Od początku inwazji na Ukrainie do połowy marca działalność w Rosji w mniejszym lub większym stopniu zawiesiło 400 firm - wynika z listy opracowanej przez profesora amerykańskiego uniwersytetu Yale Jeffreya Sonnenfelda. Niektóre znane zachodnie koncerny jednak wciąż nie zdecydowały się na taki krok.
Chociaż liczba firm, które w mniejszym lub większym stopniu ograniczyły działalność w Rosji, jest duża, to wciąż wiele znanych, zachodnich koncernów nie podjęło w tym zakresie jakiejkolwiek decyzji.
Inwazja na Ukrainie. Te firmy wciąż działają w Rosji
W kraju wciąż sprzedaż prowadzi Oriflame Cosmetics oraz sieć restauracji Subway. Oficjalnej decyzji w sprawie wycofania się z Rosji nie podął też producent elektroniki LG Electronics. Biznes kontynuuje wciąż tam także producent opon Pirelli. Według na bieżąco aktualizowanej listy profesora uniwersytetu Yale Jeffrey Sonnenfelda, w Rosji działają wciąż znane w Polsce markety: Auchan, Decathlon czy Leroy Merlin.
Oto sporządzona przez Sonnenfelda lista firm, które "przeciwstawiają się żądaniom wyjścia lub ograniczenia działalności" w Rosji (stan na 16 marca): Accor, Air Liquide, Air Products, Asus, Auchan, Authentic Brands Group - Reebok, Baker Hughes, Baker Tilley, BBDO Group, Bosch, Cargill, Citrix, Cloudflare, DDB, Decathlon, Dentsu International, Focus Brands - Cinnabon, Greif, Gruma, Halliburton, International Paper, IPG Photonics, Koch Industries, Lamb Weston, Leo Burnett, Leroy Merlin, LG Electronics, Linde, Metro, Mettler Toledo, Nalco, Natura and Company, Omnicom Media Group, Oriflame Cosmetics, Pirelli, Rockwool, Schlumberger, Subway.
W oświadczeniu w zamieszczonym w mediach społecznościowych Leroy Merlin pisał, że działania firmy "koncentrują się na pomocy ofiarom wojny". "Każdego dnia, nasi pracownicy przyjmują do swoich domów uchodźców, a my wspieramy jednych i drugich finansowo. Na ten cel przeznaczamy 4,5 miliona złotych. Część z tej kwoty przekażemy na wsparcie dla różnych organizacji pomocowych. Funkcjonujemy tu w Polsce i nie mamy wpływu na działalność przedsiębiorstw w innych krajach" - napisał LM.
O pomocy przekazywanej uchodźcom z Ukrainy informowała także sieć marketów Auchan. "Sieć reaguje na bieżące potrzeby pracowników ukraińskich zatrudnionych w Auchan Polska, jak i pracowników Auchan Ukraina przybywających do Polski wraz ze swoimi rodzinami. Wspiera również centra pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy" - podał Auchan w mediach społecznościowych.
Lista firm, która zawiesiła, ograniczyła lub zakończyła swój biznes w Rosji
W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę każdego dnia kolejne zachodnie koncerny ogłaszają decyzje o zawieszeniu działalności na tamtejszym rynku. Dołączyły do nich już między innymi: niemiecka firma farmaceutyczna Bayer AG, największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie Bridgestone, właściciel sieci restauracji KFC i Pizza Hut Yum Brands, kawiarnie Starbucks, sieć stacji paliw Circle K, czy operator płatności American Express. McDonald's zamknął wszystkie restauracje znajdujące się na terenie kraju. W wyniku decyzji Mastercard i Visa w Rosji nie można płacić kartami kredytowymi tych spółek.
Francuski koncern Grupa Michelin poinformowała we wtorek, że zawiesza swoją działalność przemysłową na rynku rosyjskim oraz wstrzymuje eksport do Rosji. "Grupa Michelin zawiesza swoją działalność przemysłową na rynku rosyjskim, jak również wstrzymuje eksport do tego kraju" - przekazała spółka we wtorkowej informacji prasowej.
Dodano, że fabryka Michelin znajdująca się w miejscowości Dawidowo w Rosji zatrudnia około 750 osób i produkuje opony do samochodów osobowych oraz bieżnikowane opony ciężarowe, głównie na rynek lokalny.
Inwazja na Ukrainie. Koncerny zawieszają działalność lub wycofują się z Rosji
Niektóre z firm decydują się nawet na całkowite wycofanie się z tamtejszego rynku. Na początku marca Accenture, firma z branży doradztwa finansowego, oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników. Na całkowity eksodus zdecydowały się także inne firmy konsultingowe - DXC Technology, Deloitte, Grant Thornton, KPMG, PwC, czy EY. Podobną decyzję ogłosiła firma ubezpieczeniowa Generali (Assicurazioni Generali).
Inne koncerny jedynie ograniczyły swoją działalność w Rosji. Inwestycje kapitałowe w Rosji zawiesiło Nestle, podobnie jak producent kosmetyków i środków higieny osobistej Procter & Gamble. Firma cały czas sprzedaje na rosyjskim rynku "produkty konieczne do codziennego funkcjonowania zwykłych Rosjan". Danone i Pepsi również wstrzymało jedynie realizację nowych inwestycji i sprzedaż niektórych produktów.
Inne firmy, które początkowo nie chciały w ogóle ograniczyć działalności na rosyjskim rynku, ugięły się pod falą krytyki. W niedzielę Deutsche Bank poinformował, że zakończy swoją działalność w Rosji, chociaż wcześniej jej dyrektor finansowy przekonywał, że "ze względów praktycznych nie jest to dla banku dostępna opcja". Tym samym dołączył on do Goldman Sachs i JPMorgan Chase, które były pierwszymi dużymi bankami amerykańskimi, które poinformowały o wycofaniu z Rosji po inwazji na Ukrainę.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com