Włochy mają zmienić zasady dotyczące maseczek

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Włochy wkrótce zniosą nakaz noszenia maseczek w autobusach, pociągach, tramwajach i w metrze. 30 września wygasa rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Na jego mocy we wszystkich środkach transportu wymagane są maseczki Ffp2.

Włoskie media informują, że Ministerstwo Zdrowia nie planuje przedłużenia jednego z ostatnich wymogów, wprowadzonych w pandemii.

Nie jest natomiast jasne, czy maseczki będą dalej wymagane w szpitalach i domach opieki.

Po kulminacji liczby zakażeń koronawirusem podczas kolejnej fali pandemii latem tego roku, w ostatnich tygodniach liczba notowanych przypadków i zgonów stale spada. W poniedziałek poinformowano o wykryciu ponad 10 tysięcy zakażeń i śmierci 32 osób.

Eksperci przeciwini

Ekspert w dziedzinie higieny, doradca Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi, cytowany przez media, wyraził opinię, że znosząc nakaz maseczek w środkach transportu pozwoli się na swobodne krążenie wirusa w sezonie jesiennym, gdy należy oczekiwać ponownego wzrostu infekcji. Jak zaznaczył, jedna osoba zakażona bardzo zaraźliwym obecnie wariantem koronawirusa zaraża 19 następnych.

- Stosowanie maseczek pozostaje kluczowe - ocenił Ricciardi.

Wirusolog z uniwersytetu w Mediolanie profesor Fabrizio Pregliasco powiedział agencji ADNKronos, że obecny etap pozwala na zniesienie wymogu maseczek w środkach transportu. Jego zdaniem w przypadku pogorszenia sytuacji należy rozważyć przywrócenie kroków restrykcyjnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  ReoromART / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości