Wakacje w czasie pandemii. Lista krajów, które otwierają swoje granice

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Reuters
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24
wideo 2/4
Jak mogą wyglądać wakacje za granicą w 2020 roku?TVN24

Coraz więcej krajów znosi ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Czy to oznacza, że w tym roku będziemy mogli polecieć na zagraniczne wakacje? Poniżej przedstawiamy szczegóły "odmrażania" turystyki w poszczególnych krajach.

Wznowienie krajowych lotów pasażerskich od 1 czerwca zapowiedziały Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni będą mogli polecieć między innymi z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania. Niewykluczone, że już wkrótce zostaną również wznowione zagraniczne połączenia. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło bowiem zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca.

W związku z pandemią COVID-19 wakacyjna oferta będzie jednak znacznie ograniczona w porównaniu do poprzednich lat, przynajmniej w pierwszym okresie. Poniżej przedstawiamy informacje z poszczególnych krajów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bułgaria

Od 1 czerwca bułgarski rząd zniesie obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla większości turystów z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Kwarantanna pozostanie obowiązkowa dla podróżnych ze Szwecji, Belgii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Malty, a także Wielkiej Brytanii.

Ponadto nadal będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla turystów spoza UE, chociaż będą obowiązywać wyjątki dla obywateli krajów strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, San Marino, Andory, Monako, Watykanu, a także Serbii i Macedonii Północnej.

Bułgaria złagodziła większość ograniczeń wprowadzonych w marcu. Rząd umożliwił między innymi ponowne otwarcie restauracji oraz kawiarni.

Chorwacja

Ambasada RP w Zagrzebiu w odpowiedzi przesłanej TVN24 przypomniała, że Chorwacja otworzyła granice dla obywateli państw członkowskich - również wybierających się do Chorwacji turystycznie - od 9 maja br.

"Przyjazd do Chorwacji nie wiąże się z obowiązkiem kwarantanny ani samoizolacji. Nie są wymagane badania potwierdzające stan zdrowia osoby przyjeżdżającej" - poinformowała konsul RP Dagmara Luković. Jak dodała, osoba przekraczająca granicę Chorwacji jednak "zobowiązania jest podać nr telefonu oraz adres, pod jaki się udaje, a także otrzymuje ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi".

W celu przyspieszenia i uproszczenia odprawy granicznej warto zarejestrować się na stronie www.entercroatia.mup.hr. "Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania danych" - czytamy na rządowej stronie. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem.

Grecja

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że od 15 czerwca do Grecji będą mogli wjechać obywatele 29 krajów. Na tej liście nie ma Polski. Oznacza to, że turyści z Polski po przekroczeniu granicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Państwami, których obywatele dostali zielone światło na wjazd do Grecji, są: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry.

Goście mają być losowo poddawani wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa, a rząd będzie monitorował i oceniał rozwój wydarzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Według ministerstwa turystyki lista zostanie zaktualizowana przed 1 lipca.

Hiszpania

Od 15 maja rząd Hiszpanii wznowił ruch turystyczny, ale zobowiązał osoby przybywające do tego kraju do dwutygodniowej kwarantanny, argumentując swoją decyzję możliwością nasilenia się epidemii.

Premier Pedro Sanchez zapowiedział jednak, że 1 lipca możliwy będzie swobodny ruch turystyczny, a docierający do Hiszpanii wczasowicze nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny. Premier wezwał też przedsiębiorców sektora turystycznego do natychmiastowego rozpoczęcia przygotowań do tegorocznego sezonu wakacyjnego.

Portugalia

Portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva poinformował w ostatnich dniach, że "turyści są mile widziani w Portugalii". Podróżni przybywający samolotem do Portugalii nie muszą przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Zamiast tego będą musieli stawić czoła jedynie "minimalnej kontroli zdrowia".

Narodowe linie TAP częściowo wznowiły połączenia do Paryża i Londynu.

Przynajmniej do 15 czerwca zamknięte pozostaną jednak granice z Hiszpanią. Z dekretu portugalskiego rządu wynika jednak, że w sytuacji zaistnienia ryzyka nasilenia się epidemii ten termin będzie mógł zostać wydłużony do 25 czerwca. Portugalskie władze wprowadziły zakaz ruchu kołowego na dziewięciu punktach granicznych 16 marca.

Słowenia

W ostatnich dniach słoweński rząd wprowadził kolejne regulacje luzujące reżim w ruchu osobowym.

"W myśl nowych przepisów osoba, która w celach turystycznych pragnie odwiedzić Słowenię, jest zwolniona z kwarantanny, jeżeli przedstawi na granicy potwierdzoną rezerwację miejsca noclegowego na terenie kraju. Oczywiście turysta nie może wykazywać objawów zarażenia COVID-19" - czytamy w wiadomości przesłanej TVN24 przez ambasadę RP w Lublanie.

Włochy

Włoski rząd od 3 czerwca planuje otwarcie granic z krajami Unii Europejskiej i Wielką Brytanią. Tego dnia zostaną też otwarte lotniska. Po przekroczeniu granicy nie będzie obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny.

Obecnie wjazd do Włoch jest możliwy tylko w uzasadnionych należycie udokumentowanych sytuacjach, czyli w ważnych sprawach zawodowych, w celach zdrowotnych, w sytuacji absolutnej konieczności, w celu powrotu do miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

We włoskich restauracjach goście muszą siedzieć co najmniej metr od siebie, a obowiązkowa odległość między stolikami musi wynosić dwa metry - przy czym każdy gość lokalu musi mieć do dyspozycji cztery metry kwadratowe. W muzeach i innych miejscach publicznych należących do państwa będzie trzeba nosić maseczkę, przy wejściu będzie zaś sprawdzana temperatura ciała.

Cypr

Do 8 czerwca obowiązuje zakaz lądowania samolotów pasażerskich w Republice Cypryjskiej. Zakaz nie dotyczy lotów repatriacyjnych oraz towarowych. Międzynarodowe podróże lotnicze na Cypr zostaną wznowione w dwóch fazach 9 i 20 czerwca. Na podstawie kryteriów stopnia zagrożenia epidemicznego określone zostały dwie kategorie państw (A i B). Na obu listach znalazło się 19 państw, Polska została zaliczona do kategorii B.

Oznacza to, że loty z naszego kraju na Wyspę Afrodyty zostaną wznowione 20 czerwca. Pasażerowie przylatujący na Cypr będą musieli przedstawić przy wjeździe zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny wcześniej. Na razie nie podano jednak szczegółowych wymagań dotyczących proponowanych rozwiązań.

Władze Cypru zakomunikowały w ostatnich dniach, że zobowiązują się do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji. Turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu.

Egipt

Wstrzymanie ruchu lotniczego obowiązuje do odwołania. Egipt zaczął jednak w połowie maja stopniowo "odmrażać" hotele i kurorty. Muszą one jednak otrzymać rządowe świadectwo zdrowia, potwierdzające przygotowanie do prowadzenia działalności w nowym rygorze sanitarnym.

Obiekty muszą mieć własną opiekę medyczną, pomieszczenia na wypadek kwarantanny, ograniczono także maksymalną liczbę gości w pokojach. Obecnie hotele mogą być zapełnione w 25 procentach, od 1 czerwca limit zostanie zwiększony do 50 procent.

Na razie nie podano jednak daty powrotu zagranicznych turystów do Egiptu.

Turcja

W związku z panującą pandemią COVID-19, w Turcji wprowadzono zakaz wjazdu obywateli Polski do Turcji. Wstrzymano także połączenia międzynarodowe do tego kraju.

Od 1 czerwca będą mogły być otwarte plaże pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Litwa

Tymczasowa kontrola na granicach została przedłużona do 16 czerwca 2020 roku. Osoby, powracające i przybyłe z państw obcych, są poddawane obowiązkowej 14-dniowej izolacji, z wyjątkiem: obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski), Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dania

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała, że jej kraj przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii.

Mieszkańcy innych państw muszą czekać na otwarcie duńskich granic do końca lata.

Wielka Brytania

Brytyjski rząd planuje wprowadzić od 8 czerwca br. obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii z zagranicy. Osoby te będą musiały wypełnić formularz, w którym wskażą informacje na temat miejsca swojego przebywania.

Rekomendowane będzie także zainstalowanie przez nich aplikacji NHS Covid-19. W przypadku nieprzestrzegania zasad kwarantanny na takie osoby będą nałożone mandaty w wysokości 1 tysiąca funtów lub postępowanie, w wyniku którego może zostać nałożona wyższa kara. Kara za niewypełnienie formularza wynosi 100 funtów. Władze regionalne będą mogły wprowadzić swoje własne rozwiązania w tej sprawie.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP