Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać e-Doręczenia. Według radcy prawnego Magdaleny Kordas przedsiębiorcy wdrażający system e-Doręczeń powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestie poufności i ochrony danych. Z kolei Poczta Polska podkreśla, że od środy z e-Doręczeń obowiązkowo korzystać mają niektóre podmioty publiczne.
1 stycznia 2025 r. zaczną powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Ich podstawowym założeniem jest otrzymywanie i nadawanie listów poleconych przez internet - wyjaśniła Magdalena Kordas, radca prawny i manager w Olesiński & Wspólnicy.
Jako obywatele możemy uzyskać adres e-Doręczeń (ADE) i założyć skrzynkę na dwa sposoby: przez edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl.
e-Doręczenia, czyli rewolucja dla urzędów
Jak oceniła Kordas, dla urzędów to duża rewolucja, ponieważ muszą one zintegrować e-Doręczenia ze swoimi wewnętrznymi systemami. Nowelizacja ustawy o e-Doręczeniach daje im okres przejściowy na dostosowanie się do zmian. Mają na to cały 2025 rok.
Radca prawny przedstawiła też rady dla przedsiębiorców, którzy przestawiają się na e-Doręczenia.
- Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kwestie ochrony danych osobowych i poufności. Wyciek danych czy dostęp nieupoważnionej osoby może stanowić problemem i spowodować kary finansowe - zaznaczyła Kordas.
Obowiązek korzystania z e-Doręczeń w urzędach
Jak wskazała Poczta Polska, od środy z e-Doręczeń obowiązkowo korzystać mają podmioty publiczne - np. samorządy i urzędy oraz osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, np. notariusze, adwokaci, księgowi. W praktyce oznacza to, że podmioty te nie będą już drukować, pieczętować i wysyłać tradycyjną pocztą listów poleconych do obywateli. Będą wysyłać je właśnie za pomocą e-Doręczeń.
- Zbliża się koniec nadawania papierowych listów i awiz oraz konieczności odbierania listów poleconych urzędowych czy korespondencji pomiędzy firmami i zwykłymi osobami w tradycyjnej, papierowej, formie - stwierdził cytowany w komunikacie Dariusz Śpiewak, wiceprezes Poczty Polskiej odpowiedzialny za jej cyfryzację.
e-Doręczenia. Jak korzystać?
Aby skorzystać z nowej usługi należy założyć adres do doręczeń elektronicznych (w skrócie ADE). Można to zrobić przez stronę edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl. Osoba fizyczna, która założy swój ADE, może następnie aktywować usługę e-Doręczeń: po zalogowaniu do swojej skrzynki, w menu po lewej stronie należy wybrać zakładkę "usługi dodatkowe".
Dzięki temu można nie tylko odbierać elektronicznie listy polecone, ale też wysyłać je innej osobie fizycznej, posiadającej ADE, z walorem potwierdzenia odbioru. System zapewnia też możliwość dodawania załączników oraz dostęp do pełnej historii korespondencji.
Korzystanie z usługi przypomina obsługę poczty e-mail, jest jednak o wiele bezpieczniejsze - wskazała Poczta Polska. Platforma e-Doręczeń gwarantuje dostęp do przesyłek 24/7 z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do internetu.
Jak przypomniała Poczta Polska, zakładanie ADE nie jest jednak obowiązkowe dla osób fizycznych. Jeśli obywatel tego nie zrobi, Poczta nadal będzie wysyłała mu listy polecone w tradycyjnej, papierowej formie.
Docelowo odbiór e-doręczeń ma być możliwy również w ramach aplikacji mObywatel. Aby sprawdzić czy urząd, do którego chce się wysłać korespondencję, korzysta już z e-Doręczeń, wystarczy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/sprawdz-czy-twoj-urzad-korzysta-z-e-doreczen.
e-Doręczenia. Co to jest?
e-Doręczenia to usługa umożliwiająca bezpieczną i szybką komunikację pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami a instytucjami publicznymi poprzez adres do doręczeń elektronicznych. Dzięki temu systemowi można zaoszczędzić czas i koszty związane z tradycyjnym przesyłaniem dokumentów.
W praktyce oznacza to, że wszystkie urzędowe pisma i decyzje można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej, bez potrzeby wizyty na poczcie, bez konieczności odbioru awizo, które trafiło do skrzynki podczas nieobecności w domu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock