TVN24 Biznes | Ze świata

Reuters: kanclerz Niemiec nie chce turystyki tej zimy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W trakcie wideokonferencji kierownictwa Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że nie chce zakazu podróżowania, ale z uwagi na pandemię COVID-19 tej zimy nie powinno być turystyki – przekazała Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła.

Z kolei jak powiedzieli niemieckiemu dziennikowi "Bild" uczestnicy wspomnianej narady, Merkel wystąpiła tam z postulatem zwiększenia restrykcji. - Sprawa się nam wymknęła. Musimy być jeszcze bardziej rygorystyczni, gdyż w przeciwnym razie znajdziemy się za 14 dni ponownie tam, gdzie byliśmy – cytuje gazeta wypowiedź szefowej niemieckiego rządu.

"Podróżowanie musi stać się nieatrakcyjne"

Według rozmówców "Bilda", na pytanie "Dlaczego nie możemy zabronić podróżowania?" Merkel odpowiedziała, że "trzeba tak rozcieńczyć ruch lotniczy, by nie dało się już nigdzie dotrzeć".

- Podróżowanie musi stać się nieatrakcyjne, niewygodne, na przykład poprzez kwarantannę – cytuje Deutsche Welle wypowiedź kanclerz.

Natomiast minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer przekazał "Bildowi", że pod uwagę brane jest ograniczenie ruchu lotniczego do Niemiec, a także zaostrzenie kontroli na granicach. 

- Zagrożenie mutacjami koronawirusa sprawia, że musimy rozważyć drastyczne środki. Wśród nich surowsze kontrole na granicach, zwłaszcza z regionów z wysokim ryzykiem zakażenia, oraz zmniejszenie do zera ruchu lotniczego do Niemiec, tak jak to robi Izrael – cytuje Reuters wypowiedź Seehofera dla "Bilda".

Dodatkowe restrykcje Brukseli

W poniedziałek Komisja Europejska zaproponowała dodatkowe restrykcje dotyczące podróży spoza Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na "nowe warianty koronawirusa i niestabilną sytuację zdrowotną na świecie". Bruksela podała też szczegóły propozycji wprowadzenia "ciemnoczerwonych" stref zakażeń we Wspólnocie. 

Zdaniem KE państwa członkowskie powinny wprowadzić dodatkowe środki, aby zapewnić bezpieczne podróżowanie do UE. Dotyczy to osób podróżujących z ważnych powodów, obywateli UE i rezydentów długoterminowych, a także członków ich rodzin. Restrykcje miałyby też obowiązywać osoby wracające z krajów, dla których zniesiono ograniczenie w podróżowaniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości