Postawili na nowe technologie i to się opłaciło. Oto najbogatsi tech-miliarderzy

Ma, Zuckerberg i Gates - inwestycje w technologie im się opłaciły Wikipedia

Ostatni rok na giełdzie był dość burzliwy, ale był dobrym okresem dla miliarderów technologicznych. Skumulowany majątek 100 najbogatszych osób w branży technologicznej magazyn "Forbes" szacuje na 892 mld dolarów. To o 6 proc. więcej niż przed rokiem. Z przykrością stwierdzić trzeba, że na liście nie ma żadnego Polaka.

Magazyn „Forbes” swój ranking technologicznych miliarderów publikuje po raz drugi. Minimalna wartość netto majątku wynosi teraz 2,2 mld dol., podczas gdy w zeszłym roku były to 2 mld dol. 53 bogaczom udało się pomnożyć swoje majątki, podczas gdy 27 „zbiedniało”.

Do listy dołączyło 12 nowych osób. Pięciu najzamożniejszych dodało do swoich majątków w ciągu ostatniego roku łącznie 36,9 mld dol. , co odpowiada dwóm trzecim wszystkich zysków.

Najbogatsi tech-miliarderzy

1. Bill Gates. Z fortuną szacowana na 78 mld dol. założyciel Microsoftu po raz kolejny otrzymuje tytuł najbogatszego miliardera technologicznego. Nawet gdyby do rankingu włączyć inne branże, nikt nie zdołałby odebrać mu tytułu najbogatszego człowieka świata, którym cieszy się od ponad dwóch dekad. Gates nie jest już prezesem Microsoftu, nadal sprzedaje swoje udziały w firmie i skupia się na działalności filantropijnej. 2. Jeff Bezos. Choć jest dopiero drugi na liście najbogatszych, to jednak przoduje pod względem przyrostu majątku. Bezos jest prezesem i założycielem Amazona. Jego majątek szacuje się na 66,2 mld dol., czyli o 18,4 mld dol. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Kurs akcji Amazona wzrósł od lutego br. o ponad 40 proc. Głównie za sprawą sukcesu Amazon Web Services, dzięki któremu Amazon notuje zyski piąty kwartał z rzędu. 3. Mark Zuckerberg. Założyciel i prezes Facebooka ma w swoim ręku majątek wysokości 54 mld dol., co pozwoliło mu się wspiąć z czwartego na miejsce trzecie. Awans zawdzięcza 30-procentowemu skokowi wartości akcji społecznościowego giganta. Zuckerberg jest teraz najbogatszym człowiekiem w Kalifornii. 4. Larry Ellison - 51,7 mld dol. (Oracle) 5. Larry Page - 39 mld dol. (Google) 6. Sergey Brin - 38,2 mld dol. (Google) 7. Steve Ballmer - 27,7 mld dol. (Microsoft) 8. Jack Ma - 25,8 mld dol. (Alibaba) 9. Ma Huateng - 22 mld dol. (Tencent) 10. Michael Dell - 20 mld dol. (Dell )

Kraje z największą liczbą miliarderów technologicznych

Okazuje się, że ponad połowa z setki najbogatszych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych - ośmiu z nich znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Stany Zjednoczone - 51 Chiny - 19 Kanada - 5 Niemcy - 4 Korea Południowa - 3 Japonia - 3 Hong-Kong - 3 Tajwan - 2 Izrael - 2 Indie - 2 Australia - 2 Wielka Brytania -1 Singapur - 1 Rosja - 1 Brazylia - 1

Tylko pięć kobiet

Wśród setki najbogatszych miliarderów znalazło się zaledwie pięć kobiet. Dwie z nich - obie pochodzące z Hongkongu - swój majątek zawdzięczają produkcji ekranów dotykowych. Najbogatsza Amerykanka zbiła zaś fortunę dzięki oprogramowaniu Epic System wykorzystywanym w ochronie zdrowia (2,7 mld dol.). Inną bogaczką z USA jest Meg Whitman, prezeska Hewlett-Packard z majątkiem 2,2 mld dol.

Jak to wyliczono?

Podczas konstruowania listy, „Forbes” wyłączył ze swojej definicji „technologii” branże telekomunikacyjną i media. Uwzględnił za to biznesmenów, którzy są aktywni w takich sektorach jak: hardware, software, social media, internetowe gry hazardowe oraz produkcja high-tech.

W tegorocznym zestawieniu pominięto także Laurene Powell Jobsa, który otrzymał cały swój „technologiczny” majątek w spadku. Jeśli zaś chodzi o firmy notowane na giełdzie, uwzględniono ceny udziałów oraz kursy walut z chwili zamknięcia parkietów w piątek 5 sierpnia br.

Zobacz: lista najbogatszych Polaków

Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczyków
Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczykówtvn24

Autor: ag//ms / Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl