Sankcje wobec Rosji. Zapadła decyzja na szczycie UE

Ze świata

CC0 Public Domain / FAQPrzywódcy państw UE potwierdzili we wtorek na szczycie w Brukseli, że sankcje gospodarcze wobec Rosji zostaną przedłużone o pół roku

Przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli potwierdzili, że sankcje gospodarcze wobec Rosji zostaną przedłużone o pół roku. Według unijnych źródeł UE chce jednak już w październiku wrócić do dyskusji o przyszłości restrykcji.

Formalnie decyzję o przedłużeniu sankcji zatwierdzić muszą jeszcze rządy państw Unii, co nastąpić może w procedurze pisemnej przed końcem lipca. Jak informują dyplomaci, w trakcie obrad unijnego szczytu dyskusja o sankcjach "przebiegła bez fajerwerków". Przywódcy Francji i Niemiec w tzw. formacie normandzkim przedstawili przebieg rozmów w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy z Rosją. Według dyplomatów w październiku państwa UE chcą wrócić do dyskusji o przyszłości relacji z Rosją, w tym do sankcji. Będzie też wtedy dyskusja o szansach na powodzenie procesu mińskiego. W dokumencie końcowym szczytu znalazł się taki zapis. Na podstawie jesiennej debaty w grudniu podejmą decyzję, co dalej z sankcjami wobec Rosji.

Sankcje gospodarcze

UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują oraz embargo na broń, ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych oraz ograniczenia sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego. Sankcje były kilkakrotnie przedłużane, ostatnio w styczniu br. Obecnie obowiązująca decyzja w sprawie sankcji wygasa z końcem lipca. W ubiegłym roku Unia uzależniła zniesienie restrykcji od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu ukraińskiego. Porozumienia te cały czas nie zostały wdrożone, ale w niektórych krajach wzmagają się apele o zniesienie restrykcji wobec Rosji, które są kosztowne gospodarczo. Na początku czerwca francuski Senat przyjął niewiążącą rezolucję, w której zaapelował do rządu o stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji. W kwietniu podobną rezolucję przyjęła niższa izba parlamentu Francji - Zgromadzenie Narodowe.

Zobacz materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS o decyzji ambasadorów państw UE, którzy zgodzili się przedłużenie unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji (21.06.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain / FAQ