Pierwszy taki kredyt, jakiego udzielił Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP
Kowalczyk: rząd wystąpi do UE o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z Ukrainą
Kowalczyk: rząd wystąpi do UE o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z UkrainąTVN24
wideo 2/2
TVN24Kowalczyk: rząd wystąpi do UE o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z Ukrainą

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zaaprobował w piątek wynegocjowany wcześniej pakiet finansowy dla Ukrainy wartości 15,6 miliardów dolarów, rozłożony na cztery lata - poinformowała agencja Reuters.

Zatwierdzona pożyczka to największy pakiet pomocowy przyznany Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj i zarazem pierwszy duży kredyt, jakiego MFW udziela państwu zaangażowanemu w aktywne działania wojenne. MFW porozumiał się w sprawie tego kredytu z przedstawicielami Ukrainy we wtorek. Jak poinformowano wtedy w komunikacie, wsparcie finansowe powinno umożliwić "wspieranie stopniowego ożywienia gospodarczego (Ukrainy) przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy powojennej i na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej".

Dokonania ukraińskiego rządu "ograniczają ryzyko"

Wiceszefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gita Gopinath oceniła w piątek, że mimo rosyjskiej inwazji rząd Ukrainy zdołał zachować makroekonomiczną i finansową stabilność kraju dzięki reformom strukturalnym, zręcznej polityce i istotnej pomocy zewnętrznej. - Inwazja Rosji na Ukrainę ma nadal dewastujący wpływ na gospodarkę i społeczeństwo", jednak mimo wyjątkowo trudnych okoliczności władze kraju zrealizowały wszystkie cele i strukturalne reformy, konieczne do przyznania pomocy finansowej przez MFW - powiedziała Gopinath cytowana w komunikacie. Zastrzegła, że kredyt ten obciążony jest dużym ryzykiem, niemniej dokonania ukraińskiego rządu, który przyjął ambitne założenia polityczne oraz gotów jest stosować plany awaryjne, gdy jest to konieczne, "są czynnikami ograniczającymi to ryzyko".

Porozumienie zawarto po miesiącach rozmów między MFW a władzami Ukrainy. 15 marca w Warszawie zakończyły się negocjacje między dwiema stronami dotyczące wsparcia finansowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości