Ze świata

Bogaci przekazują majątki. Gigantyczny transfer kapitału rozpoczęty

Ze świata

WikipediaNajbogatsze osoby świata do 2026 roku przekażą swoim potomkom aż 3,9 bilionów dolarów

Najbogatsze osoby świata do 2026 roku przekażą swoim potomkom aż 3,9 bilionów dolarów - wynika z raportu przygotowanego Wealth-X. Proces przekazania dziedzictwa został już rozpoczęty. Ponadto kapitał najzamożniejszych oraz ich grupa będzie się z czasem powiększać.

Do 2026 roku najbogatsze osoby na świecie przekażą przyszłym pokoleniom 3,9 bilionów dolarów. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu “Preparing for Tomorrow: A Report on Family Wealth Transfers,”, opublikowanego przez firmę konsultingową Wealth-X.

Nowe dane sugerują spadek o 5 proc. w stosunku do prognoz z 2014 roku. Wówczas przewidywano, że kwota, którą odziedziczą kolejne pokolenia wyniesie 4,1 bln dolarów. Analitycy przewidują, że przekazywanie majątku już się rozpoczęło, stąd różnice.

Wielkie bogactwo

Kwota 3,9 bln dolarów to równowartość 13 proc. wszystkich aktywów, posiadanych przez najbogatszych ludzi na świecie. Tyle wystarczy, aby zakupić 10 największych spółek świata, m.in. Apple, Google, Microsoft czy Facebooka.

Raport informuje ponadto, że do 2020 roku wartość kapitału największych bogaczy zwiększy się aż o 54 proc., do 46 bln dolarów.

Siła wieku

W ubiegłym roku liczba bogatych 80-latków była siedmiokrotnie wyższa, niż grupa ich trzydziestoletnich kolegów. Mimo że wśród osób o największym majątku znajdują się młodzi przedsiębiorcy, jak Mark Zuckerberg, analitycy są zgodni, że bogactwo przychodzi najczęściej z wiekiem; starsi bogacze przekazują majątek swoim następcom.

"Szacujemy, że w ciągu następnej dekady ponad 14 tysięcy najbogatszych osób przekaże swój kapitał swoim potomkom" - informują autorzy raportu.

Jak zostać miliarderem?

Jak zostać miliarderem?

Autor: PMB / Źródło: Marketwatch

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia