TVN24 Biznes | Ze świata

Phuket zamyka się na miejscowych turystów, ale nie zagranicznych

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24
wideo 2/4
TVN24Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?

Na wyspę Phuket nie będą mogli dostać się podróżni z Tajlandii. Zakaz dla miejscowych ma obowiązywać od wtorku. Decyzja ta ma być ratunkiem dla pilotażowego programu turystycznego, w ramach którego tajlandzką wyspę Phuket odwiedziło dotąd blisko 13 tysięcy cudzoziemców.

Wyspa Phuket zamyka się na krajowych turystów

Decyzję o zamknięciu Phuket dla tajlandzkich turystów podjęto, gdy dzienna liczba zakażeń sięgnęła tam 50 osób. Władze tłumaczą, że jej dalszy wzrost stawiałby pod znakiem zapytania kontynuację eksperymentalnego programu mającego ulżyć miejscowemu przemysłowi turystycznemu. Podkreślają, że nowe restrykcje, obliczone na zmniejszenie liczby infekcji, w żaden sposób nie dotkną zagranicznych wczasowiczów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W ramach programu zaszczepieni podróżni z wybranych krajów – jeśli negatywnie przejdą test na koronawirusa – mogą spędzić na wyspie wakacje bez konieczności odbywania kwarantanny. Z danych tajlandzkiego urzędu ds. turystyki (TAT) wynika, że od 1 do 29 lipca z takiej możliwości skorzystało ok. 12,6 tys. osób.

Wyspiarska prowincja Phuket może się pochwalić największym w Tajlandii odsetkiem w pełni zaszczepionych mieszkańców – ok. 70 proc. Co najmniej jedną dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi otrzymało tam zaś 88 proc. populacji.

Granice Tajlandii otwarte dla zagranicznych turystów

Próbę szerszego otwarcia granic dla cudzoziemskich gości Tajlandia podjęła mimo trwającej od kwietnia nowej fali epidemii Covid-19. W czerwcu tempo pojawiania się nowych zakażeń znacznie przyspieszyło; w ostatnim tygodniu notowano średnio 15,4 tys. zachorowań dziennie.

Gwałtowny wzrost liczby infekcji tłumaczony jest upowszechnianiem się bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa. W skali kraju pełną odporność uzyskało zaledwie 5,6 proc. 66-milionowej populacji. Tajlandczycy szczepią się głównie preparatem AstraZeneki produkowanym przez miejscową firmę Siam Bioscience, jego dostawy są jednak opóźnione.

Miejscowa branża turystyczna generowała w ubiegłych latach niemal 20 proc. PKB kraju.

W 2020 roku liczba zagranicznych urlopowiczów spadła o 83 proc. – z niemal 40 mln w 2019 roku do 6,7 mln. Kraj stracił na tym około 50 mld USD. Według organizacji Tourism Council of Thailand zrzeszającej przedsiębiorców z sektora turystycznego od początku pandemii pracę w tym sektorze straciło ponad 2 mln osób.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości