TVN24 Biznes | Ze świata

5G w Szwecji bez sprzętu dwóch chińskich firm

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Piotr Mieczkowski o fake newsach na temat 5GTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Mieczkowski o fake newsach na temat 5G

Podczas budowania sieci 5G w Szwecji zakazane będzie korzystanie ze sprzętu chińskich koncernów telekomunikacyjne Huawei i ZTE lub ich dostawców - ogłosił szwedzki urząd nadzoru telekomunikacyjnego. To kolejne państwo europejskie, które zdecydowało się na podobny krok.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Urząd poczty i telekomunikacji poinformował o tej decyzji przy okazji ogłoszonych w Szwecji na 10 listopada aukcji częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G.

Regulator zakazał stosowania produktów dwóch chińskich firm do nowych instalacji telekomunikacyjnych tworzonych na potrzeby obsługiwania tych kontraktów. Do 2025 roku będzie musiał również zostać wycofany już używany w Szwecji sprzęt produkcji Huawei i ZTE, który jest wykorzystywany w tym celu.

Decyzję podjęto na podstawie obowiązującej od początku roku nowej ustawy, po przeprowadzeniu konsultacji z wojskiem i służbami specjalnymi, "by zapewnić, że używanie sprzętu radiowego w tych pasmach nie przyczyni się do narażenia bezpieczeństwa Szwecji".

Kolejne państwo

USA starają się przekonać swoich sojuszników do wykluczania chińskich firm z budowy infrastruktury telekomunikacyjnej uzasadniając to obawami o bezpieczeństwo danych. Koncerny z ChRL muszą zgodnie z tamtejszym prawem pomagać państwu w zbieraniu danych wywiadowczych - przypomina Reuters.

Na całkowitą rezygnację z używania produktów Huawei do 2027 roku zdecydowała się w tym roku Wielka Brytania, kilka innych krajów europejskich podjęło lub zamierza podjąć podobne działania - pisze AFP.

Na decyzji szwedzkiego regulatora najprawdopodobniej skorzysta szwedzki koncern Ericsson i fińska Nokia również produkujące sprzęt wykorzystywany do budowy infrastruktury 5G.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock