TVN24 Biznes | Ze świata

Miliony w kolejce po zasiłek. Nowe dane o bezrobociu w USA

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich pięciu tygodniach po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już blisko 26,5 miliona osób. Jak wynika z danych tamtejszego departamentu pracy, tylko w ubiegłym tygodniu przybyło 4,4 miliona bezrobotnych. Towarzyszą temu coraz gorsze nastroje w przemyśle.

Według analityków banku Goldman Sachs pod koniec maja w USA może być nawet 37 milionów bezrobotnych. Zdaniem części ekspertów, po recesji gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się odbić.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bezrobocie w USA

Liczby wniosków o zasiłek przewyższają jednak prognozy analityków, a niektórzy ekonomiści przewidują, że ożywienie gospodarcze nie będzie radykalne. Prognozowano 4,2 miliona nowych wniosków.

Agencja Reutera podała, że od 21 marca wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 26 milionów 453 tysiące osób. Jak wskazano, stanowi to 16,2 procent siły roboczej. Oznacza to, że w ciągu ostatnich pięciu tygodni amerykańska gospodarka straciła wszystkie 22 miliony miejsc pracy, stworzone w trakcie boomu w USA, który trwał od września 2010 roku do lutego tego roku.

Szef oddziału Fed w Minneapolis Neel Kashkari ogłosił niedawno, że nie można liczyć na "ożywienie gospodarcze w kształcie V", co jest odniesieniem do modelu ekonomicznego, opisującego gwałtowne załamanie gospodarki i równie szybkie jej odbicie. Z powodu pandemii COVID-19 amerykańska gospodarka jest sparaliżowana - zamknięte są sklepy, bary i restauracje, masowo upadają firmy. Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu czy czasów II wojny światowej.

Pogorszenie nastrojów

Rosnącej liczbie bezrobotnych towarzyszy pogorszenie nastrojów w gospodarce. Według wstępnych danych indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 27,4 punktu wobec 40,9 punktu w poprzednim miesiącu.

Indeks PMI composite w USAmarkiteconomics.com

Wskaźnik PMI dla przemysłu w USA wyniósł 36,9 punktu w kwietniu wobec 48,5 punktu miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 49,2 punktu. Z kolei PMI dla usług spadł z 39,8 do 27 punktów. Spodziewano się spadku do 31,5 punktu.

Wskaźnik PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym i ma na celu pokazać prognozy dla gospodarki. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży.

Wsparcie gospodarki

Pod koniec marca Kongres uchwalił rekordowy fundusz pomocowy na wsparcie gospodarki. Pakiet wart jest ponad 2 biliony dolarów, czyli około 10 procent Produktu Krajowego Brutto USA. We wtorek amerykański Senat przegłosował kolejny, wart około 0,5 biliona dolarów, pakiet pomocowy dla gospodarki.

W czwartek nad zwiększeniem środków pomocowych powinna jeszcze głosować Izba Reprezentantów. Z uwagi na porozumienie, jakie udało się osiągnąć kierownictwu Senatu, Izby Reprezentantów i przedstawicielom Białego Domu, głosowanie to traktuje się w USA jak formalność.

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości