TVN24 Biznes | Ze świata

W ciągu 100 dni zamrozili 330 mld dolarów należących do Rosjan

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ams
Źródło:
PAP

Zamroziliśmy dotychczas około 330 mld dolarów środków finansowych należących do rosyjskiej elity i banku centralnego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w środę w oświadczeniu REPO (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs), międzynarodowa grupa zadaniowa ds. sankcji, do której należą sojusznicy Ukrainy. Celem wielonarodowej grupy zadaniowej jest przejęcie bogactwa rosyjskich oligarchów i osób związanych z Putinem.

REPO została utworzona 17 marca, trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji, w celu zwiększenia presji ekonomicznej na Moskwę, w nadziei, że zmusi ona prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia wojny.

REPO zamraża pieniądze i aktywa

Rosyjska Grupa Zadaniowa ds. Elit, Prokurentów i Oligarchów (REPO) we wspólnym oświadczeniu poinformowała, że zablokowała aktywa rosyjskich oligarchów i urzędników o wartości 30 mld dolarów oraz unieruchomiła 300 mld dolarów należących do rosyjskiego banku centralnego.

REPO zatrzymała także 5 luksusowych jachtów i zamroziła nieruchomości należące do rosyjskich miliarderów. "Wspólnie sprawimy, że nasze sankcje będą dalej powodować ponoszenie kosztów przez Rosję w odpowiedzi na jej niesprowokowaną i ciągłą agresję na Ukrainie" - przekazała grupa w oświadczeniu opublikowanym przez amerykański Departament Skarbu.

REPO ma zwiększyć presję ekonomiczną na Moskwę

REPO została utworzona w połowie marca, trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji, w celu zwiększenia presji ekonomicznej na Moskwę, w nadziei, że zmusi ona prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia wojny. Członkami grupy są wysocy urzędnicy ds. finansów i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z USA, Australii, Francji, Kanady, Niemiec, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Komisji Europejskiej. Grupa stopniowo przejmuje luksusowe posiadłości i jachty rosyjskich miliarderów, o których wiadomo, że są powiązani z Putinem. REPO pracuje także nad pogłębieniem izolacji Moskwy w globalnym systemie finansowym, utrudniając Kremlowi wykorzystanie zasobów kraju na światowych rynkach. Ponadto grupa przyczyniła się do ograniczenia zdolności Moskwy do pozyskiwania zaawansowanych technologii. REPO ostrzega, że dalej będzie zamrażać aktywa bogatych i wpływowych Rosjan, a tym samym zwiększać koszty prowadzenia wojny przez Rosję.

Czytaj także: Superjacht rosyjskiego oligarchy dotarł do USA

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Federico Stevanin / Shutterstock

Pozostałe wiadomości