w zbiórce pieniędzy - powiedziała Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN, w trakcie dyskusji o dobroczynności w biznesie w ramach Polish Business Hub w Davos.

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje, i pomagać

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje, i pomagać

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP