Grupa Carrefour oświadczyła, że ubolewa nad tym, iż jej komunikat, że we francuskich sklepach nie będzie mięsa z państw należących do bloku gospodarczego Mercosour, odebrany został jako "kwestionowanie partnerstwa z rolnictwem brazylijskim, a także jego krytyka".
"Decyzja Carrefour France nie ma na celu zmiany reguł na rynku francuskim (...). Jest ona uprawnionym zapewnieniem (skierowanym do) rolników francuskich, którzy znaleźli się w głębokim kryzysie, o trwałości naszego wsparcia i naszych zakupów lokalnych" - głosi komunikat grupy.
Podkreśliła ona, że mięso sprzedawane we Francji pochodzi z tego kraju, z kolei w Brazylii w sklepach oferowane jest mięso brazylijskie, i że taka zasada będzie utrzymana. "Nigdy nie przeciwstawialiśmy francuskiego rolnictwa brazylijskiemu" - zapewniła firma, dodając, że "jest dumna, iż jest wiodącym partnerem i historycznym promotorem rolnictwa brazylijskiego". Zapewniła, że zna "standardy, jakie utrzymuje mięso brazylijskie, jego wysoką jakość i smak".
Czytaj również: Tusk: Polska nie zaakceptuje porozumienia UE-Mercosur>>>
Oburzenie po słowach prezesa Carrefoura
Prezes Grupy Carrefour Alexandre Bompard zasugerował w ubiegłym tygodniu, że w akcie solidarności z francuskimi rolnikami, którzy protestują przeciwko negocjowanej obecnie umowie handlowej UE - Mercosur, sklepy Carrefour we Francji nie będą sprzedawały mięsa pochodzącego z krajów tego południowoamerykańskiego bloku gospodarczego.
Według brazylijskiego dziennika "Folha de Sao Paulo" w reakcji na tę zapowiedź główne hurtownie wołowiny w Brazylii wstrzymały dostawy mięsa do sklepów francuskiej sieci. Doniesienia te potwierdziła część brazylijskich producentów żywności. Carrefour zaś dementował te informacje, określając je jako "bezzasadne".
Brazylijscy urzędnicy i przedsiębiorcy wyrażali oburzenie z powodu deklaracji Bomparda, którą odebrali jako podważanie jakości i standardów produkcji mięsa w Brazylii. Minister rolnictwa Carlos Favaro nazwał te sugestie "absurdem". - Najcenniejszą rzeczą, jaką mamy, jest jakość sanitarna naszego mięsa. To ona otworzyła dla nas tyle rynków świata - podkreślił.
W tym kontekście dziennik "Folha de Sao Paulo" ocenił wtorkowy komunikat Carrefoura jako "wycofanie się" z tej krytyki po bojkocie ze strony brazylijskich hurtowników. Gazeta zaznaczyła, że choć Carrefour nie zadeklarował zmiany decyzji o niesprzedawaniu produktów mięsnych z Mercosur we Francji, to podkreślił teraz "wysoką jakość i smak" brazylijskiego mięsa.
Umowa o wolnym handlu UE - Mercosur
Prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur trwają od ponad 20 lat. Negocjacje w sprawie komponentu handlowego zostały już w większości zakończone porozumieniem politycznym w 2019 r. Obecnie prowadzone rozmowy dotyczą zagadnień zrównoważonego rozwoju i wciąż trwają. Na ten moment nie została przedstawiona do akceptacji państw członkowskich UE całościowa i ostateczna propozycja umowy.
Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE - Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej.
W ostatnim okresie rozmowy między UE a Mercosurem zostały wznowione. Oczekuje się, że umowa UE - Mercosur zostanie podpisana podczas szczytu Grupy G20 w Rio de Janeiro, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada.
Polska przeciw
We wtorek polski rząd przyjął uchwałę w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur), przedłożoną przez ministra rozwoju i technologii.
"Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) w obszarze rolnictwa. Dotyczy to w szczególności podwyższenia kontyngentów celnych na mięso" - napisano.
W opinii Polski dotychczasowy kształt negocjowanej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur nie bierze pod uwagę potrzeby zbalansowanego podejścia do konkurencyjności gospodarczej UE, uwzgledniającego zarówno interesy przemysłu, jak i polskiego sektora rolnego.
Rada Ministrów wezwała Komisję Europejską do zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych pochodzących z UE, w tym Polski, i Mercosuru oraz dostosowania w projekcie umowy zapisów dotyczących dwustronnej klauzuli ochronnej do specyfiki sektora rolnego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: defotoberg/Shutterstock