Prezydent USA chwali Polskę. "Płaci nawet więcej, niż się od niej oczekuje"

Ze świata

Więcej na obronność. "To bardzo ważny i radosny moment"tvn24
wideo 2/3

Donald Trump podczas wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Waszyngtonie mówił o wydatkach na obronność. W tym kontekście pochwalił Polskę, która "płaci nawet więcej, niż się od niej oczekuje". Na słowa prezydenta USA zareagował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W czasie piątkowej konferencji Trump wezwał Niemcy do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Mówiąc o zwiększeniu wydatków obronnych państw NATO do tego postulowanego przez Sojusz poziomu, amerykański prezydent podkreślił, że gdy do tego dojdzie, "będzie to dużo bardziej sprawiedliwa sytuacja" niż obecna. - Sądzę, że ostatecznie wszyscy będą bardzo zadowoleni - dodał. - Wiele państw, choć patrzy się na nie jako na jeden blok, na tym naprawdę skorzysta. (...) Gdy każdy będzie płacił tyle, ile powinien, będzie to olbrzymia korzyść dla NATO. Niektóre kraje płacą nawet więcej niż muszą - zauważył.

"Polska jest wspaniała"

W tym kontekście Trump wymienił Polskę: "Polska jest wspaniała, płaci nieco więcej, niż się od niej oczekuje, czy niż musi", bo widzi, że to USA ponoszą ciężar kosztów. - Może czują, że to niesprawiedliwe; (...) my to bardzo doceniamy - dodał.

Podsumowując temat wydatków na obronność, powiedział: "pracujemy nad tym". Podkreślił również, że za zbyt niskie inwestycje w obronność niektórych państw nie obwinia kanclerz Merkel, Niemiec ani Unii Europejskiej. - Obwiniam moich poprzedników, że pozwolili, by to tego doszło - zaznaczył. Kanclerz podkreśliła, że niemiecki rząd chce w 2019 r. zwiększyć wydatki na obronność do poziomu 1,3 proc. PKB. Zapewniła też, że Niemcy nie rezygnują z celu, jakim jest zwiększenie tych wydatków do poziomu 2 proc. PKB do 2024 roku. W czasie piątkowej roboczej wizyty Merkel w USA przywódcy rozmawiali o sprawach międzynarodowych, m.in. o Iranie i sytuacji na Półwyspie Koreańskim, o zagadnieniach bezpieczeństwa i kwestiach handlu transatlantyckiego.

Morawiecki: dziękuję Donaldowi Trumpowi

Na słowa prezydenta USA zareagował w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Polska poważnie podchodzi do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom oraz do swoich zobowiązań w ramach NATO. Już teraz wydajemy ponad 2 proc. PKB na obronę narodową, a do 2030 r. osiągniemy pułap 2,5 proc. Nasi sojusznicy to doceniają. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za te ważne słowa" - napisał szef rządu na profilu na portalu społecznościowym.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP