TVN24 Biznes | Ze świata

Najsilniejsze paszporty świata. Polska wysoko w rankingu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Podróż do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia. Jakie dokumenty będą potrzebne?
Podróż do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia. Jakie dokumenty będą potrzebne?TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSPodróż do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Niemcy mogą bez wizy lub z wizą otrzymaną na lotnisku docelowym wjechać do 134 krajów świata. To najsilniejszy paszport świata - wynika z najnowszego rankingu Passport Index. Polska znalazła się na 5. miejscu razem z Belgią, Litwą, Węgrami, Japonią oraz Koreą Południową.

Passport Index publikowany jest w czasie rzeczywistym i aktualizowany tak często, jak wprowadzane są nowe zmiany w poszczególnych krajach, np. programy znoszące wizy czy też restrykcje związane z pandemią COVID-19.

Na pozycję w rankingu wpływają głównie kwestie wymagań wizowych i elektronicznych zezwoleń na podróż.

Polski paszport wysoko

Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 130 krajów. Polski paszport pozwala na odwiedzenie 94 krajów bez wizy. Z kolei w 36 krajach otrzymamy wizę "on arrival" (po przylocie na lotnisko). Specjalnej naklejki w dokumencie potrzebujemy, żeby wjechać do 68 krajów.

Najsilniejszym paszportem świata mogą pochwalić się obywatele Niemiec. Mogą oni bez przeszkód odwiedzić 134 kraje.

Na drugim miejscu - ex aequo - znalazły się paszporty: szwedzki, fiński i hiszpański (133 kraje).

Podium zamykają zaś Dania, Norwegia, Szwajcaria i Nowa Zelandia (132 kraje).

Kraje europejskie dominują w czołówce rankingu, ponieważ większość z nich pozwala na swobodne przemieszczanie się po strefie Schengen.

Na uwagę zasługuje słaba siła paszportu amerykańskiego (19. miejsce). Obywatele USA mogą bez wizy wjechać do 62 krajów. W kolejnych 41 otrzymają wizy na miejscu. Natomiast wizyty w aż 95 krajach wymagają wizy.

Na końcu rankingu znalazły się natomiast Afganistan i Irak. Obywatele tych krajów mogą podróżować bez problemów do zaledwie 30 krajów.

Inny ranking

Swój ranking najsilniejszych paszportów świata przygotowuje również firma Henley&Partners. Powstaje on w oparciu o dane, które dostarcza Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Nie bierze jednak pod uwagę restrykcji związanych z pandemią.  Według najnowszego zestawienia (stan na 5 stycznia) polski paszport pozwala na ruch bezwizowy lub wizowy po przyjeździe do aż 181 miejsc na całym świecie, co w rankingu plasuje nas na 11. miejscu. Najpotężniejszy paszport na świecie ma Japonia (191 krajów).

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości