Ze świata

Zwycięzca nie zgarnia wszystkiego. 1,6 mld dolarów z loterii do podziału z fiskusem

Ze świata

TVN24 BiS 1,6 mld dolarów z loterii Powerball do podziału

Rekordowa kumulacja sięgająca niemal 1,6 mld dolarów została rozbita. Ogromną sumą podzieli się co najmniej trzech szczęśliwców. Każdy z nich otrzyma ponad 300 mln dolarów. Dlaczego nie 500? Bo odbierając całą kwotę na raz zapłacą prawie 40 proc. podatku.

Wygrana w loterii traktowana jest w Stanach Zjednoczonych, jak dochód, który obłożony jest 39,6 proc. podatkiem. Wygrana w loterii traktowana jest w Stanach Zjednoczonych, jak dochód, który obłożony jest 39,6 proc. podatkiem. Zatem jeśli kwota 1 mld i 586 mln dolarów trafi ostatecznie do trzech osób, to nie otrzymają one "do ręki" po około 528, ale "zaledwie" ok. 318 mln dolarów.

Fiskus się cieszy

To jednak nie koniec płacenia podatków. W zależności od tego, gdzie mieszkają posiadacze zwycięskich kuponów, będą musieli oni zapłacić dodatkowe daniny, tym razem lokalne.

Ich stawki są różne w różnych stanach, najniższa obowiązuje w New Jersey (3 proc.), a najwyższa w Nowym Jorku (8,2 proc.). Co ciekawe w Nowym Jorku zwycięzcy będą musieli zapłacić dodatkowy 3,8 proc. podatek gminny. Szczęśliwcy, którzy skreślili zwycięskie cyfry mogą nie płacić tak wysokich podatków, ale tylko w przypadku, gdy zdecydują się na wypłatę części nagrody lub rozłożenie jej na wypłacane przez 30 lat raty. Przy takim rozwiązaniu amerykański fiskus zabierze z wygranej znacznie mniej - podatek dochodowy będzie pobierany od mniejszej kwoty.

Historyczna wygrana

Jak podaje agencja Reuters szczęśliwe losy sprzedano w Kalifornii, Florydzie i Tennessee. Zwycięzców jest co najmniej trzech. Jednak ich ostateczna liczba ie jest jeszcze znana, bo do organizatora loterii nie dotarły pełne dotychczas dane ze wszystkich stanów. Szansa wytypowania sześciu zwycięskich liczb wynosiła 1:292,2 miliona. Telewizja NBC wyliczyła, że większe są szanse zostania prezydentem USA. Dlaczego tak trudno wygrać Powerball? - Zwycięzca musi wytypować pięć cyfr od 1 do 69, ale to nie wszystko, bo należy jeszcze trafić tzw. Powerball, czyli kolejną cyfrę od 1 do 26 - tłumaczy zasady Jan Pachlowski, korespondent TVN24 w USA. Najwyższa dotąd kumulacja padła w USA w 2012 roku na loterii Mega Millions; było to wtedy 656 milionów dolarów, a wygraną podzieliła się trójka szczęśliwców.

Amerykańska loteria Powerball rozbita. Jest już trzech zwycięzcówTVN24BiS /

Autor: msz//km / Źródło: CNN Money, tvn24bis.pl,