Uber szuka nowych rynków. W Indiach zainwestuje miliard dolarów

Ze świata

Uber / press kitUber działa obecnie w 57 krajach

Uber Technologies w kolejnych dziewięciu miesiącach zainwestuje w Indiach 1 mld dolarów. Firma chce w ten sposób poprawić i rozszerzyć działalności w tym kraju na nowe miasta. Uber chce też rozwijać nowe produkty i rozwiązania płatnicze - pisze Reuters.

"Uber rośnie w Indiach, ten rynek jest dla nas priorytetem. Może rosnąć szybko i stać się największym rynkiem poza USA" - podkreślił w oświadczeniu Amit Jain, prezes Uber India. Informacje na temat możliwych inwestycji Ubera w Indiach podał wcześniej "Financial Times".

Zakaz i odwołanie

Niedawno sąd w Delhi odwołał rządowy zakaz wobec Ubera. Otworzyło to drogę do rozwoju tej usługi i nowe możliwości pracy w stolicy kraju. Rząd Indii zdecydował się na zakazanie działalności firmy po tym, jak jeden z kierowców pracujący właśnie w ramach usług Uber został oskarżony o gwałt. Firma kontynuowała swoją działalność w New Delhi, wystąpiła też o ponowne pozwolenie. Oprócz Indii Uber chce też inwestować w Chinach.

Różne kontrowersje

Działalność amerykańskiej firmy budzi wiele kontrowersji. Dzięki aplikacji na smartfony pośredniczy ona w kontakcie między kierowcami, którzy prywatnym samochodem gotowi są wyświadczyć usługę przewozu osób, a klientami. Przejazd z kierowcą Ubera jest zazwyczaj znacznie tańszy niż tradycyjną taksówką, a opłata pobierana jest bezpośrednio z karty kredytowej klienta. Uber działa obecnie w 57 krajach. Branża taksówkarska oskarża Ubera o nieuczciwą konkurencję. Kierowcy Ubera nie mają licencji, za które w niektórych krajach taksówkarze muszą zapłacić tysiące euro. Zazwyczaj nie odprowadzają też podatków od dochodów, uzyskanych z przewozu osób, ani nie są zatrudnieni przez Ubera, który nie odprowadza za nich żadnych składek. We Francji, po gwałtownych protestach taksówkarzy, Uber zawiesił ostatecznie działanie swojej aplikacji UberPop, która służy do zamawiania przewozu. Firma czeka na wyrok francuskiego sądu konstytucyjnego w sprawie ustawy zakazującej działania aplikacji. W Belgii usługa wciąż działa, choć formalnie jest nielegalna. Również niemiecki sąd we Frankfurcie nad Menem uznał, że działalność Ubera łamie obowiązujące przepisy. Podobne problemy amerykańska firma ma też w Hiszpanii.

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Uber / press kit