TVN24 Biznes | Ze świata

Putin i Erdogan zainaugurowali budowę bloku jądrowego. "Współpraca osiągnie nowy poziom"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

W środę zainaugurowano budowę trzeciego reaktora elektrowni Akkuyu. W uroczystości wzięli udział prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan. Rozpoczęcie działalności pierwszej tureckiej elektrowni atomowej zaplanowano na 2023 rok.

Władimir Putin nazwał Akkuyu czołowym rosyjsko-tureckim projektem energetycznym. Jego realizacja sprawi, że "współpraca dwustronna w energetyce osiągnie jakościowo nowy poziom" – oświadczył rosyjski prezydent. Putin uczestniczył w ceremonii poprzez łącze wideo.

Erdogan zapowiedział rozpoczęcie budowy czwartego, ostatniego reaktora na 2022 rok.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elektrownia w Akkuyu

Według planów Turcji elektrownia, którą buduje rosyjski koncern Rosatom, rozpocznie działalność w 2023 roku, gdy pierwszy reaktor zostanie oddany do eksploatacji.

Elektrownia będzie mieć cztery reaktory o mocy 1200 megawatów każdy. Akkuyu ma pokrywać około 10 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Lokalizację pierwszej elektrowni atomowej w Turcji władze tego kraju określiły jeszcze w 1976 roku – powstaje ona w wiosce Akkuyu w prowincji Mersin na południowym wybrzeżu. W maju 2010 roku rządy Turcji i Rosji podpisały porozumienie w sprawie budowy tego obiektu. Koszty budowy Rosatom szacuje na 20 mld dolarów.

Autor:mb

Źródło: PAP