TVN24 Biznes | Ze świata

Wielka firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
Bloomberg
Negatywne skutki pracy zdalnej
Negatywne skutki pracy zdalnejTVN24
wideo 2/6
TVN24Negatywne skutki pracy zdalnej

Koncern Panasonic wprowadza w swoich japońskich oddziałach czterodniowy tydzień pracy - pisze Bloomberg. Dodatkowy dzień wolny ma pomóc pracownikom w zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. To kolejna firma, która decyduje się na taki krok.

- Naszym zobowiązaniem wobec pracowników jest zapewnienie im idealnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – powiedział dyrektor generalny Panasonic Yuki Kusumi, ogłaszając decyzję o skróceniu tygodnia pracy. Koncern ma także przychylniej oceniać wnioski o wykonywanie obowiązków z domu.

Decyzja Panasonic wpisuje się w trend zauważalny wśród firm technologicznych na całym świecie. Czterodniowy tydzień pracy ma być receptą na coraz większe trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów i sposobem na przyciągnięcie największych talentów. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Czterodniowy tydzień pracy testowany w firmach i państwach

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego dla pracowników było już wcześniej sprawdzane przez firmy i państwa na całym świecie. Amazon przeprowadził pilotażowy program skracający tydzień pracy dla wybranych pracowników w 2018 roku. Unilever od grudnia 2020 także testuje takie rozwiązanie w Nowej Zelandii. Skutki czterodniowego tygodnia pracy są również analizowanie i ocenienie w takich państwach jak Irlandia i Islandia. Wyniki testów w tym ostatnim kraju zostały okrzyknięte przez zagraniczne media "ogromnym sukcesem". Dzięki skróceniu czasu pracy zatrudnieni rzadziej skarżyli się na stres i rozdrażnienie, a ich efektywność w przeważającej liczbie przypadków wzrosła lub przynajmniej pozostała na niezmiennym poziomie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie od 1 stycznia przeszły na tydzień pracy składający się z czterech i pół dnia. Weekend rozpoczyna się w piątek po południu i trwa do niedzieli. Rozwiązanie dotyczy jednak organów administracji, a prywatne firmy same ustalają własny tydzień pracy.

Japońscy ustawodawcy rozważają wprowadzenie obligatoryjnych trzech dni wolnych od pracy dla wszystkich przedsiębiorstw. Obecnie jednak w Japonii firmy zezwalające na czterodniowy tydzień pracy nadal stanowią mniejszość - według danych tamtejszego ministerstwa pracy w 2020 roku było ich nieco ponad 8 proc.

Takich pracodawców szybko jednak przybywa. Producent leków Shionogi chce wprowadzić czterodniowy tydzień pracy od kwietnia. Natomiast Yahoo Japan Corp. i Sompo Himawari Life Insurance przyznają dodatkowy, trzeci dzień wolny pracownikom, którzy muszą opiekować się dziećmi lub starszymi krewnymi.

Autor:mp/dap

Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości