TVN24 Biznes | Ze świata

Czeka nas największa recesja od II wojny światowej. Najnowsze prognozy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Pandemia i gospodarka głównymi tematami kampanii
Pandemia i gospodarka głównymi tematami kampaniiTVN24
wideo 2/7
TVN24Pandemia i gospodarka głównymi tematami kampanii

Bank Światowy przewiduje, że koronawirus spowoduje spadek globalnego PKB o 5,2 procent w 2020 roku. Instytucja ostrzegła jednocześnie, że prognozy będą korygowane, jeśli blokowanie działalności gospodarczej i inne obostrzenia wynikające z pandemii zostaną utrzymane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W bieżącym roku gospodarki krajów rozwiniętych skurczą się o 7 proc., podczas gdy gospodarki rynków wschodzących o 2,5 proc. - po raz pierwszy, odkąd globalne dane stały się dostępne w 1960 roku - informuje w najnowszym raporcie Bank Światowy.

Więcej szkód

Zaktualizowane prognozy pokazują więcej szkód dla gospodarki niż szacunki opublikowane w kwietniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który przewidywał skurczenie światowego PKB o 3 proc. w 2020 roku.

Spadek o 5,2 proc. będzie czwartym najgorszym globalnym spadkiem w ciągu ostatnich 150 lat, po wielkim kryzysie w latach 30. i okresach po I i II wojnie światowej - zauważa Associated Press.

Z tego powodu spodziewany jest gwałtowny spadek dochodu na osobę. W ponad 90 proc. rynków wschodzących i krajów rozwijających się odnotowuje się spadek dochodów na mieszkańca. Oczekuje się też, że we wszystkich krajach spadek dochodów na mieszkańca wyniesie średnio 6,2 proc., czyli znacznie więcej niż spadek o 2,9 proc. podczas kryzysu finansowego w 2009 roku.

MFW planuje zaktualizować swoje prognozy 24 czerwca, a szefowa Funduszu Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że dalsze spadki są "bardzo prawdopodobne".

Przedstawiciele Banku Światowego zaznaczyli, że podstawowy scenariusz, na którym oparte są ich prognozy, zakłada, że obostrzenia takie jak ograniczenia w poruszaniu się ludności i tymczasowe zamykanie firm zaczną się zmniejszać pod koniec czerwca.

Scenariusz pesymistyczny

Jednak raport przedstawia także scenariusz pesymistyczny, w którym blokady są przedłużone o trzy miesiące. W takim przypadku zmniejszenie się PKB w 2020 roku osiągnęłoby poziom 8-10 proc. w gospodarkach rozwiniętych i 5 proc. na rynkach wschodzących.

Nowe prognozy zwiększyły również szacunki Banku Światowego dotyczące liczby osób, które zostaną wypchnięte z powrotem w skrajne ubóstwo na skutek pandemii, do 70–100 milionów w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie ponad 60 milionów.

Raport Banku Światowego prognozuje skurczenie PKB w 2020 roku o 6,1 proc. dla Stanów Zjednoczonych i Japonii, 9,1 proc. dla strefy euro, 8 proc. dla Brazylii i 3,2 proc. dla Indii. Oczekuje się, że Chiny utrzymają wzrost o 1 proc. w porównaniu do prognozy ze stycznia na poziomie 6 proc. Według prognozy PKB Polski w 2020 r. spadnie o 4,2 proc.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości