- Mnie bardzo cieszy, że zakupiono patrioty. To jest zdecydowanie dobry sygnał. Natomiast pytanie, co będzie miała z tego gospodarka, czy offset będzie racjonalnie realizowany. Trzymam kciuki za negocjatorów polskich, natomiast te rozmowy nie będą łatwe - mówił w programie "Bilans" w TVN24 BiS Janusz Steinhoff. W ten sposób były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka odniósł się do podpisanej umowy na dostawę amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i związanych z nią umów offsetowych. "Transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego" - przekonuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Umowa na dostawę amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot została podpisana. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki, Polska zapłaci 4,75 mld dolarów (około 16,1 mld złotych), czyli połowę mniej niż zakładano na początku negocjacji.
"System dostarczony do Polski w ramach programu Wisła (wojskowa nazwa na zakup systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych średniego zasięgu - red.) sprawi, że nasz kraj uzyska bardzo wysoką odporność na ataki z powietrza" - podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie.
Negocjacje
- Mnie bardzo cieszy to, że zakupiono patrioty, że program Wisła będzie realizowany - zadeklarował w programie "Bilans" w TVN24 BiS Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. - To jest zdecydowanie dobry sygnał. Natomiast pytanie, co będzie miała z tego gospodarka, czy offset będzie realizowany racjonalnie - dodał.
Przed zawarciem umowy na dostawę systemu Patriot, podpisano umowę offsetową, dotyczącą transferu technologii do polskiego przemysłu zbrojeniowego od koncernów Raytheon i Lockheed Martin. Łącznie ma to być 46 "zobowiązań offsetowych".
"Transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego" - napisał w ubiegłym tygodniu na Twitterze Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony.
Umowy offsetowe do programu Wisła podpisane. Transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego. To już ostatni krok przed podpisaniem umowy na dostawę Systemu Patriot.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 23 marca 2018
- Mam nadzieję, że offset będzie racjonalny, a negocjacje zostaną rzetelnie przeprowadzone. Nie można ich absolutnie odpuścić - mówił Janusz Steinhoff w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.
Na przyszłość
Jego zdaniem, na przyszłość potrzebne jest stworzenie rządowej agencji, która zajęłaby się m.in. zakupem uzbrojenia. - To wymaga wielkiej specjalizacji. Sytuacja jaka jest w tej chwili, że szef Ministerstwa Obrony Narodowej ma nadzór nad polską zbrojeniówką, jest sytuacją absurdalną. Ktoś kto zajmuje się obronnością państwa, nie może również zajmować się organizacją przemysłu - oceniał Steinhoff.
Konkretny krok
Z kolei dr Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że "podpisanie umowy na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski to konkretny krok, który podnosi wiarygodność naszego kraju". Jego zdaniem posiadanie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej przez Polskę to "absolutna konieczność". - Te systemy, które mamy, pochodzą jeszcze z lat 70. i pod wieloma względami w stosunku do współczesnych zagrożeń z powietrza, zwłaszcza rakiet balistycznych i manewrujących, jesteśmy bezbronni – zaznaczył.
Autor: ps / Źródło: TVN24 BiS, PAP
Źródło zdjęcia głównego: US DoD