Rosjanie mniej podróżują do Europy. Wyjątkiem Czarnogóra i Rumunia

Ze świata

tvn24W pierwszym kwartale 2015 roku ruch turystyczny z Rosji do Europy spadł średnio o 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku

W pierwszym kwartale 2015 roku ruch turystyczny z Rosji do Europy spadł średnio o 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku - poinformowała Europejska Komisja Podróży (ETC). Wśród przyczyn spadku wymienia się spadek wartości rubla oraz wzrost międzynarodowych napięć w związku z konfliktem we wschodniej Ukrainie.

Jak informują autorzy raportu, "większość państw zaobserwowała znaczny spadek turystów z Rosji spowodowany niestabilną sytuację geopolityczną i gospodarczą".

Są wyjątki

- Tylko Czarnogóra i Rumunia zaobserwowały wzrost liczby rosyjskich turystów w pierwszym kwartale 2015 roku - wynika z badania ETC.

Jak informuje "The Moscow Times", w ostatnim roku znacznie wzrosły koszty podróży obywateli Rosji do Europy.

Wpływ na to miał zeszłoroczny spadek o jedną trzecią wartości rubla w parze do euro. Ponadto, zachodnie sankcje oraz niskie ceny ropy również wpłynęły na wyhamowanie wzrostu rosyjskiej gospodarki.

Notowania RUB/EUR13.05 | Notowania RUB/EURstooq.pl

Na początku roku obserwujemy umocnienie rosyjskiej waluty, jednak nadal jej wartość jest o 20 proc. niższa niż na początku 2014 roku, tym samym utrzymując wysokie koszty podróży.

ETC nie podała dokładnej liczby Rosjan podróżujących do Europy w pierwszym kwartale tego roku, jednak możemy w tym wypadku mówić o setkach tysięcy turystów rokrocznie odwiedzających inne kraje.

Jak wynika bowiem z danych Rosyjskiej Federalnej Agencji Turystyki, Turcja - również będąca członkiem ETC - przyjęła w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2014 roku ponad 3 mln rosyjskich turystów, podczas gdy w tym samym okresie w Grecji przebywało ich łącznie ponad 1 mln.

Europejska Komisja Podróży jest międzynarodową organizacją typu non-profit, która powstała w 1948 roku. Członkami organizacji są 33 narodowe organizacje turystyczne krajów, także tych spoza Unii Europejskiej.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: tvn24