Londyn: awaria systemu kontroli lotów usunięta. Ruch wraca do normy, ale są opóźnienia

Ze świata

TVN24 BiSSamoloty wracają na Heathrow

Przestrzeń powietrzna nad Londynem jest już otwarta, ale z powodu awarii komputera na lotnisku Heathrow ruch samolotów odbywa się z ograniczeniami. Ruch lotniczy został wstrzymany przed godz. 17. Żadne samoloty nie startowały, ani też nie lądowały na lotnisku Heathrow. W tym czasie z Polski do Londynu leciały cztery samoloty.

Przestrzeń lotnicza nad Londynem została zamknięta około godz. 16.30. Żaden samolot nie startował, ani nie lądował na największym lotniskiem w Wielkiej Brytanii - Heathrow.

O awarii poinformował Brytyjski urząd ruchu lotniczego (NATS). "Przepraszamy za opóźnienia. Nasz zespół reagowania na incydenty został zmobilizowany" - podaje NATS.

Dlaczego?

Powodem zamknięcia ruchu powietrznego nad miastem była awaria komputerów systemu kontroli lotów i zasilania w centrum kontroli. Ruch lotniczy miał być wznowiony do godz. 20. czasu polskiego, jednak awarię udało naprawić się wcześniej. Część samolotów została przekierowana na m.in. lotnisko w Manchesterze.

- Lotnisko jest jednym z największych lotnisk w Europie, które obsługuje bardzo duży ruch. Zakłócenia w jego pracy powodują poważne problemy w ogóle w lotach nad Europą, bo te maszyny, które lecą w stronę Heathrow, będą musiały lądować w innych miejscach - mówi Michał Setlak z Przeglądu Lotniczego.

Awaria na Heathrow. "W piątek wieczór natężenie ruchu jest duże" TVN24 BiS

Piątek wieczór

Ekspert lotniczy Bartosz Baca uważa, że awaria ma duże konsekwencje dla ruchu lotniczego w Europie. - Londyn dysponuje nie tylko lotniskiem Heathrow, a kilkoma innymi portami lotniczymi. W nieszczęśliwym momencie zdarzyła się ta awaria, bo w piątek wieczór natężenie ruchu jest dość duże - mówi Bartosz Baca.

Utrudnienia

Władze lotniska Heathrow poinformowały na Twitterze, że obecnie samoloty startują i lądują. Radzą pasażerom, aby sprawdzali statusy swoich lotów, bo wiele z nich będzie miało opóźnienia.

Więcej na ten temat w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org