Ze świata

Centralny bank Wielkiej Brytanii przygotowuje się na "Brexit". "To nie powinno dziwić"

Ze świata

Bank Anglii przygotuje ocenę konsekwencji "Brexitu"
TVN24 BiSBank Anglii przygotuje ocenę konsekwencji "Brexitu"

Bank Anglii (BoE) planuje przygotować ocenę konsekwencji ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - informuje Reuters. O sprawie jako pierwszy poinformował "The Guardian", który przez pomyłkę dostał taką wiadomość od jednego z pracowników banku. Bank planował utrzymać tę informację w tajemnicy.

BoE wczoraj późnym wieczorem potwierdził doniesienia brytyjskiego dziennika.

Referendum

W treści wiadomości, którą otrzymał "The Guardian" podkreślano konieczność utrzymania w tajemnicy planowanych prac, zarówno przed pracownikami Banku Anglii, jak i przed dziennikarzami.

Wraz ze zdecydowanym zwycięstwem konserwatystów w majowych wyborach do Izby Gmin, powróciła kwestia referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które premier David Cameron zapowiedział już dwa lata temu.

Jak informuje Reuters, tak jak podczas zeszłorocznego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, BoE pragnie jednak uniknąć oskarżeń, że wkracza do debaty politycznej.

- Nie powinno dziwić, że bank podejmuje takie prace - poinformował BoE w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Jak czytamy dalej, "jest szereg ekonomicznych i gospodarczych kwestii, które powstają w kontekście renegocjacji (unijnego traktatu - red.) i referendum".

Brexit?

Wielu brytyjskich biznesmenów jest zaniepokojonych możliwością utraty dostępu do ich głównych rynków eksportowych. Wyrażają także obawy o wpływ ewentualnego wyjścia z UE na brytyjski sektor usług finansowych - informuje Reuters.

Tymczasem 19 maja Deutsche Bank stworzył "grupę roboczą", która opracowuje różne scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Bank rozważa przeniesienie części jego brytyjskich oddziałów do Niemiec.

Bank Anglii poinformował, że o swojej ocenie poinformuje "w odpowiednim czasie". Stosuje tym samym podobne podejście jak w przypadku szkockiego referendum.

- Mimo niefortunnego przedostania się do opinii publicznej informacji w takiej formie o planowanych pracach, Bank Anglii będzie utrzymywał twarde podejście - informuje BoE w oświadczeniu.

"The Guardian" poinformował, że e-mail został napisany przez prywatnego sekretarza Jona Cunliffe'a, zastępcę naczelnika odpowiedzialnego za rozpatrywanie potencjalnych zagrożeń dla gospodarki z sektora bankowości i usług finansowych. Wiadomość omyłkowo wysłał zaś pracownik biura prasowego Banku Anglii.

BoE jest centralnym bankiem Wielkiej Brytanii.

Referendum ws. Brexitu już w przyszłym roku? "Jeśli tylko będzie możliwe"
Referendum ws. Brexitu już w przyszłym roku? "Jeśli tylko będzie możliwe"TVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shuerstock

Pozostałe wiadomości