"Z coraz większym niepokojem śledzimy sytuację". Bruksela przyjrzy się ustawie anty-TVN

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Rzecznik KE o projekcie ustawy anty-TVN
Rzecznik KE o projekcie ustawy anty-TVNTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik KE o projekcie ustawy anty-TVN

Nowy projekt dotyczący koncesji na nadawanie programów w Polsce ma trafić pod lupę Komisji Europejskiej. - Uważnie obserwujemy również sytuację związaną z kanałem TVN24, którego koncesja nie została odnowiona - przekazał rzecznik KE Christian Wigand.

W piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE był pytany o nowy projekt dotyczący zmiany w Polsce ustawy o radiofonii i telewizji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Obawy te są dobrze znane"

- Jesteśmy świadomi nowego wniosku legislacyjnego zmieniającego zasady dotyczące koncesji na nadawanie. Musimy bardziej szczegółowo przyjrzeć się projektowi i będziemy monitorować, czy zmierza on do przyjęcia. Oczekujemy, że państwa członkowskie zapewnią, że ich polityka nie wpłynie na zobowiązanie do zapewnienia wolnego, niezależnego i zróżnicowanego ekosystemu medialnego. W tym kontekście uważnie obserwujemy również sytuację związaną z kanałem TVN24, którego koncesja nie została jeszcze odnowiona - powiedział Wigand.

- Z coraz większym niepokojem śledzimy sytuację wolności i pluralizmu mediów w Polsce. Obawy te są dobrze znane i zostały przedstawione w Raporcie na temat praworządności 2020 - dodał rzecznik KE.

Podkreślił, że ponieważ raportowanie w zakresie praworządności odbywa się w cyklu rocznym, w edycji na rok 2021, która wkrótce zostanie zaprezentowana, KE "ponownie przyjrzy się istotnym aspektom pluralizmu mediów w Polsce".

- Przypomnę, że Komisja przywiązuje dużą wagę do wolności i pluralizmu mediów. Są one niezbędne do rozliczania odpowiedzialności rządów i monitorowania procesów demokratycznych. Media powinny mieć możliwość swobodnego i niezależnego działania w całej Unii Europejskiej - podsumował Wigand.

W środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in., że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>>

TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV zarejestrowanej w Holandii.

Ustawa anty-TVN. PiS chce zmienić prawo medialne. Koncesje TVN i TVN24 zagrożone >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości